
Megfelelő távolságtartás közepette rendezett sajtótájékoztatót a román elnök a Cotroceni-palotában
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államfő szerint úgy lehet megszabadulni a koronavírus-járványtól, ha maszkot viselünk és betartjuk a fizikai távolságot. Az elnök szerdai sajtóértekezletén újfent hevesen bírálta az ellenzéki Szociáldemokrata Pártot (PSD).
2020. augusztus 12., 22:512020. augusztus 12., 22:51
2020. augusztus 12., 22:582020. augusztus 12., 22:58
Az államfő sajnálatának adott hangot, miszerint szerdán ismét nem kívánt rekordot regisztrált Románia: több mint 1400 személy fertőződött meg az utolsó 24 órában az új koronavírussal. Iohannis szerint „ez túl sok”, ezért arra kért mindenkit, hogy viseljen maszkot, tartsa be a fizikai távolságot, hogy megszabaduljunk a járványtól. A Cotroceni-palotában rendezett sajtótájékoztatón Iohannis emlékeztetett: Románia tízmillió egység védőoltásra jelentette be igényét, ám a koronavírus elleni vakcina még nem készült el.
„Annak a vakcinának semmilyen külső hitelesítése nincs” – jelentette ki a román elnök. Iohannis úgy vélekedett, meg lehet szervezni a helyhatósági választásokat, ha a járvány nem súlyosbodik a jelenlegi helyzethez képest és szigorú egészségügyi intézkedések lesznek. Hozzátette, az egészségügyi minisztériumnak és az Országos Közegészségügyi Intézetnek kell megmondania, hogy melyik az a „kritikus érték”, amikor már nem lehet megszervezni a szeptember 27-ére kitűzött megmérettetést.
Az elnök úgy vélte, a Szociáldemokrata Párt (PSD) által bejelentett bizalmatlansági indítvány „értelmetlen, kampányízű és populista”. Iohannis szerint a PSD csak azt kívánja bizonyítani, hogy „sok parlamenti képviselője van”, és ellene tud szegülni egy olyan kormánynak, amely „kezeli a válságot és a helyhatósági választások előkészítésén dolgozik”. Az államfő kifejtette: nem szeretné, hogy a bizalmatlansági indítvány átmenjen. Hangsúlyozta: Romániának „biztosan nem lesz” szociáldemokrata kormánya. „Ami az indítvány utáni koalíciókat illeti, előbb lássuk az indítványt, majd nézzük meg, hogyan szavaznak róla, ezt követően tartsunk konzultációkat és biztos, hogy nem lesz PSD-kormányunk” – szögezte le az államfő.
Iohannis szerint a PSD „teljes felelőtlenségére utal” a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz) többlépcsős emeléséről szóló sürgősségi rendelet elutasítása is. „Érvük az, hogy nem ők kormányoznak, tehát nem ők a felelősek, én azonban úgy gondolom, hogy minden parlamenti képviselő felelős a választók előtt azért, amit ő, vagy az általa képviselt párt tesz. A normalitás Romániájában minden egyes parlamenti képviselő az állampolgárok jólétéért, az ország problémáinak a megoldásáért küzd. A PSD azonban megpróbálja bonyolítani a problémákat, illetve új és új problémákat teremt, amelyek máskülönben nem is léteztek volna” – fejtette ki az államelnök.
Hangsúlyozta, ő is, akárcsak a kormány, szeretné növelni a gyermekpénzt, azonban ehhez meg kell legyenek a költségvetési források, jelenleg ezek nem állnak rendelkezésre, ezért állt elő a kormány a többlépcsős emelés ötletével.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
szóljon hozzá!