
Kelemen Hunor Eugen Tomacról: nagyon jól ismerem
Fotó: Rostás Szabolcs
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden Eugen Tomac európai parlamenti képviselő esetleges miniszterelnök-jelöltségével kapcsolatban kijelentette, hogy nagyon jól ismeri őt, de attól, hogy ismeri, még messze van az, hogy eldöntsék, hogyan fognak szavazni. Egy esetleges PSD–RMDSZ kormányról azt mondta, hogy a szövetség részvétele egy kisebbségi kormányban kevéssé valószínű, és megjegyezte, hogy egy technokrata kormány másnapra egyedül maradna.
2026. május 26., 14:302026. május 26., 14:30
„Eugen Tomac egy ismert politikai személyiség. Ismerjük egymást, mintha mindkettőnket egy adott ponton kitiltottak volna Ukrajnából azért, mert kiálltunk az ukrajnai román és magyar közösség jogai mellett. Tehát nagyon jól ismerem Eugen Tomacot, de innen még hosszú az út ahhoz, hogy megmondjuk, hogyan fogunk szavazni, mert nem tudjuk, még nem kezdődtek meg a tárgyalások” – idézte Kelemen Hunor nyilatkozatát a News.ro.
Az RMDSZ elnöke leszögezte ugyanakkor, hogy meg kell várni az első miniszterelnök-jelölést.
„Várjuk meg az első jelölést! Az egyszínű, PSD-kormányról már elmondtam, amit el kellett mondanom, semmi sem változott: egy kisebbségi kormányban való részvételünk – amelynek nincs átlátható és kiszámítható parlamenti támogatottsága – nem valószínű. Tehát amíg nincs jelölés és kormányalakítási kísérlet...
– fejtette ki.

Eugen Tomac európai parlamenti képviselőt tartják a legfőbb esélyesként számon Románia jövőbeli miniszterelnöki posztjára a Polymarket előrejelző platformon az Ilie Bolojan vezette kormány bukását követően megindult politikai tárgyalások közepette.
Megjegyezte egyúttal, hogy „egy technokrata kormánynak már másnap problémája lenne, amiatt, hogy mindenki ellenzékben lenne, és ettől kezdve a dolgok bonyolultabbá válnának”.
„Egy politikai kormánynak politikai támogatásra és politikai többségre van szüksége, így a PSD és az RMDSZ nem tud átlátható többséget alkotni. Lehetséges az USR-rel, lehetséges a PNL-lel is, sok változatot lehet megvitatni, beleértve Eugen Tomac kormányfői kinevezését is, politikai változatokat, de egy technokrata kormány másnap egyedül marad, és mindenki ellenzékben lesz.
– hangsúlyozta az RMDSZ vezetője.
„Várjuk a jelölést és a megbeszéléseket, ha a kijelölt miniszterelnök esetleg tárgyalni szeretne velünk. Azt sem tudjuk, hogy szeretne-e, talán már van egy elképzelése, sőt, talán egy kész megoldás is. Tehát nyugodtaknak kell lennünk, türelmesnek kell lennünk. Jelenleg nincs több információm, mint amit a sajtóban olvastam” – hangsúlyozta Kelemen Hunor.
„Létezik egy kapcsolat a kormány és a politikai pártok között. Már nem számít, melyik politikai pártról beszélünk, mert másképp nincs közvetlen felelősség a parlamenti képviselők részéről, ahogyan Cioloş (Dacian Cioloş, aki egy technokrata kormányt vezetett 2015. november 17. és 2017. január 4. között – szerk. megj.) esetében is volt, amikor egy évig volt miniszterelnök. Másnap mindenki ellenzékbe kerül. Egyesek durvábban, keményebben, mások pontszerűen, de ugyannak a kormánynak nincs esélye kitartani októberig sem” – húzta alá Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnökét azt követően faggatták az újságírók, hogy egyes értesülések szerint Eugen Tomac európai parlamenti képviselő neve is felmerült potenciális miniszterelnök-jelöltként,
A Digi 24 hírcsatorna egyébként saját értesülésekre hivatkozva arról számolt be, hogy az államfő egy PSD-USR-RMDSZ kormányt szeretne tető alá hozni Tomac miniszterelnökségével, de az USR több politikusának nem fűlik hozzá a foga, hogy azzal a PSD_vel krományozzanak együtt, amely megbuktatta az előző kormányt.

Nem túl derűlátó Tánczos Barna, a bukaresti kormány RMDSZ-es miniszterelnök-helyettese atekintetben, hogy valaha magyar miniszterelnöke lehet Romániának.
A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.
Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.
Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.
A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.
Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.
Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.
A kormánynak nem volt köze ahhoz, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a Digi Communications-szel kötött 196 millió euró értékű szerződést az európai uniós haderő-fejlesztési program (SAFE) keretében” – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Kételyének adott hangot Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök annak, hogy egy szakértői kormány képes lenne megbirkózni a rá váró nehézségekkel.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kinevezte Lőrincz Helgát az RMDSZ javaslatára az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) elnökévé.
Az RMDSZ a kormányprogram és a miniszterek listájának ismeretében dönti el, hogy megszavazza-e parlamentben az Eugen Tomac vezette kormányt – nyilatkozta csütörtökön Kelemen Hunor.
szóljon hozzá!