
A szebeniek nyugodtan, derűsen és némi érdeklődő izgalommal vették tudomásul a nagy uniós rendezvénnyel járó kellemetlenségeket
Fotó: Pataky István
Nagyszeben iskolabezárással, látványos biztonsági intézkedésekkel, de alapvetően derűsen várta az Európai Unió csütörtöki csúcstalálkozóját. A belvárost belföldi és külföldi újságírók lepték el, akik az információgyűjtés és a tájékoztatás mellett a sörfogyasztáson is lendíteni igyekeznek.
2019. május 08., 19:152019. május 08., 19:15
2019. május 08., 19:172019. május 08., 19:17
Az informális európai uniós csúcstalálkozó előtt egy nappal szinte sorfalat állnak a rendőrök a Nagyszeben belvárosába vezető utak mentén, s hogy jó irányba megyünk, azaz közeledünk a központba, azt az egyre gyakrabban feltűnő gépfegyveres terrorelhárító egységek megjelenése jelzi. Kíséretükben mogorva, de fürkész tekintetű úriemberek állnak, a titkosszolgálatok embereinek végre akadt egy kis valódi terepmunka. A fiatal taxis ironikusan jegyzi meg:
Mint lelkesen meséli, egy reptéri fuvar végén csak az autó tüzetes átvizsgálása után tudott elindulni a város felé. Érdeklődésünkre, hogy még mindig népszerű-e a szebeniek körében Klaus Johannis államfő, mosolyogva válaszolja: ha holnap jelölné magát polgármesternek, közel száz százalékos támogatottsággal választanák meg. Nem véletlenül ajánlotta az elnök egykori sikereinek városát az EU-csúcs helyszínének.
Nagyszeben látványos újjászületése Johannis első polgármesteri mandátumának idején kezdődött, de az igazán látványos gazdasági lendületet a 2007-es Európa kulturális fővárosa cím hozta meg. A százötven ezres lakosú egykori szász városban a legutóbbi népszámláláskor csak ezerötszázan vallották magukat szásznak, németnek, Nagyszeben városi közgyűlésében mégis a Romániai Németek Demokrata Fóruma szerzett abszolút többséget a 2016-os helyhatósági választásokon. Hogy mi erre a magyarázat? Az emberek elégedettek a „németes” vezetéssel, s nyilván a legtöbb családban akad szász felmenő.
A szebeniek nyugodtan, derűsen és némi érdeklődő izgalommal vették tudomásul a nagy uniós rendezvénnyel járó kellemetlenségeket, például azt, hogy a belváros kisebbik terét körülvevő vendéglők, kávézók, két napra kénytelenek voltak bezárni. A központi teret – ahol a huszonhét kormány-, illetve államfő (Theresa May brit miniszterelnök távol marad) egyeztetésének helyszínéül szolgáló polgármesteri hivatal is van – csütörtökön teljes egészében lezárják, oda csak az eseményre hivatalos belépővel rendelkezőket engedik be.
Az iskolások körében tombol a szünidős hangulat.
Az egyik nagyszebeni líceumban rögtönzött kórházat rendezett be a katasztrófavédelmi felügyelőség, több oktatási intézményben pedig a csúcstalálkozó munkálatai zajlanak. A Lucian Blaga Egyetemen is szünetel az oktatás ezen a héten, itt már tegnap megkezdődött az Európa jövőjéről szóló kétnapos nemzetközi konferencia, amelyet a csúcstalálkozó keretében rendeznek.
A nagyszebeni EU-csúcson összesen
A rendezvény központi helyszíne a városháza, de a kormány-, illetve államfők a polgármesteri hivatal mellett található Brukenthal múzeum épületében ebédelnek, s a polgármesteri hivatal előtti téren fényképezkednek, itt készül el a hagyományosnak számító „családi fotó”. A tökéletes összképen néhány, várhatóan kis létszámú tüntetés ronthat csupán. A Greenpeace, illetve a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesülését követelő csoport, no meg a Fejlődés az Intézményekben Egyesület az EU-csúcs napjára jelentett be tüntetést, s lapzártánkkor még kétséges volt, hogy az Ádám Valérián által a marosvásárhelyi orvosi egyetem magyar karáért bejelentett demonstrációra sor kerül-e, ugyanis délutánig a szervező még nem tudott húsz jelentkezőt összetoborozni.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!