
Kelemen Hunor legutóbb Nicușor Dannál: a pártokkal történő konzultáció egyelőre nem hozott eredményt
Fotó: Presidency
Kelemen Hunor szerint Eugen Tomac esetleges miniszterelnökké jelölése ,,még vészmegoldásnak sem” tekinthető, mert politikailag nehezen indokolható, hogy egy parlamenti képviselettel nem rendelkező párt vezetőjét bízzák meg technokrata kormány alakításával.
2026. június 02., 20:402026. június 02., 20:40
2026. június 02., 20:402026. június 02., 20:40
Az RMDSZ elnöke kedden a parlamentben kifejtette: nem tartja jó megoldásnak, hogy az államfő első körben egy technokrata kormány felállításával próbálkozzon, ráadásul olyasvalaki vezetésével, aki ugyan politikus, de nincs parlamenti háttere. Elmondta, hogy Nicușor Dan egyelőre nem nevezett meg hivatalosan senkit, ezért egyelőre csak sajtóértesülésekből lehet következtetni az esetleges jelölésére. ,,Tomac úr nem keresett meg engem, nem tudom, hogy igaz-e ez az egész történet a jelöléséről” – jelentette ki.
Kérdésre válaszolva Kelemen Hunor azt válaszolta, hogy Tomac jelölése még vészmegoldásnak sem tekinthető, mert
Hangsúlyozta, hogy ezzel nem Eugen Tomacot akarja minősíteni, mert adott körülmények között akár jó miniszterelnök is lehetne. ,,Arról van szó, hogy a jelölése politikai szempontból logikátlan, és alkotmányos szempontból sem igazán szerencsés. (...) Ha technokrata kormányban gondolkodunk, akkor technokrata miniszterelnököt kellene keresni” – magyarázta az RMDSZ elnöke.
Hozzátette, hogy ha valóban Eugen Tomac lesz a miniszterelnök-jelölt, az RMDSZ-ben megvitatják a kérdést, de jelenleg nem látja, milyen érvekkel tudná az államfő tiszteletbeli tanácsadója megszerezni támogatásukat. ,,Ez nem jelenti azt, hogy automatikusan ellene szavaznánk, de egy technokrata kormány most nem tudná megoldani az ország problémáit” – fogalmazott a politikus.
Még rosszabb lenne szerinte az a forgatókönyv, amelyben a kormány vegyesen technokrata és politikai miniszterekből állna.
Kijelentette azt is, hogy ha ő lenne Románia elnöke, elsőként a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) adna lehetőséget kormányalakításra, mivel az alkotmány logikája szerint azzal a párttal kell kezdeni, amelynek a legtöbb mandátuma van.
Nem abból indulna ki, hogy a PSD megbuktatta a kormányt, hanem abból, hogy jelenleg ez a párt rendelkezik a legnagyobb parlamenti frakciókkal.
Ha ez a megoldás nem vezetne eredményre, a következő legnagyobb parlamenti párt következne – részletezte.
Marian Neacșu szociáldemokrata (PSD) képviselő kedden kijelentette, hogy reményei szerint legfeljebb egy héten belül új kormánya lehet Romániának. A parlamentben újságíróknak nyilatkozva a politikus elmondta, hogy a PSD a miniszterelnök-jelölt nevesítése után dönt az álláspontjáról. Hozzátette, hogy pártja mindenekelőtt azt szeretné, ha minél hamarabb megalakulna az új kormány. Arra a kérdésre, hogy megfelelő választásnak tartaná-e Eugen Tomacot vagy Sorin Grindeanut a miniszterelnöki tisztségre, Neacșu azt válaszolta: Tomacot megfelelő, Grindeanut pedig ,,még megfelelőbb” megoldásnak tartja.

Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden Eugen Tomac európai parlamenti képviselő esetleges miniszterelnök-jelöltségével kapcsolatban kijelentette, hogy nagyon jól ismeri őt, de attól, hogy ismeri, még messze van az, hogy eldöntsék, hogyan fognak szavazni.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
szóljon hozzá!