Hirdetés

Orban beszámolt a járványügyi intézkedésekről, a PSD kormánybuktatási kísérlettel válaszol

Ludovic Orban a parlamenti pártok együttműködését kérte a járvány megfékezése érdekében •  Fotó: Agerpres/Grigore Popescu

Ludovic Orban a parlamenti pártok együttműködését kérte a járvány megfékezése érdekében

Fotó: Agerpres/Grigore Popescu

A bukaresti parlament előtt adott számot kormányának a koronavírus-járvány idején foganatosított intézkedéseiről szerdán Ludovic Orban, aki szerint a hatóságok valamennyi rendelkezése a fertőzöttek számának csökkentését célozta. A kormányfő beszélt a szeptember 14-ei tanévkezdésről is: azokban a iskolákban, amelyek megnyitják kapuikat, kötelező lesz a védőmaszk a diákok és a pedagógusok számára. A baloldali ellenzék elégtelenek tartja a kormányzati intézkedéseket, és bejelentette: hétfőn bizalmatlansági indítványt terjeszt be a liberális kabinet ellen.

Rostás Szabolcs

2020. augusztus 12., 14:082020. augusztus 12., 14:08

2020. augusztus 12., 18:142020. augusztus 12., 18:14

Ludovic Orban a kétkamarás törvényhozás két háza szociáldemokrata (PSD) vezetői hívásának eleget téve számolt be a tanévkezdéssel és az önkormányzati választások megszervezésével kapcsolatos intézkedésekről. A liberális miniszterelnök kormánya „mentegetése” érdekében emlékeztetett, hogy az ombudsman óvása nyomán az alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította a karanténtörvényt, ezért a kormánynak három hétig nem voltak eszközei arra, hogy a fertőzötteket elkülönítse, a velük érintkezésbe került embereket pedig karanténban tartsa.

Orban szerint emiatt ötezer fertőzöttel szemben nem lehetett semmiféle intézkedést foganatosítani, ugyanakkor az új karanténtörvény elfogadása óta több mint tízezer személy került intézményes karanténba, otthoni elkülönítésbe pedig 15 ezer.

Hirdetés

„Rossz belegondolni, mi történik, ha nem lehetett volna elkülöníteni ezeket az embereket” – állapította meg a parlamenti pulpitusról Ludovic Orban. Hozzátette, 130-cal növelték az intenzív terápiás ágyakat a romániai kórházakban, ezek működtetését ugyanakkor a személyzet áthelyezése révén lehetett megoldani. Pozitív fejleményként tett említést arról is, hogy a hatóságok fokozatosan emelték a tesztelési kapacitást: a kezdeti 400-500-ról immár közel 25 ezerre emelkedett a naponta elvégzett koronavírustesztek száma az országban. Orban kitért a hatósági ellenőrzések, a büntetések kiosztása intenzitásának fokozásáról is, hangsúlyozva: „valamennyi románnak” tisztában kell lennie azzal, hogy megbírságolható, ha nem tartja tiszteletben az egészségügyi előírásokat.

„Ha áthágod a törvényeket, nem csak magadat teszed ki a fertőzés veszélyének, hanem a családtagjaidat, munkatársaidat, ismerőseidet is. Minél többen tartják be az előírásokat, annál inkább csökken a fertőzöttek száma. Nem értem, miért ez az ellenállás a védőmaszk használata ellen. Hordani kell a maszkot, be kell tartani a fizikai távolságot és a higiéniai szabályokat” – jelentette ki a román kormányfő, hozzátéve: minden kormányzati intézkedés a fertőzöttek számának csökkentését célozza. Ekkor többen bekiabáltak az ellenzéki padsorokból, vélhetően azt rótták fel Orbannak, hogy hetekkel ezelőtt védőmaszk nélkül, italozva és dohányozva ünnepelte a születésnapját miniszterei társaságában a kormány épületében.

Orban a szeptember 14-ei tanévkezdés kapcsán elmondta, tárcaközi bizottság készíti elő az iskolakezdést. Közölte, három kategóriába – zöld, sárga és vörös – osztják a településeket, és a biztonságosnak nyilvánítottakban megnyílnak az iskolák, ahol közepes a járványveszély, csak a diákok egy része járhat iskolába, a többiek otthon tanulnak, ahol pedig magas a fertőzöttek száma, ott távoktatásos rendszert alkalmaznak. A miniszterelnök felhívta a figyelmet, hogy az iskolai tanítás során kötelező lesz a védőmaszk a diákok, pedagógusok és a kisegítő személyzet számára. Emellett szorgalmazta, hogy ahol csak lehetséges, az osztálytermekben válasszák el egymástól plexi fallal a tanulókat; minden iskolának fertőtlenítő szerekkel kell felkészülnie.

A miniszterelnök közölte, a romániai tanintézetek 20 százaléka nem rendelkezik internet-hozzáféréssel, ezért megoldást fognak találni erre a kérdésre, részletekbe azonban nem bocsátkozott.

Az sem világos még, miként biztosítanak az online oktatáshoz szükséges platformokat az iskoláknak. Orban közölte, a számítástechnikai eszközökkel nem rendelkező diákok számára 250 ezer táblagépet fog beszerezni a kormány, erre elkülönítették a megfelelő összeget a tartalékalapból, várhatóan a jövő héten hirdetnek nyertest a közbeszerzésen. Uniós forrásokból 125 millió eurót kap hasonló célokra Románia, ebből 200 ezer laptopot vásárolnak, továbbá a járványmegelőzési intézkedésekhez, eszközbeszerzéshez szükséges költségeket leírhatnak a helyi önkormányzatok. Ezen túlmenően több mint 1100 hazai iskolát látnak el 74 ezer laptoppal, webkamerával a Világbank pénzéből. Orban kitért arra is, hogy a kormány meghozta a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy megfelelő, biztonságos körülmények között lehessen megrendezni szeptember 27-én a helyhatósági választásokat. Közölte, a megmérettetést megelőző kampányeseményeken kötelező lesz a védőmaszk használata, ugyanakkor öt darab maszkkal látják el a szavazóbiztosokat.

Az ellenzéket azonban nem hatotta meg a miniszterelnök együttműködésre való felkérése. Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke válaszában úgy vélte: „teljes zűrzavar, padlóra küldött gazdaság, hitelét vesztett kabinet” jellemző az elmúlt kilenc hónap liberális kormányzására. „Egyetlen percig sem foglalkoztak a románok egészségével és életszínvonalával, csak a választásokra koncentráltak, és miközben a polgárok otthon tartózkodtak bezárva, kiürítették az államkasszát. Százmillió eurók jutottak a párt barátainak zsebébe, ezt a számvevőszék jelentése is megerősíti” – dörögte a parlamenti mikrofon mögül Ciolacu, aki egyébként beszéde közben helytelenül, az orráról lehúzva viselte a maszkot. A PSD vezetője bejelentette: „betelt a pohár”, alakulata nem tűri tovább Románia „elsüllyesztését”, és augusztus 17-én beterjeszti hetek óta lebegtetett bizalmatlansági indítványát a kisebbségi kormány ellen. „Itt az ideje, hogy haza vagy a börtönbe menjenek, valamennyien a tetteik függvényében” – fenyegetőzött a képviselőház elnöki tisztségét is betöltő Ciolacu.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!

Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Csoma Botond: politikai megállapodás körvonalazódik, kisebbségi kormány esetén is szükség lenne rá

Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.

Csoma Botond: politikai megállapodás körvonalazódik, kisebbségi kormány esetén is szükség lenne rá
2026. június 24., szerda

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet

Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet
2026. június 24., szerda

Elutasította az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását az RMDSZ medvetörvénye ellen

Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.

Elutasította az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását az RMDSZ medvetörvénye ellen
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mégis Grindeanu a PSD miniszterelnök-jelöltje, vállalják a kormányzást, az USR ismét rotációs megoldást javasol

A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.

Mégis Grindeanu a PSD miniszterelnök-jelöltje, vállalják a kormányzást, az USR ismét rotációs megoldást javasol
2026. június 24., szerda

Kelemen Hunor a Magyar Péterrel való viszonyáról: célunk, hogy korrekt kapcsolatot ápoljunk a magyar kormánnyal

Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.

Kelemen Hunor a Magyar Péterrel való viszonyáról: célunk, hogy korrekt kapcsolatot ápoljunk a magyar kormánnyal
2026. június 24., szerda

Grindeanunak nem fűlik a foga a miniszterelnöki tisztséghez az értesülések szerint

A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.

Grindeanunak nem fűlik a foga a miniszterelnöki tisztséghez az értesülések szerint
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Útilaput kötnek a renitensek talpára a liberálisok

Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.

Útilaput kötnek a renitensek talpára a liberálisok
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik

A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik
2026. június 23., kedd

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest

A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest
Hirdetés
Hirdetés