
Magyarellenesség. Adrian Cozma Demeter András ügyét kihasználva nem engedne hozzáférést a kormánytagoknak az államtitkokhoz
Fotó: Adrian Cozma/Facebook
Újabb magyarellenes kirohanás ürügyéül használta fel Adrian Cozma Szatmár megyei liberális párti (PNL) képviselő a Demeter András művelődési miniszter lemondását eredményező botrányt, amelyet egy kontextusból kiragadott kijelentése okozott.
2026. május 27., 10:312026. május 27., 10:31
Cozma a Demeter-ügy kapcsán bejelentette: eltiltaná a minisztereket az államtitkokhoz való hozzáféréstől, ezzel azt sugallva, hogy a magyar kormánytagok nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek.
Ezzel jelentős mértékben növelne a titkosszolgálatok hatalmát, hiszen csökkentené az ellenőrzést fölöttük.
„Ideje, hogy a román politikusok felébredjenek, és megpróbálják megvédeni az országot és a polgárait.
Ezért az első olyan lépés, amelyet jelenleg szükségesnek tartok, a közjogi méltóságok államtitkokhoz való hozzáférését szabályozó törvény módosítása. Talán sokan nem tudják, hogy a jelenlegi törvény alapján ha valaki parlamenti képviselő, miniszter, bíró vagy ügyész, automatikusan hozzáfér Románia államtitkaihoz, anélkül, hogy ellenőriznék a feddhetetlenségét, a becsületességét és a lojalitását. Ha olyan országot akarunk, ahol kevesebb a korrupció, és ahol az emberek valóban elkötelezettek a szuverén érdekek mellett, kevesebb szeretővel vagy unokaöccsel, akik privilegizált információk alapján tesznek szert vagyonra, akkor véget kell vetnünk ezen emberek hozzáférésének az államtitkokhoz. Ezért javasolni fogom a kiiktatását a 2002-es 182-es törvényből államfőn kívül bizonyos személyek kategóriáinak jogosultságát az államtitkokhoz való hozzáférésre, csak azért, mert időlegesen betöltik az illető tisztséget.
fogalmazott a honatya, aki a képviselőház jogi és nemzetbiztonsági bizottságának is tagja.
Mint arról beszámoltunk, Demeter Andrásnak hétfőn azt követően kellett lemondania, hogy aznap nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen trágár hangnemben beszélt a moldovai Radio Chişinău megmentésében játszott szerepéről még a 2010-2011-es időszakból, amikor a román közszolgálati rádiót vezette.

Demeter András István kulturális miniszter hétfőn bejelentette, hogy lemond tisztségéről, miután botrányba keveredett, és pártja, az RMDSZ is lemondásra szólította fel.
Arról beszélt ugyanis, hogy hagyhatta volna az egész tranzakciót kútba esni, mondván: magyarként nincs köze a román nemzeti érdekhez, ezért a rádió az oroszoké is lehet, de nem így tett, hanem sikerült megszereznie azt Románia számára.
A nyilvánosságra került részletek szerint Demeter azt állítja, hogy a tranzakció lebonyolításához a román félnek különböző politikai és üzleti érdekcsoportokkal kellett egyezkednie, miközben a történetet vulgáris szóhasználattal és sértő megjegyzésekkel kommentálja.

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselője, Mihail Neamțu szerint a kulturális miniszternek le kell mondania a nemzeti érdekkel kapcsolatos trágár és sértő kijelentései miatt.
A felvétel tanúsága szerint a miniszter ezt követően trágár kifejezések kíséretében kijelentette, hogy „nem érdekli a nemzeti érdek, mert magyar”, majd azt mondta, hogy inkább szobrot kellene állítani neki azért, mert sikerült véghezvinnie azt, amire mások nem voltak képesek.
A miniszter a felvételen az ügyészségi eljárásra és az érintett hatóságokra is obszcén hangnemben utal.
Emiatt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Csoma Botond, a szervezet képviselőházi frakcióvezetője is lemondásra szólította.
Demeter hétfőn egy Facebook-videóban reagált a nyilvánosságra került hangfelvételre.
Hangsúlyozta, hogy a szóban forgó beszélgetés egy belső egyeztetésen hangzott el, ugyanakkor visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint bármiféle szabálytalanság történt volna a Radio Chișinău létrehozása vagy az ahhoz kapcsolódó tranzakció során.

Lemondásra szólította fel hétfőn a kulturális minisztert Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.
Demeter a videóban arról is beszélt, hogy több mint egy évtizeddel ezelőtti eseményeket idézett fel, és úgy véli, a nyilvánosságra hozott részlet politikai támadások eszközévé vált.
A kulturális miniszter azt állította, nem emlékszik arra, hogy valaha elhangzottak volna részéről a neki tulajdonított kijelentések, és szerinte azok ellentmondanak mindannak, amit 1993 óta a közéletben képviselt.

A Demeter András volt művelődési miniszter körüli botrány egy kontextusból kiemelt állításon alapul, ami „aljas manipuláció” – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.
Mint ismeretes, a Demeter árulónak nevező Adrian Cozma az elmúlt években magyarellenes kijelentéseivel és gesztusaival hívta fel magára a figyelmet.
2023-ban egy szociáldemokrata párti politikussal közösen olyan törtvénytervezetet terjesztett be, amely ötről hét százakékra emelte volna a parlamenti küszöböt.
Hogy a tervezet egyértelműen az RMDSZ ellen irányul, azt az is jelzi, hogy felszámolta volna az alternatív küszöböt is, amely az RMDSZ javaslatára került be a választási törvénybe, és amely azon pártok számára, amelyek nem érik el országosan az 5 százalékot, de négy megyében eléri a 20 százalékot a rájuk leadott szavazatok aránya, lehetővé teszi törvényhozók küldését a parlamentbe.
amikor a románok az Erdély elszakítását kimondó gyulafehérvári népgyűlést ünneplik.
Ugyanazon év júliusában azért követelte a szövetség eltávolítását a koalícióból, mert a bukaresti kormány magyar tagjai megtapsolták Orbán Viktor egyesek által rasszistának beállítani próbált beszédét a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen és Diáktáborban. Akkor a PNL-s képviselő arról beszélt: Orbán Viktornak a hivatalos látogatásokon kívül szerinte nincs keresni valója Romániában, de a legnagyobb „bajnak” azt tartja, hogy az RMDSZ-es kormánytagok támogatják Orbán Viktor politikáját. Az Adevărulnak egyenesen úgy nyilatkozott: az RMDSZ és a Fidesz „egy kisebb magyar államot akar létrehozni Romániában”, szerinte ezt szolgálják az erdélyi magyar közösségnek szánt budapesti támogatások.
A szervezők lejáratási kísérletnek nevezték állítását.
2022 augusztusában aztán a PNL Szatmár megyei szervezetének elnökeként felrúgta a megyében az RMDSZ-szel megkötött koalíciót.
Cozma az RMDSZ „hegemóniájával” és az őszinte partneri viszony hiányával magyarázta a döntést.
A politikus totalitárius kisiklásokkal vádolta az RMDSZ helyi vezetőit, és azt állította, hogy a szövetséget Bukarestből és Budapestről is irányítják.
Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.
A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.
Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.
Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
szóljon hozzá!