
Kelemen Hunor legutóbb Nicușor Dannál: a pártokkal történő konzultáció egyelőre nem hozott eredményt
Fotó: Presidency
Kelemen Hunor szerint Eugen Tomac esetleges miniszterelnökké jelölése ,,még vészmegoldásnak sem” tekinthető, mert politikailag nehezen indokolható, hogy egy parlamenti képviselettel nem rendelkező párt vezetőjét bízzák meg technokrata kormány alakításával.
2026. június 02., 20:402026. június 02., 20:40
2026. június 02., 20:402026. június 02., 20:40
Az RMDSZ elnöke kedden a parlamentben kifejtette: nem tartja jó megoldásnak, hogy az államfő első körben egy technokrata kormány felállításával próbálkozzon, ráadásul olyasvalaki vezetésével, aki ugyan politikus, de nincs parlamenti háttere. Elmondta, hogy Nicușor Dan egyelőre nem nevezett meg hivatalosan senkit, ezért egyelőre csak sajtóértesülésekből lehet következtetni az esetleges jelölésére. ,,Tomac úr nem keresett meg engem, nem tudom, hogy igaz-e ez az egész történet a jelöléséről” – jelentette ki.
Kérdésre válaszolva Kelemen Hunor azt válaszolta, hogy Tomac jelölése még vészmegoldásnak sem tekinthető, mert
Hangsúlyozta, hogy ezzel nem Eugen Tomacot akarja minősíteni, mert adott körülmények között akár jó miniszterelnök is lehetne. ,,Arról van szó, hogy a jelölése politikai szempontból logikátlan, és alkotmányos szempontból sem igazán szerencsés. (...) Ha technokrata kormányban gondolkodunk, akkor technokrata miniszterelnököt kellene keresni” – magyarázta az RMDSZ elnöke.
Hozzátette, hogy ha valóban Eugen Tomac lesz a miniszterelnök-jelölt, az RMDSZ-ben megvitatják a kérdést, de jelenleg nem látja, milyen érvekkel tudná az államfő tiszteletbeli tanácsadója megszerezni támogatásukat. ,,Ez nem jelenti azt, hogy automatikusan ellene szavaznánk, de egy technokrata kormány most nem tudná megoldani az ország problémáit” – fogalmazott a politikus.
Még rosszabb lenne szerinte az a forgatókönyv, amelyben a kormány vegyesen technokrata és politikai miniszterekből állna.
Kijelentette azt is, hogy ha ő lenne Románia elnöke, elsőként a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) adna lehetőséget kormányalakításra, mivel az alkotmány logikája szerint azzal a párttal kell kezdeni, amelynek a legtöbb mandátuma van.
Nem abból indulna ki, hogy a PSD megbuktatta a kormányt, hanem abból, hogy jelenleg ez a párt rendelkezik a legnagyobb parlamenti frakciókkal.
Ha ez a megoldás nem vezetne eredményre, a következő legnagyobb parlamenti párt következne – részletezte.
Marian Neacșu szociáldemokrata (PSD) képviselő kedden kijelentette, hogy reményei szerint legfeljebb egy héten belül új kormánya lehet Romániának. A parlamentben újságíróknak nyilatkozva a politikus elmondta, hogy a PSD a miniszterelnök-jelölt nevesítése után dönt az álláspontjáról. Hozzátette, hogy pártja mindenekelőtt azt szeretné, ha minél hamarabb megalakulna az új kormány. Arra a kérdésre, hogy megfelelő választásnak tartaná-e Eugen Tomacot vagy Sorin Grindeanut a miniszterelnöki tisztségre, Neacșu azt válaszolta: Tomacot megfelelő, Grindeanut pedig ,,még megfelelőbb” megoldásnak tartja.

Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden Eugen Tomac európai parlamenti képviselő esetleges miniszterelnök-jelöltségével kapcsolatban kijelentette, hogy nagyon jól ismeri őt, de attól, hogy ismeri, még messze van az, hogy eldöntsék, hogyan fognak szavazni.
Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.
A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.
Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.
Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
szóljon hozzá!