
Fotó: Agerpres
Raed Arafat, az Országos Vészhelyzeti Bizottság vezetője szerint nem volt végleges tűzvédelmi engedélye a bukaresti Matei Balș Intézet azon épületének, amelyben a lángok martalékává vált péntek reggel öt beteg.
2021. január 29., 23:132021. január 29., 23:13
2021. január 29., 23:202021. január 29., 23:20
A belügyi államtitkár pénteken este közölte, az egészségügyi intézmény különálló épülete csupán ideiglenes, tavaly márciusban kiállított engedéllyel rendelkezett, novemberben pedig emiatt figyelmeztetést is kaptak a katasztrófavédelemtől.
„De szeretném, ha érthetővé válna még egy dolog: még ha meglett volna az engedély, az sem akadályozta volna meg ezt a tragédiát.
– jelentette ki Arafat. Az államtitkár szerint például egy vendéglőre könnyen lakatot tehetnek a meghatalmazás hiányában, de egy kórházzal nem tehetik meg ezt, mert akkor az emberek egészségügyi intézmény nélkül maradnának.
Mint ismeretes, a kórházi pavilonban kirobbant tűzben öt koronavírusos beteg vesztette életét: három páciens elszenesedett holttestére abban a négy kórteremben bukkantak, amelyekben felcsaptak a lángok. Egy beteg átszállítása után vesztette életét, egyikükre pedig néhány órával később találtak szintén megégve az egyik mosdóban.
Az első hírek arról szóltak, hogy egy hősugárzó miatt csaphattak fel a lángok – a páciensek rokonai ugyanis arról számoltak be, hogy a kórtermekben hideg volt, és egyesek otthonról vittek fűtő alkalmatosságokat. Felmerült az is, hogy felrobbant két oxigénpalack, de ezek a tűz kiütése után is bekövetkezhettek.

Hősugárzóban vagy más fűtő alkalmatosságban keletkezett rövidzárlat okozhatta a bukaresti Matei Balș kórházban pénteken reggel kiütött tüzet. A halálos áldozatok száma közben ötre nőtt, miután a kórház mosdójában találtak egy elszenesedett holttestet.
Alexandru Anghel, a bukaresti törvényszék ügyésze szerint több napig fog tartani a helyszíni vizsgálat, szombaton pedig elvégzik a holttestek boncolását a törvényszéki orvostani intézetben (INML). A helyszíni vizsgálatokon részt vesznek a petrozsényi bányabiztonsági intézet (INSEMEX) szakemberei is – mutatott rá az Agerpres szerint az ügyész, hozzátéve, hogy a helyszínelők lefoglaltak egy sor dokumentumot, illetve a biztonsági kamerák felvételeit, és elemezni fogják ezeket. Leszögezte azonban, hogy sem a kórtermekben, sem a kórházfolyosókon nem voltak kamerák.
Arra a médiában megjelent információra vonatkozóan, mely szerint a kórteremben, ahol a tűz kiütött, volt egy, az egyik páciens rokona által bevitt fűtőberendezés, az ügyész elmondta, hogy ezt szombaton fogják tisztázni az INSEMEX szakembereivel együtt a helyszíni vizsgálat keretében.
A Matei Balş intézetet képviselő Constantin Durgeru ügyvéd szerint a szolgálatot teljesítő két ápolónő megpróbálta eloltani a tüzet, és egyiküknek sikerült kikapcsolnia az oxigénellátást, elejét véve ezzel a robbanás bekövetkeztének. „Első körben azokat a személyeket hallgatták ki, akik jelen voltak az esetnél, szolgálatban voltak. Két asszisztensnőt és két ápolónőt hallgattak ki, tanúként – vázolta az ügyvéd. –
Szerencsétlen incidens történt, az ápolónők, akik elsőkként szembesültek a tűzzel, rendkívül gyorsan reagáltak, egyiküknek még ahhoz is volt lélekjelenléte, hogy kikapcsolja az oxigénellátást. Ha ezt nem tette volna meg, robbanás következett volna be.”
Hozzátette, a két ápoló azt tette, amit kellett. „Egyikük egy takaróval odaugrott az egyik beteghez és megpróbálta eloltani a lángokat, a másik pedig lekapcsolta az oxigénellátást. Ezt követően mindketten elrohantak a tűzoltó készülékekért, amelyek a folyosó két végében voltak elhelyezve. Pont azt tették, amit tenniük kellett. Látszik, hogy megfelelően ki voltak képezve, a stresszes helyzet ellenére a lehető legmegfelelőbben reagáltak” – nyilatkozta az ügyvéd.
A tüntetésen jelen van Eugen Iancu is, a Colectiv GTG 3010 Egyesület elnöke is, aki az Agerpres hírügynökségnek elmondta, a tragédia „a tehetetlenség érzésével töltötte el”. „Az államelnök ígérget, a kormányfő ígérget, a többiek kihasználják az esetet, hogy a kormányt vádolhassák, mert a mi halálunkból is politikai erőt akarnak kovácsolni. Örvendtem volna, ha látom őket összefogni, hogy rendezzék az egészségügy, oktatás helyzetét, előkészítenek egy tervet a következő 15 évre” – mondta Iancu. Azt állította ugyanakkor, hogy nem reménykedik abban, hogy valami is változni fog.

A bukaresti Matei Balş intézetnél történt tragédia ismét rávilágított a rendszer hibáira – jelentette ki Florin Cîţu. A miniszterelnök szerint minél több pénzt kell szánni beruházásokra, hogy elkerülhetők legyenek az ilyen esetek.
A tüntetők többek között azt skandálták, hogy „Mondjatok le!” és „Szégyelljétek magatokat!”. Több tüntető fiatal a kórházzal szembeni épület falára felaggatott egy nagy méretű molinót a következő felirattal: „Egy soha véget nem érő történet/ Ez a nyomorult rendszer megöl minket / Öregeket, fiatalokat és gyerekeket”. Az emberek gyertyákat gyújtottak a kórház épülete előtt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt elnöke a Nicușor Dan államfővel a kormányalakításról tartott keddi egyeztetést követően.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
szóljon hozzá!