
Fotó: Mihai Poziumschi/Agerpres
Franciaország, Németország és Hollandia bukaresti nagykövetsége is olyan üzeneteket tett közzé az X-en csütörtökön, amelyekben a romániai demokráciába és jogállamiságba vetett bizalmukat fejezték ki.
2025. február 27., 15:242025. február 27., 15:24
„Franciaország újfent megerősíti szolidaritását Romániával, amely jogállam, tiszteletben tartja a hatalmi ágak szétválasztását és az igazságszolgáltatás függetlenségét. Ezek az elvek alapvetőek demokráciáink számára” – közölte a francia nagykövetség.
– irányította rá a figyelmet a Hotnews.ro hírportál.
„Románia megbízható partnere Németországnak mind az EU-ban, mind a NATO-ban. Országaink osztoznak a demokratikus értékekben és szilárdan hisznek a jogállamiságban.
– írta eközben Peer Gebauer, Németország bukaresti nagykövete.
A holland nagykövetség közben ezt posztolta:
EU- és NATO-partnerként közös értékeket vallunk. Bízunk demokráciáinkban és állami intézményeink működésében”.

A legfőbb ügyészségről távozóban Călin Georgescu szerda este kijelentette, hogy „biztosan” indul az elnökválasztáson, és „az amerikai szankciók tisztázzák majd a romániai helyzetet is”.
Mint ismeretes, Călin Georgescu szerdai őrizetbe vételét követően bírálatok érkeztek az Egyesült Államokból, megszólalt többek között Elon Musk is, a tengerentúli techmilliárdos – aki a kormányzati hatékonyság növelése érdekében létrehozott adminisztrációs szervezetet irányítja a Trump-adminisztrációban – az X-platformon azt írta: „éppen őrizetbe vették azt az embert, aki a legtöbb szavazatot kapta a romániai államelnök-választáson. Alaposan el van rontva”. Musk állításával ellentétben Georgescut még csak előállították, szerdán délután még nem vették őrizetbe.

Az igazságszolgáltatásnak szilárd bizonyítékokkal kell előállnia – figyelmeztetett Călin Georgescu kihallgatásra való előállítása kapcsán a feszült belpolitikai hangulatra hivatkozva Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetősége vasárnap 19 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt – tájékoztatott a párt sajtószóvivője, Cristian Seidler.
Adrian Veștea szerint miniszterelnök-jelölése nem fenyegetést, hanem felelősséget jelent a Nemzeti Liberális Párt (PNL) számára. Ezzel szemben Gheorghe Falcă PNL-s európai parlamenti képviselő vasárnap Veștea kizárását kérte a pártból.
Az RMDSZ vezetősége vasárnap 18 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt kormányfőt – nyilatkozta Csoma Botond a Digi 24 televíziónak.
A Brassó Megyei Tanács elnökéből lett miniszterelnök-jelölt, Adrian Veștea több mint három évtizede tagja a PNL-nek, önkormányzati vezetőként és miniszterként is jelentős politikai tapasztalatot szerzett.
Valóságos kommentcunamit indított el Nicușor Dan államfő vasárnapi döntése, amellyel Eugen Tomac helyett Adrian Veșteát jelölte miniszterelnöknek. A Facebookon megjelent hozzászólások alapján a felháborodás elsősorban a jobboldali szavazók körében erős.
Miután Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízatását, Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát, Brassó Megye Tanácsának elnökét és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnökét kérte fel kormányalakításra.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség.
Az Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök által javasolt kormányprogram szerint a területi-közigazgatási reform a kormány ,,nulladik számú prioritása”, és előfeltétele annak, hogy a program többi fejezetében felvázoltak működjenek.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
szóljon hozzá!