
Opció. Kelemen Hunor szerint az eddigi kormánykoalíció helyreállítása lenne a legjobb megoldás
Fotó: Facebook/Kelemen Hunor
Az RMDSZ számára az a legjobb lehetőség, hogy újra létrehozzák azt a koalíciót, amely egy hónapja még működött, amennyiben sikerül olyan miniszterelnököt találni, akit minden párt elfogad – jelentette ki Kelemen Hunor.
2026. május 06., 14:012026. május 06., 14:01
2026. május 06., 14:012026. május 06., 14:01
Az RMDSZ elnöke szerdán a parlamentben kommentálta a kormány előző napi megbuktatása után előállt helyzetet.
Mint ismeretes, a kormányból két hete kilépett Szociáldemokrata Párt (PSD) a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) közösen beterjesztett bizalmatlansági indítvány útján buktatta meg az Ilie Bolojan vezette, a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ alkotta koalíciót.
„A tegnapi szavazás nagyon egyértelmű volt, nagyon nagy többséggel, több mint 280 szavazattal döntöttek a kormány feloszlatásáról, és természetesen a parlamentben kell megoldást találni egy új kormány felállítására. Minden megoldást figyelembe kell venni, végső soron nincs olyan megoldás, amely nem lenne demokratikus, mert minden parlamenti képviselő, minden párt, minden politikai alakulat mögött szavazatok állnak, és a szavazatot tiszteletben kell tartani, minden polgár szavazatát.
– mondta Kelemen Hunor.

Az Ilie Bolojan vezette kormányból két hete kilépett, majd azt kedden az AUR-ral együtt bizalmatlansági indítvánnyal megbuktató Szociáldemokrata Párt (PSD) azt fontolgatja, milyen új kormányt alakíthatna, és az RMDSZ-t is számításba vette.
Kiemelte, hogy „a PNL döntései ismertek, de a tárgyalásokat folytatni kell” – itt arra utalt, hogy a liberálisok kizárták a további közös kormányzást a szociáldemokratákkal, miután azok megbuktatták a kormányt.
ezért én egy többségi megoldásra gondolnék, vagy olyanra, amely biztosítja a többséget a parlamentben a kormány számára, egy nagyon egyértelmű, nagyon átlátható többséget, anélkül, hogy minden nap minden egyes törvényjavaslatról, minden egyes emberrel tárgyalnánk a parlamentben” – említette Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke azt is elmondta, hogy várják, hogy meghívják őket tárgyalásokra Nicuşor Dan elnökkel.
„Még nem kerestek meg minket, várjuk a tárgyalásokat a PNL-es, a PSD-s és az USR-es kollégáinkkal, valamint a Pambuccian úr által vezetett frakcióval. Tegnap óta, amikor megszavazták az Ilie Bolojan vezette kormány bukását, még senkivel sem beszéltünk” – mutatott rá.
„Nem mondom meg, kinek kell lennie, nem tudom a nevét, vezetéknevét, de megoldást kell találni, egy olyan embert, aki képes mindenkit egy asztalhoz ültetni, és nem hiszem, hogy Romániában ne lenne ilyen ember” – tette hozzá.

Bírálta Tánczos barna ügyvivő miniszterelnök-helyettes az RMDSZ román koalíciós partnereit a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány elfogadása után, amiért azok képtelenek voltak elkerülni az újabb válsághelyzetet.
A technokrata miniszterelnök lehetőségével kapcsolatban Kelemen Hunor szkeptikusan nyilatkozott.
„Mit jelent a technokrata? […] Kitől független? Nem a párttagság a probléma. Az ember minősége számít, nem az, hogy van-e párttagkönyve. A lényeg, hogy tudjon kezelni egy politikai válságot, egy kormányzati válságot és végül egy költségvetési válságot” – szögezte le.
Azt is közölte: egyetért Nicuşor Dan elnökkel abban, hogy nem akar előrehozott választásokat.
A 2024-es választás négy évre szólt. Ezért azoknak, akik akkor elnyerték a polgárok szavazatát, és 2024-ben, majd 2025-ben kormányt alakítottak, felelősségük van a polgárokkal szemben, hogy most is megoldást találjanak” – vélekedett Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke úgy véli, hogy két-három héten belül Romániának új kormányra lenne szüksége, mert „máris vannak problémák a külföldi megítélésünkkel kapcsolatban”.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
szóljon hozzá!