
A PSD főtitkára szerint túl nagy teher jut a nyugdíjasokra
Fotó: Haáz Vince
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
2025. július 12., 19:262025. július 12., 19:26
2025. július 12., 19:292025. július 12., 19:29
A politikus egy szombati Facebook-bejegyzésben azt írta, a második deficitcsökkentő csomag várható intézkedéseinek pénteki ismertetésekor Ilie Bolojan miniszterelnök bebizonyította, hogy megértette a PSD üzenetét, miszerint egy koalícióban az elégedetlenségeket nem szabad figyelmen kívül hagyni, hanem meg kell vitatni.
,,Meg kell védeni azokat is, akiknek menniük kell, vagy csökken a jövedelmük. Romániának – különösen a jelenlegi helyzetben – erős államra van szüksége, nem pánikba esett és lelkileg bántalmazott közalkalmazottakra” – fogalmazott.
A szociáldemokrata politikus úgy véli, meg kell beszélni a koalícióban, ,,mennyire tisztességes” az, hogy míg a bankok és a szerencsejátékok megadóztatása 3,16 milliárd lejes pluszbevételt hoz az államkasszának, az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés nyugdíjakra való kiterjesztésétől 5,5 milliárd lej pluszt várnak. ,,Tárgyalóasztalhoz kell ülnünk és sokkal komolyabban meg kell vitatnunk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből” – jelentette ki. Szerinte kötelező módon szűkíteni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizető nyugdíjasok körét, mert a többségnek az 50 vagy 100 lej sok pénzt jelent.

Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Tudorel Toader volt alkotmánybíró szerint Nicușor Dan államfőnek konzultálnia kellett volna a parlamenti pártokkal, mielőtt Adrian Veșteát nevesítette miniszterelnök-jelöltnek.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetősége vasárnap 19 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt – tájékoztatott a párt sajtószóvivője, Cristian Seidler.
Adrian Veștea szerint miniszterelnök-jelölése nem fenyegetést, hanem felelősséget jelent a Nemzeti Liberális Párt (PNL) számára. Ezzel szemben Gheorghe Falcă PNL-s európai parlamenti képviselő vasárnap Veștea kizárását kérte a pártból.
Az RMDSZ vezetősége vasárnap 18 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt kormányfőt – nyilatkozta Csoma Botond a Digi 24 televíziónak.
A Brassó Megyei Tanács elnökéből lett miniszterelnök-jelölt, Adrian Veștea több mint három évtizede tagja a PNL-nek, önkormányzati vezetőként és miniszterként is jelentős politikai tapasztalatot szerzett.
Valóságos kommentcunamit indított el Nicușor Dan államfő vasárnapi döntése, amellyel Eugen Tomac helyett Adrian Veșteát jelölte miniszterelnöknek. A Facebookon megjelent hozzászólások alapján a felháborodás elsősorban a jobboldali szavazók körében erős.
Miután Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízatását, Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát, Brassó Megye Tanácsának elnökét és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnökét kérte fel kormányalakításra.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség.
Az Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök által javasolt kormányprogram szerint a területi-közigazgatási reform a kormány ,,nulladik számú prioritása”, és előfeltétele annak, hogy a program többi fejezetében felvázoltak működjenek.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
szóljon hozzá!