
Rengeteg, több mint 16 ezer elítélt került idő előtt feltételesen szabadlábra azon jogszabály nyomán, amely kimondja, hogy az embertelen körülmények között fogva tartott rabok szabadságvesztéséből 30 naponként 6 napot le kell vonni.
2019. május 07., 08:492019. május 07., 08:49
2019. május 07., 08:582019. május 07., 08:58
Több mint 16 ezer rab szabadult ki büntetése letöltése előtt a börtönből azon törvény 2017. októberi hatálybalépése nyomán, amely lehetővé teszi, hogy a rossz körülmények között fogva tartott elítéltek büntetéséből levonjanak bizonyos időt a nem megfelelő körülmények miatt – derült ki a bukaresti igazságügyi tárca hétfőn nyilvánosságra került statisztikájából.
A minisztérium az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője, Sorin Ioan Bumb kérésére állította össze a kimutatást, amely szerint 2017. október 19. és 2019. március 15. között
A statisztika az elkövetett bűncselekményekre lebontva is tartalmazza az adatokat. Ezek szerint az eredetileg kiszabott szabadságvesztésük letelte előtt szabadlábra helyezett elítéltek közül 1834-et emberölés miatt ítéltek el, 5946-ot lopás és rablás miatt, 762-t nemi erőszak, 1665-öt pedig jogosítvány nélküli autóvezetés, ittas vezetés vagy egyéb közlekedési bűncselekmény miatt. A jogszabály hatálybalépése óta eltelt időszakban szabadlábra helyezett rabok közül 968-at ítéltek el ismét újabb bűncselekmény elkövetése miatt, ami 5,96 százalékos visszaesési rátát jelent.
Toader szombaton Facebook-oldalán – miniszteri tevékenységét magyarázandó és az őt ért bírálatokra reagálva – emlékeztetett: a minisztérium által kidolgozott jogszabálytervezetben még az szerepelt, hogy minden rossz körülmények között eltöltött 30 nap után 3 napot engednének el a szabadságvesztés időtartamából. Ezt azonban a képviselőházban 6 napra növelték. Egyben további kritériumokat vezettek be a rossz körülmények meghatározására. Toader korábban azzal is védekezett, hogy a jogszabályt az előző, szakértői kormány dolgozta ki. A büntetés-végrehajtási dolgozók szakszervezete (FSANP) ugyanakkor felrótta Toadernek a jogszabály kidolgozását, amelyet a közbiztonságot veszélyeztető tényezőnek tart.
Mint ismeretes, az elmúlt hónapokban több olyan bűncselekmény is felborzolta a kedélyeket, amelyeket a jogszabály nyomán szabadlábra került, visszaeső bűnözők követtek el. Januárban Medgyesen késelt halálra egy 25 éves fiatalembert egy korábban emberölés miatt elítélt visszaeső bűnöző, novemberben pedig Gyulafehérváron támadt rá egy lányra egy társasház lépcsőházában egy ugyancsak a jogszabály nyomán szabadlábra került elítélt.
Ugyanakkor sokan megpróbáltak visszaélni a jogszabállyal: mint kiderült, az ország legkorszerűbb börtöneiből zsinórban helyeztetik át magukat a rabok a sokkal rosszabb körülményeket biztosító intézményekbe, hogy élhessenek a kedvezményes szabadlábra helyezést szavatoló törvény biztosította kedvezményekkel.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
szóljon hozzá!