
A kormánypárti képviselő szerint a bankoknak kártérítést kell fizetniük megrövidített ügyfeleiknek
Fotó: Orbán Orsolya
A pénzintézetek meglopták az embereket a kamatláb (ROBOR) módosításával, emiatt az érintett ügyfeleknek joguk van visszakérni a pénzüket – állapította meg Alexandru Dimitriu, az USR parlamenti képviselője. A kormánypárti politikus bejelentette, törvényjavaslatot terjeszt a parlament elé, amely lehetővé tenné a bankok által a lakosságnak okozott kár megtérítését.
2026. április 10., 18:342026. április 10., 18:34
Alexandru Dimitriu annak kapcsán foglalt állást, hogy – mint arról beszámoltunk – a bukaresti Versenytanács elküldte a tíz érintett romániai pénzintézetnek az irányadó bankközi kamatláb (ROBOR) 2022-es drasztikus emelkedése nyomán indított vizsgálatának következtetéseit tartalmazó jelentést. Nem hivatalos értesülések szerint a versenyhivatal jelentése olyan megállapításokat tartalmaz, amelyek súlyos bírsághoz vezethetnek.
A Mentsétek meg Romániát (USR) képviselője úgy véli, a Versenytanács jelentős összegű bírságokat szabhat ki arra a 10 bankra, amelyeket azzal gyanúsítanak, hogy összehangolták lépéseiket annak érdekében, hogy a kamatlábakat magas szinten tartsák. Szerinte azonban a román állampolgárok milliói számára a probléma nem csupán az, hogy lesznek-e bírságok. „A probléma az, hogy ők már fizettek, ezért a megoldás nem lehet pusztán a bankok megbüntetése. A megoldás az, hogy az embereket ismerjék el károsultként, és lehetőség nyíljon a káruk megtérítésére” – véli a kormánypárti politikus.
Dimitriu közölte, mihamarabb törvénytervezetet nyújt be a parlamentben, hogy rendezzék az ügyet. A képviselő javaslatai között szerepel, hogy minden olyan személy, aki versenyellenes megállapodásban érintett, jogosult lesz bíróságon kártérítést követelni. A törvénytervezet értelmében a hatóságok által megállapított kartell fennállása bizonyítéknak minősül a perben; a kár teljes mértékben megtéríthető lesz, beleértve a kamatokat is; a felelősök pedig együttesen felelnek az okozott károkért.
„Ezek az elvek már léteznek az európai jogszabályokban, és korábban a román jogrendben is szerepeltek. Most újra alkalmazni fogjuk őket. Ebben az esetben nem csak az a tét, hogy megbírságolják-e a bankokat, hanem az, hogy az emberek visszakapják-e a pénzüket” – szögezte le Alexandru Dimitriu. Az USR parlamenti képviselője emlékeztetett: 2022-ben mindössze néhány hónap alatt megduplázódott azoknak a romániai banki ügyfeleknek a törlesztőrészlete, akiknek ezt az irányadó bankközi kamatláb (ROBOR) alapján számították ki. A bukaresti Versenytanács nemrég fejezte be a kartellgyanú ügyében indult vizsgálatot, és az érintett 10 pénzintézetet akár árbevételük 10 százalékáig terjedő bírsággal sújthatják.
Mint arról beszámoltunk, a következő időszakban az érintett tíz pénzintézetnek – Transilvania Bank, BCR, BRD-Societe Generale, ING Bank, Raiffeisen Bank, CEC Bank, UniCredit Bank, OTP Bank Románia (amely azóta a BT tulajdonában van), EximBank és az Intesa Sanpaolo Románia – válaszolnia kell a versenyhivatal jelentésére, ezt követően meghallgatásokra kerül sor az intézmény képviselőivel.
A dokumentum tartalmáról amúgy még a Versenytanács plénuma sem tárgyalt, erre várhatóan a testület jövő heti ülésén kerülhet sor. Ezt követi majd a bankok meghallgatása, és csak 15 nappal ezután születik meg a döntés arról, hogy lesz-e bírság; ha lesz, mekkora lesz, illetve milyen más esetleges intézkedéseket foganatosítanak.

A Versenytanács elküldte a ROBOR-ral kapcsolatos vizsgálat következtetéseit tartalmazó jelentést a lakossági hitelek törlesztőrészleteinek megállapításánál is fontos szerepet játszó bankközi kamatláb megállapításában érintett bankoknak.
Az ukrán hadsereg által elveszített irányítású tengeri drónok okozták a pénteki incidenseket a Fekete-tengeren és a konstancai kikötő térségében.
Romániának továbbra is számolnia kell a biztonsági kockázatokkal, amíg az orosz–ukrán háború a határai közelében zajlik – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.
Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.
Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.
A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.
Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.
Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.
A kormánynak nem volt köze ahhoz, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a Digi Communications-szel kötött 196 millió euró értékű szerződést az európai uniós haderő-fejlesztési program (SAFE) keretében” – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
szóljon hozzá!