
Nemet mondanak. Kelemen Hunor szerint nem szabad csapatokat küldeni Ukrajnába
Fotó: Román védelmi minisztérium
Elutasítja Kelemen Hunor, a bukaresti kormánykoalícióban részt vevő RMDSZ elnöke, hogy Románia csapatokat küldjön Ukrajnába egy esetleges tűzszüneti megállapodás után.
2025. február 26., 08:282025. február 26., 08:28
Erről ő maga beszélt kedden este az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva arra a kérdésre, milyen álláspontot képvisel majd az RMDSZ az Ilie Bolojan ügyvivő államfővel folytatandó szerdai egyeztetéseken, amelyekre az elnök azért hívta meg a parlamenti pártokat, hogy megvitassa, milyen álláspontot képviseljen Románia az Európa védelmének növeléséről és Ukrajna további támogatásáról szóló rendkívüli EU-csúcson.
(...) Kidolgozhatjuk, hogy mit jelentenek a békefenntartó erők, mik a prioritások. De a tűzszünet nem béke, a békemegállapodás később következik. Támogatom a tűzszünet mielőbbi elérését annak érdekében, hogy megnyissuk az utat a diplomáciai párbeszéd előtt. Ez nem jelenti azt, hogy Ukrajna veszített, hogy Oroszország nyert, nem jelenti azt, hogy a tűzszünet után nincs lehetőségük elfogadható megállapodásra Ukrajna számára.
– mondta Kelemen.
Rámutatott: ha sikerül békemegállapodást aláírni, akkor nem lesz szükség békefenntartókra.
„A tűzszünet után, amikor a tárgyalások megkezdődnek, továbbra is maradnak kérdések, a legfontosabb az, hogy milyen biztonsági garanciákat kap Ukrajna, ha békemegállapodást kötnek Oroszországgal.
– mondta az RMDSZ elnöke.
Mint megírtuk, szintén kedden a hárompárti kormánykoalíció elnökjelöltje, Crin Antonescu is leszögezte, hogy nem támogatja román katonák Ukrajnába küldését.

A kormánypártok közös elnökjelöltje, Crin Antonescu kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy Romániának nem kell csapatokat küldenie Ukrajnába.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
Nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely – a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve – lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését – jelentette ki kedden Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető tagjait”, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen és kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
Japánsztrájkba kezdtek kedden az egészségügyi alkalmazottakat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség tagjai – elégedetlenségük oka a készülő bértörvény.
Az RMDSZ nem ígérheti, hogy bizalmat szavaz az Eugen Tomac által tető alá hozott kormánynak a parlamentben – jelentette ki kedden Kelemen Hunor szövetségi elnök.
szóljon hozzá!