Hirdetés

Kórháztűz: nem volt az épületnek végleges tűzvédelmi engedélye, de Arafat szerint az sem segített volna

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

Raed Arafat, az Országos Vészhelyzeti Bizottság vezetője szerint nem volt végleges tűzvédelmi engedélye a bukaresti Matei Balș Intézet azon épületének, amelyben a lángok martalékává vált péntek reggel öt beteg.

Krónika

2021. január 29., 23:132021. január 29., 23:13

2021. január 29., 23:202021. január 29., 23:20

A belügyi államtitkár pénteken este közölte, az egészségügyi intézmény különálló épülete csupán ideiglenes, tavaly márciusban kiállított engedéllyel rendelkezett, novemberben pedig emiatt figyelmeztetést is kaptak a katasztrófavédelemtől.

„De szeretném, ha érthetővé válna még egy dolog: még ha meglett volna az engedély, az sem akadályozta volna meg ezt a tragédiát.

Hirdetés
Idézet
Legyen világos: az engedély bizonyítja, hogy az illető épület megfelel a megelőzési előírásoknak, de nem garantálja, hogy nem lesz tűzeset”

– jelentette ki Arafat. Az államtitkár szerint például egy vendéglőre könnyen lakatot tehetnek a meghatalmazás hiányában, de egy kórházzal nem tehetik meg ezt, mert akkor az emberek egészségügyi intézmény nélkül maradnának.

Mint ismeretes, a kórházi pavilonban kirobbant tűzben öt koronavírusos beteg vesztette életét: három páciens elszenesedett holttestére abban a négy kórteremben bukkantak, amelyekben felcsaptak a lángok. Egy beteg átszállítása után vesztette életét, egyikükre pedig néhány órával később találtak szintén megégve az egyik mosdóban.

A tűz oka egyelőre nem ismert, több feltételezés is napvilágot látott.

Az első hírek arról szóltak, hogy egy hősugárzó miatt csaphattak fel a lángok – a páciensek rokonai ugyanis arról számoltak be, hogy a kórtermekben hideg volt, és egyesek otthonról vittek fűtő alkalmatosságokat. Felmerült az is, hogy felrobbant két oxigénpalack, de ezek a tűz kiütése után is bekövetkezhettek.

korábban írtuk

FRISSÍTVE – Hősugárzó okozhatta a bukaresti kórháztüzet a kiszivárgott információk szerint, újabb holttestre bukkantak
FRISSÍTVE – Hősugárzó okozhatta a bukaresti kórháztüzet a kiszivárgott információk szerint, újabb holttestre bukkantak

Hősugárzóban vagy más fűtő alkalmatosságban keletkezett rövidzárlat okozhatta a bukaresti Matei Balș kórházban pénteken reggel kiütött tüzet. A halálos áldozatok száma közben ötre nőtt, miután a kórház mosdójában találtak egy elszenesedett holttestet.

Alexandru Anghel, a bukaresti törvényszék ügyésze szerint több napig fog tartani a helyszíni vizsgálat, szombaton pedig elvégzik a holttestek boncolását a törvényszéki orvostani intézetben (INML). A helyszíni vizsgálatokon részt vesznek a petrozsényi bányabiztonsági intézet (INSEMEX) szakemberei is – mutatott rá az Agerpres szerint az ügyész, hozzátéve, hogy a helyszínelők lefoglaltak egy sor dokumentumot, illetve a biztonsági kamerák felvételeit, és elemezni fogják ezeket. Leszögezte azonban, hogy sem a kórtermekben, sem a kórházfolyosókon nem voltak kamerák.

Arra a médiában megjelent információra vonatkozóan, mely szerint a kórteremben, ahol a tűz kiütött, volt egy, az egyik páciens rokona által bevitt fűtőberendezés, az ügyész elmondta, hogy ezt szombaton fogják tisztázni az INSEMEX szakembereivel együtt a helyszíni vizsgálat keretében.

A nyomozók pénteken öt személyt – négy ápolót és egy karbantartót – hallgattak ki.

 A Matei Balş intézetet képviselő Constantin Durgeru ügyvéd szerint a szolgálatot teljesítő két ápolónő megpróbálta eloltani a tüzet, és egyiküknek sikerült kikapcsolnia az oxigénellátást, elejét véve ezzel a robbanás bekövetkeztének. „Első körben azokat a személyeket hallgatták ki, akik jelen voltak az esetnél, szolgálatban voltak. Két asszisztensnőt és két ápolónőt hallgattak ki, tanúként – vázolta az ügyvéd. –

Idézet
Egy dolog bizonyos: az egészségügyi személyzetet nem lehet hibáztatni, nagyon világos, hogy reakciójuk gyors volt.

Szerencsétlen incidens történt, az ápolónők, akik elsőkként szembesültek a tűzzel, rendkívül gyorsan reagáltak, egyiküknek még ahhoz is volt lélekjelenléte, hogy kikapcsolja az oxigénellátást. Ha ezt nem tette volna meg, robbanás következett volna be.”

Hozzátette, a két ápoló azt tette, amit kellett. „Egyikük egy takaróval odaugrott az egyik beteghez és megpróbálta eloltani a lángokat, a másik pedig lekapcsolta az oxigénellátást. Ezt követően mindketten elrohantak a tűzoltó készülékekért, amelyek a folyosó két végében voltak elhelyezve. Pont azt tették, amit tenniük kellett. Látszik, hogy megfelelően ki voltak képezve, a stresszes helyzet ellenére a lehető legmegfelelőbben reagáltak” – nyilatkozta az ügyvéd.

Az eset tüntetést is kiváltott: pénteken este többtucatnyian gyűltek össze a Matei Balş Intézet előtt. 

A tüntetésen jelen van Eugen Iancu is, a Colectiv GTG 3010 Egyesület elnöke is, aki az Agerpres hírügynökségnek elmondta, a tragédia „a tehetetlenség érzésével töltötte el”. „Az államelnök ígérget, a kormányfő ígérget, a többiek kihasználják az esetet, hogy a kormányt vádolhassák, mert a mi halálunkból is politikai erőt akarnak kovácsolni. Örvendtem volna, ha látom őket összefogni, hogy rendezzék az egészségügy, oktatás helyzetét, előkészítenek egy tervet a következő 15 évre” – mondta Iancu. Azt állította ugyanakkor, hogy nem reménykedik abban, hogy valami is változni fog.

korábban írtuk

Kórháztűz: Cîțu kifakadt a közalkalmazottakra, beruházásokat sürget fizetés- és pótléknövelések helyett
Kórháztűz: Cîțu kifakadt a közalkalmazottakra, beruházásokat sürget fizetés- és pótléknövelések helyett

A bukaresti Matei Balş intézetnél történt tragédia ismét rávilágított a rendszer hibáira – jelentette ki Florin Cîţu. A miniszterelnök szerint minél több pénzt kell szánni beruházásokra, hogy elkerülhetők legyenek az ilyen esetek.

A tüntetők többek között azt skandálták, hogy „Mondjatok le!” és „Szégyelljétek magatokat!”. Több tüntető fiatal a kórházzal szembeni épület falára felaggatott egy nagy méretű molinót a következő felirattal: „Egy soha véget nem érő történet/ Ez a nyomorult rendszer megöl minket / Öregeket, fiatalokat és gyerekeket”. Az emberek gyertyákat gyújtottak a kórház épülete előtt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról

Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
2026. június 23., kedd

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok

Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok
2026. június 22., hétfő

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést

Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi

A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi
2026. június 22., hétfő

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért

Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért
2026. június 22., hétfő

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat
2026. június 22., hétfő

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök

Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök
2026. június 22., hétfő

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét

Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét
Hirdetés
Hirdetés