Hirdetés

Két részletben béremelést kapnak, szerdán visszaállhatnak dolgozni a postások

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Sikerült megállapodásra jutniuk a feleknek a kollektív munkaszerződés végső formájáról, ennek megfelelően szerdán befejeződhet a Román Posta dolgozóinak sztrájkja – jelentette be kedden este Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős miniszter.

Hírösszefoglaló

2024. április 02., 21:472024. április 02., 21:47

2024. április 02., 22:132024. április 02., 22:13

A tárcavezető közlése szerint a hétfőn kirobbant munkakonfliktus végére „több tíz órás” tárgyalás után tettek pontot a Romániai Postai Alkalmazottak Szakszervezete (SLPR) és az állami tulajdonban lévő társaság vezetői. Az egyeztetések nyomán megállapodtak a kollektív munkaszerződés végleges formájáról, amelyet alá is írtak; a miniszter szerint a dokumentum szentesítését 114 nappal ezelőtt kellett volna megtenni.

A megállapodás értelmében a postai dolgozók nettó 350 és 370 lej közötti béremelésben részesülnek, amit két részletben kapnak kézhez: június, valamint szeptember elsején.

Hirdetés

Bogdan Ivan hozzátette, szerdán reggel iktatják a kollektív munkaszerződést a munkaügyi felügyelőségen, attól a pillanattól kezdve pedig lezárul a munkakonfliktus, a 21 500 dolgozót foglalkoztató postavállalat alkalmazottai újrakezdik a munkát. A tárcavezető a pótlékoknak a dolgozók által igényelt emeléséről nem tett említést.

Az állami vállalat bérezésükkel elégedetlen alkalmazottai hétfőn szüntették be a munkát, arra hivatkozva, hogy kétharmaduk minimálbérből él. Az érdekeiket képviselő Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) havi 400 lejes nettó alapbéremelést és a „hűségpótlékok” 5-10 százalékos növelését követeli számukra, valamint új megállapodást kér a lejárt kollektív munkaszerződés helyett.

Marcel Ciolacu kormányfő kedden közölte: hétfőn este megbeszélést folytatott a posta igazgatójával és a kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős miniszterrel (a szaktárca birtokolja az állami tulajdonban lévő posta részvényeinek 93,52 százalékát). A miniszterelnök az igazgató menesztését is kilátásba helyezte, ha a postások sztrájkja miatt késne a nyugdíjak folyósítása.

A posta vezetősége korábban mesterségesen szítottnak minősítette a munkaügyi konfliktust, és azt állította, csupán a postai dolgozók 20 százaléka csatlakozott az általános sztrájkhoz.

Biztosította a nyugdíjasokat, hogy időben megkapják juttatásaikat, és azt állította, hogy minden szükséges lépést megtesz a konfliktus megoldására. A postai dolgozók szakszervezete eközben azzal vádolta a vállalat vezetőségét, hogy hétfőn nyomást gyakorolt a sztrájkoló alkalmazottakra, amikor a kolozsvári regionális központba Bukarestből küldött munkaerőt, hogy így biztosítsa a postai szolgáltatások folytonosságát. A szakszervezet közlése szerint hétfőn 32 megye több mint 7000 postai dolgozója szüntette be a munkát.

korábban írtuk

Nem tréfa: április elsejétől sztrájkba lépnek a postások
Nem tréfa: április elsejétől sztrájkba lépnek a postások

Munkakonfliktus kirobbantásáról döntött a Romániai Postai Alkalmazottak Szakszervezete (SLPR), ennek nyomán az állami vállalat dolgozói április elsejétől, hétfőtől sztrájkba lépnek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Eldőlt: az USR sem támogatja a Tomac-kormányt

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.

Eldőlt: az USR sem támogatja a Tomac-kormányt
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Végeztek a lakóházba kétszer betörő anyamedvével és egyik bocsával

Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.

Végeztek a lakóházba kétszer betörő anyamedvével és egyik bocsával
2026. június 12., péntek

Újra lehet közlekedni a Transzfogarasi úton, de csak egy adott idősávban

Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.

Újra lehet közlekedni a Transzfogarasi úton, de csak egy adott idősávban
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Megbuktatták, majd lemondott, de még mindig a helyén van a bukaresti kormány magyar minisztere

Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.

Megbuktatták, majd lemondott, de még mindig a helyén van a bukaresti kormány magyar minisztere
2026. június 12., péntek

Leszedte a keresztvizet Nicușor Danról egykori tanácsadója

Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.

Leszedte a keresztvizet Nicușor Danról egykori tanácsadója
2026. június 12., péntek

Kormányalakítás: Tomac az USR-től sem számíthat sok jóra

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.

Kormányalakítás: Tomac az USR-től sem számíthat sok jóra
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Több erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás

A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.

Több erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás
2026. június 12., péntek

Beismerte „bűnösségét” a román miniszterelnök-helyettes

Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.

Beismerte „bűnösségét” a román miniszterelnök-helyettes
2026. június 11., csütörtök

Álhírek: nagy az önbizalmunk, közben alábecsüljük mások ítélőképességét

Egy friss felmérés arra világít rá, hogy a román állampolgárok fele biztosra veszi, hogy felismeri az álhíreket – de más emberek ítélőképességét a megkérdezettek nagy hányada alábecsüli.

Álhírek: nagy az önbizalmunk, közben alábecsüljük mások ítélőképességét
Hirdetés
Hirdetés