
Pénteken újra összeül a román Legfelsőbb Védelmi Tanács
Fotó: Presidency.ro
Az ukrajnai háború kitörése óta történt legsúlyosabb romániai incidens miatt Nicușor Dan államfő összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
2026. május 29., 10:142026. május 29., 10:14
2026. május 29., 13:572026. május 29., 13:57
A CSAT 11 órától ülésezett.
Hivatalos források szerint a CSAT ülése körülbelül két és fél óra után ért véget. A megbeszélés következtetéseiről egyelőre nem érkezett tájékoztatás, és egyelőre azt sem tudni, hogy mikor jelenik meg a közlemény.
Nicușor Dan a reggeli órákban a Facebook-oldalán közölte, hogy
Hangsúlyozta, hogy mindenekelőtt a sérültekre, családtagjaikra és azokra az emberekre gondol, akik saját otthonukban éltek át megrázó perceket, egyúttal megköszönte higgadtságukat és a román állam támogatásáról biztosította őket.
Leszögezte, hogy a történtekért teljes egészében Oroszország viseli a felelősséget. „A galaci incidens közvetlen következménye az Ukrajna ellen indított orosz háborúnak, valamint annak, hogy Moszkva felelőtlenül és megkülönböztetés nélkül alkalmazza ezeket a fegyverrendszereket a NATO-határok közvetlen közelében, semmibe véve a nemzetközi jogot” – írta bejegyzésében.
Ennek megfelelően a katonai parancsnokság utasítást ad a drón lelövésére, amint ezt a körülmények lehetővé teszik anélkül, hogy emberéleteket vagy földi létesítményeket veszélyeztetnének. Emlékeztetett arra, hogy a légtérsértés észlelésekor a román légierő
követte az orosz drónt, amelyet magyarázata szerint azért nem lőttek le, mert a becsapódó roncsok veszélyeztették volna a lakosság biztonságát.
Nicușor Dan közölte, hogy Bukarest már tájékoztatta az incidensről a NATO-t és az Európai Unió partnereit, és folyamatos kapcsolatban áll a szövetségi katonai struktúrákkal. Hozzátette, hogy
Bejelentette azt is, hogy Románia hivatalosan tájékoztatja az ENSZ Biztonsági Tanácsát a nemzetközi jog ismételt és súlyos orosz megsértéséről.
Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő is elítélte a péntek hajnalban Galacon történt incidenst, és jelezte, hogy egyeztetett a védelmi miniszterrel, és minden intézkedést meghoztak a lakosság védelme érdekében. Bolojan a Facebook-oldalán közölte, hogy diplomáciai úton értesítették Románia szövetségeseit és partnereit. Az újabb orosz légtérsértést elfogadhatatlannak nevezte. Szerinte ez annak a következménye, hogy Oroszország felelőtlenül és indokolatlanul folytatja az Ukrajna elleni háborúját. „Ez a háború továbbra is hatással van Románia és a keleti szárny államainak biztonságára. Fenntartás nélkül elítélem ezeket a súlyos cselekedeteket, és határozottan követelem Oroszországtól a leállításukat” – írta az ügyvivő kormányfő.
Bolojan kiemelte, hogy a nemzetbiztonság megerősítése továbbra is abszolút prioritás kell hogy legyen a romániai hatóságok és politikai erők számára. „A román védelmi válaszlépéseket a felszerelés szintje korlátozta. Ez újabb bizonyíték a SAFE program fontosságára, amelynek keretében teljes körű drónelhárító eszközöket biztosítunk a román hadsereg számára. A szerződés aláírására a következő órákban sor fog kerülni. Néhány hónapon belül megkezdődik a drónelhárító képességek Romániába szállítása” – hangsúlyozta az ügyvivő miniszterelnök.
Nem sokkal később érkezett a hír, hogy Ilie Bolojan a galaci drónincidens miatt megszakítja moldovai hivatalos látogatását, és visszatér Romániába. Az információt a chișinăui hatóságok megerősítették. Az Agerpres hírügynökség által idézett hivatalos források szerint Bolojan a chișinăui repülőtérről felszálló katonai repülőgéppel tér vissza Romániába.
A román ügyvivő miniszterelnök moldovai hivatali kollégájával, Alexandru Munteanuval, majd Maia Sandu elnökkel találkozott péntek reggel Chișinăuban, mielőtt megszakította volna látogatását a szomszédos országban.
Mint ismeretes, péntek hajnalban Galacon drónbecsapódás történt, amit robbanás és tűz követett a 10. emelet egyik lakásában, a tömbházból menekülők közül ketten könnyebben megsérültek.

Orosz drón zuhant péntekre virradóra, hajnali két óra körül egy tízemeletes panelház tetejére a délkelet-romániai Galacon, az incidens nyomán egy lakásban robbanás történt és tűz keletkezett – közölte a katasztrófavédelem.

A NATO folytatja védelmének megerősítését minden fenyegetéssel szemben, beleértve a drónokat is – jelentette ki Allison Hart NATO-szóvivő arra reagálva, hogy robbanótöltettel felszerelt drón zuhant péntek hajnalban egy galaci panelházra.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
szóljon hozzá!