Hirdetés

FRISSÍTVE – Hősugárzó okozhatta a bukaresti kórháztüzet a kiszivárgott információk szerint, újabb holttestre bukkantak

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

Hősugárzóban vagy más fűtő alkalmatosságban keletkezett rövidzárlat okozhatta a bukaresti Matei Balș kórházban pénteken reggel kiütött tüzet, amelyben négy beteg életét vesztette – értesült a Hotnews.ro hírportál.

Krónika

2021. január 29., 11:342021. január 29., 11:34

2021. január 29., 14:232021. január 29., 14:23

Öt személy életét követelte a bukaresti Matei Balș kórházban péntek reggel kiütött tűz. Lucian Bode belügyminiszter a déli órákban, a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozva jelentette be, hogy

az egészségügyi intézmény egyik mosdójában találtak egy ötödik, teljesen elszenesedett holttestet.

Hirdetés

Arról azonban nem beszélt, hogy páciensről vagy más személyről van szó. Közben Nicușor Dan bukaresti főpolgármester cáfolta azt az értesülést, ami szerint a kórházban vagy a környező panelházakban gondok lettek volna a fűtéssel. Az elöljáró is megerősítette ugyanakkor, hogy a tavaly ellenőrzések voltak a bukaresti kórházakban, és nem találtak tűzvédelmi problémákat.

Klaus Iohannis rendszerszintű egészségügyi reformot sürgetett, miután pénteken délben meglátogatta a bukaresti Matei Balș kórházat. Az államfő arra kérte Vlad Voiculescu szakminisztert, azonnal kezdjék el a projekt kidolgozását, várja az ötleteket, megoldásokat, főleg annak ismeretében, hogy nemrég hasonló eset történt Piatra Neamțon is, tehát „a helyzet valahogyan megismétlődik”. Iohannis megköszönte az egy éve nagyon nehéz körülmények között tevékenykedő egészségügyi dolgozók munkáját, és újfent a gyökeres egészségügyi reform fontosságát hangsúlyozta, hogy ilyen tragédiák ne fordulhassanak többé elő.

Az egészségügyi intézmény az egyik legkorszerűbb járványkórház Romániában, rengeteg beruházást eszközöltek ki, azt az épületrészt pedig, ahol felcsaptak a lángok, nemrég korszerűsítették. Azonban – ahogy számos bukaresti lakásban – december óta gondok vannak a fűtéssel és a meleg víz szolgáltatásával.

A Hotnews.ro december elején számolt be arról, hogy a román főváros két kórháza – a Matei Balș és a Colentina – is fűtés és melegvíz nélkül maradt, miután a Termoenergetica megszakította a szolgáltatást.

Az egészségügyi intézmény képviselői akkor a hírportálnak úgy nyilatkoztak, hogy a pácienseknek extra plédeket, takarókat biztosítottak, a fűtést pedig légkondicionáló berendezésekkel oldják meg. Hangsúlyozták, kerülnek minden elektromos fűtő alkalmatosságot, mivel azok miatt túlhevülhet a rendszer.

Frissítés

A bukaresti Matei Balș kórházban kezelt egyik beteg hozzátartozója a TVR-nek azt nyilatkozta, éppen múlt héten vitt be egy hősugárzót az intézménybe, mert hideg volt a kórteremben. Ehhez engedélyt kért a személyzettől. A hozzátartozó elmondása szerint bizonyára más kórtermekben is így jártak el a betegek rokonai.

Adrian Streinu Cercel – aki tizenkilenc éven át volt a Matei Balş intézet menedzsere, és azt követően távozott, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) színeiben decemberben szenátorrá választották – pénteken reggel úgy nyilatkozott, hogy az egészségügyi intézmény minden engedélye rendben van, korszerűsítették, és oxigénellátást biztosító korszerű berendezéseket telepítettek, a legutóbbit decemberben.

A hatóságok egyelőre nem nyilatkoztak arról, hogy mi okozhatta a tüzet, a tűzoltók még vizsgálják a helyszínt.

Frissítés

A Matei Balş intézetben vizsgálódik az egészségügyi miniszter ellenőrző testülete, miután a kórházban péntek reggel tűz ütött ki, amelyben négy páciens életét vesztette – jelentette be Vlad Voiculescu tácavezető. „Megpróbáljuk kideríteni, hogy mi történt. Vannak felelősök és vannak felelősségek, de előtte vagy ezzel párhuzamosan azon dolgozunk, hogy kapcsolatba lépjünk a páciensek családjaival és tájékoztassuk őket szeretteik helyzetéről” – idézi az egészségügyi minisztert az Agerpres hírügynökség. Voiculescu ugyanakkor kérdésre válaszolva kijelentette: „nincs tudomása arról”, hogy a megszokott fűtőberendezéseken kívül más eszközöket is használtak volna melegítésre a kórtermekben. Azt mondta: a Matei Balş intézetnek, a karácsonkői kórháztól eltérően, stabil vezetése és „viszonylag robusztus finanszírozása” van. Véleménye szerint a romániai kórházak infrastruktúrája „egy sor improvizáció, az alulfinanszírozás, a kórházban alkalmazott, rosszul fizetett és korlátozott forrásokkal rendelkező műszaki személyzet tevékenysége miatt” jutott ilyen állapotba. Mint ismeretes, a bukaresti törvényszék mellett működő ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított bűnvádi eljárást. A hivatalos tájékoztatás szerint az ügyészek a helyszínre érkeztek, és megkezdték a vizsgálatot.

Mint ismeretes, pénteken reggel kigyulladt a bukaresti Matei Balş járványkórház koronavírus osztályának egyik kórterme, a tűzben életét vesztette négy beteg.

Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár elmondta, hogy román idő szerint hajnali ötkor jelezték a tüzet, amelyet a reggeli órákra sikerült eloltani. A hatóságok a helyszínen megtalálták három beteg maradványait, egy negyediket sikertelenül próbáltak újraéleszteni.

Összesen 102 pácienst evakuáltak, ezekből 53-at más kórházakba szállítottak, 49-et az intézet más osztályaira helyeztek át. Az államtitkár szerint a négy elhunyt személyen kívül más nem szenvedett égési sérülést.

A koronavírus-osztályon kezelt betegek 98 százaléka lélegeztető géphez volt csatlakoztatva. Péntek délelőtt a Marius Nasta intézet igazgatója azt közölte, hogy

a Matei Balş kórházból az általa vezetett egészségügyi intézménybe átszállított négy páciens közül kettő súlyos állapotban van.

Beatrice Mahler elmondta: négy, 62 és 89 év közötti pácienst szállítottak át a Nasta intézetbe. A két nő és két férfi közül egyik nő és egyik férfi állapota súlyos, őket az intenzív osztályon kezelik. Elmondása szerint egyik páciens sem szenvedett égési sebeket.

korábban írtuk

FRISSÍTVE – Négy személy életét vesztette a bukaresti Matei Balş kórházban kiütött tűzben
FRISSÍTVE – Négy személy életét vesztette a bukaresti Matei Balş kórházban kiütött tűzben

Négy személy életét vesztette a bukaresti Matei Balş kórházban péntek reggel kiütött tűzben.

Mint ismeretes, néhány hónap leforgása alatt ez már a második kórháztűz Romániában,

tavaly novemberben a karácsonkői megyei kórház intenzív osztályán csaptak fel a lángok. Akkor tíz személy vesztette életét, heten súlyosan megsérültek. A hatóságok akkor azt állapították meg, hogy egy meghibásodott gép okozhatta a tüzet, amelyet súlyosbítottak a koronavírusos betegek lélegeztetéséhez szükségesek oxigénpalackok.

Bukarestben legutóbb 2010-ben volt nagyobb kórháztűz, akkor egy szakszerűtlenül beszerelt elektromos vezeték miatt a Giulești szülészeti kórház egyik kórterme gyulladt ki, a tűzben hat csecsemő halt meg, további öt súlyosan megégett.

Egészségügyi szakemberek évek óta kongatják a vészharangot, hogy a kórházak többsége régi épületekben működik, amelyekben a villanyvezeték-hálózat elavult, ezért nem bír el minden rákapcsolt elektromos eszközt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról

Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
2026. június 23., kedd

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok

Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok
2026. június 22., hétfő

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést

Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi

A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi
2026. június 22., hétfő

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért

Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért
2026. június 22., hétfő

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat
2026. június 22., hétfő

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök

Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök
2026. június 22., hétfő

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét

Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét
Hirdetés
Hirdetés