Hirdetés

Demeter-botrány: árulózik és eltiltaná a minisztereket az államtitkoktól a magyarellenes liberális képviselő

Demeter

Magyarellenesség. Adrian Cozma Demeter András ügyét kihasználva nem engedne hozzáférést a kormánytagoknak az államtitkokhoz

Fotó: Adrian Cozma/Facebook

Újabb magyarellenes kirohanás ürügyéül használta fel Adrian Cozma Szatmár megyei liberális párti (PNL) képviselő a Demeter András művelődési miniszter lemondását eredményező botrányt, amelyet egy kontextusból kiragadott kijelentése okozott.

Balogh Levente

2026. május 27., 10:312026. május 27., 10:31

Cozma a Demeter-ügy kapcsán bejelentette: eltiltaná a minisztereket az államtitkokhoz való hozzáféréstől, ezzel azt sugallva, hogy a magyar kormánytagok nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek.

Ezzel jelentős mértékben növelne a titkosszolgálatok hatalmát, hiszen csökkentené az ellenőrzést fölöttük.

Hirdetés

Cozma a közösségi oldalán „a nemzeti érdek árulójának” nevezi Demeter Andrást.

„Ideje, hogy a román politikusok felébredjenek, és megpróbálják megvédeni az országot és a polgárait.

Idézet
Romániát nem vezethetik olyan közjogi méltóságok, akik Putyin, Orbán Viktor vagy bárki más érdekei szerint hajlonganak, akik a nemzeti érdeket sértenék.

Ezért az első olyan lépés, amelyet jelenleg szükségesnek tartok, a közjogi méltóságok államtitkokhoz való hozzáférését szabályozó törvény módosítása. Talán sokan nem tudják, hogy a jelenlegi törvény alapján ha valaki parlamenti képviselő, miniszter, bíró vagy ügyész, automatikusan hozzáfér Románia államtitkaihoz, anélkül, hogy ellenőriznék a feddhetetlenségét, a becsületességét és a lojalitását. Ha olyan országot akarunk, ahol kevesebb a korrupció, és ahol az emberek valóban elkötelezettek a szuverén érdekek mellett, kevesebb szeretővel vagy unokaöccsel, akik privilegizált információk alapján tesznek szert vagyonra, akkor véget kell vetnünk ezen emberek hozzáférésének az államtitkokhoz. Ezért javasolni fogom a kiiktatását a 2002-es 182-es törvényből államfőn kívül bizonyos személyek kategóriáinak jogosultságát az államtitkokhoz való hozzáférésre, csak azért, mert időlegesen betöltik az illető tisztséget.

Idézet
Gyerünk, akadályozzuk meg együtt a nemzeti érdekek állami csúcsvezetői tisztségekben levő árulóinak hozzáférését!” –

fogalmazott a honatya, aki a képviselőház jogi és nemzetbiztonsági bizottságának is tagja.

Mint arról beszámoltunk, Demeter Andrásnak hétfőn azt követően kellett lemondania, hogy aznap nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen trágár hangnemben beszélt a moldovai Radio Chişinău megmentésében játszott szerepéről még a 2010-2011-es időszakból, amikor a román közszolgálati rádiót vezette.

korábban írtuk

„Belerakta” a lemondását is a botrányba keveredett magyar miniszter
„Belerakta” a lemondását is a botrányba keveredett magyar miniszter

Demeter András István kulturális miniszter hétfőn bejelentette, hogy lemond tisztségéről, miután botrányba keveredett, és pártja, az RMDSZ is lemondásra szólította fel.

A vélhetően tavaly készült hangfelvételen a leginkább a „Rakom a f...m a nemzeti érdekbe, én magyar vagyok!” kijelentés verte ki a biztosítékot – miközben, mint kiderült, ezzel éppen azt illusztrálta, hogy nem a román érdekek ellenében cselekedett.

Arról beszélt ugyanis, hogy hagyhatta volna az egész tranzakciót kútba esni, mondván: magyarként nincs köze a román nemzeti érdekhez, ezért a rádió az oroszoké is lehet, de nem így tett, hanem sikerült megszereznie azt Románia számára.

A nyilvánosságra került részletek szerint Demeter azt állítja, hogy a tranzakció lebonyolításához a román félnek különböző politikai és üzleti érdekcsoportokkal kellett egyezkednie, miközben a történetet vulgáris szóhasználattal és sértő megjegyzésekkel kommentálja.

A felvétel nem a rádió megvásárlásának jogszerűségét kérdőjelezi meg, a közfelháborodást elsősorban az váltotta ki, hogy egy hivatalban lévő miniszter közméltósághoz méltatlan hangnemben beszél egy közintézményhez kapcsolódó ügyről.

korábban írtuk

Máris lecsaptak a román szélsőségesek a nemzeti érdekbe „belerakó” magyar miniszterre
Máris lecsaptak a román szélsőségesek a nemzeti érdekbe „belerakó” magyar miniszterre

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselője, Mihail Neamțu szerint a kulturális miniszternek le kell mondania a nemzeti érdekkel kapcsolatos trágár és sértő kijelentései miatt.

A felvétel tanúsága szerint a miniszter ezt követően trágár kifejezések kíséretében kijelentette, hogy „nem érdekli a nemzeti érdek, mert magyar”, majd azt mondta, hogy inkább szobrot kellene állítani neki azért, mert sikerült véghezvinnie azt, amire mások nem voltak képesek.

A miniszter a felvételen az ügyészségi eljárásra és az érintett hatóságokra is obszcén hangnemben utal.

Emiatt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Csoma Botond, a szervezet képviselőházi frakcióvezetője is lemondásra szólította.

Demeter hétfőn egy Facebook-videóban reagált a nyilvánosságra került hangfelvételre.

Demeter András István azt állította, hogy a kiszivárgott részletet kiragadták a teljes beszélgetésből, és szerinte a felvétel nem tükrözi sem az ügy teljes kontextusát, sem a rádióvásárlás körülményeit.

Hangsúlyozta, hogy a szóban forgó beszélgetés egy belső egyeztetésen hangzott el, ugyanakkor visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint bármiféle szabálytalanság történt volna a Radio Chișinău létrehozása vagy az ahhoz kapcsolódó tranzakció során.

korábban írtuk

„Belerakom a nemzeti érdekbe...” Lemondásra szólítja fel saját miniszterét az RMDSZ
„Belerakom a nemzeti érdekbe...” Lemondásra szólítja fel saját miniszterét az RMDSZ

Lemondásra szólította fel hétfőn a kulturális minisztert Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.

Demeter a videóban arról is beszélt, hogy több mint egy évtizeddel ezelőtti eseményeket idézett fel, és úgy véli, a nyilvánosságra hozott részlet politikai támadások eszközévé vált.

A kulturális miniszter azt állította, nem emlékszik arra, hogy valaha elhangzottak volna részéről a neki tulajdonított kijelentések, és szerinte azok ellentmondanak mindannak, amit 1993 óta a közéletben képviselt.

Hozzátette: nem tudja kizárni annak lehetőségét sem, hogy a felvételt manipulálták, akár mesterséges intelligencia segítségével. Közölte, hogy kezdeményezni fogja a hanganyag szakértői vizsgálatát annak megállapítására, hogy hiteles-e.

korábban írtuk

Az RMDSZ elnöke szerint manipuláció a Demeter András lemondásához vezető hangfelvétel nyilvánosságra hozatala
Az RMDSZ elnöke szerint manipuláció a Demeter András lemondásához vezető hangfelvétel nyilvánosságra hozatala

A Demeter András volt művelődési miniszter körüli botrány egy kontextusból kiemelt állításon alapul, ami „aljas manipuláció” – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.

Mint ismeretes, a Demeter árulónak nevező Adrian Cozma az elmúlt években magyarellenes kijelentéseivel és gesztusaival hívta fel magára a figyelmet.

2023-ban egy szociáldemokrata párti politikussal közösen olyan törtvénytervezetet terjesztett be, amely ötről hét százakékra emelte volna a parlamenti küszöböt.

Hogy a tervezet egyértelműen az RMDSZ ellen irányul, azt az is jelzi, hogy felszámolta volna az alternatív küszöböt is, amely az RMDSZ javaslatára került be a választási törvénybe, és amely azon pártok számára, amelyek nem érik el országosan az 5 százalékot, de négy megyében eléri a 20 százalékot a rájuk leadott szavazatok aránya, lehetővé teszi törvényhozók küldését a parlamentbe.

2022-ben azért kardoskodott amellett, hogy az RMDSZ-t rúgják ki a kormánykoalícióból, mert a magyar szervezet nem fogalmazott meg hivatalos üzenetet december elseje alkalmából,

amikor a románok az Erdély elszakítását kimondó gyulafehérvári népgyűlést ünneplik.

Ugyanazon év júliusában azért követelte a szövetség eltávolítását a koalícióból, mert a bukaresti kormány magyar tagjai megtapsolták Orbán Viktor egyesek által rasszistának beállítani próbált beszédét a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen és Diáktáborban. Akkor a PNL-s képviselő arról beszélt: Orbán Viktornak a hivatalos látogatásokon kívül szerinte nincs keresni valója Romániában, de a legnagyobb „bajnak” azt tartja, hogy az RMDSZ-es kormánytagok támogatják Orbán Viktor politikáját. Az Adevărulnak egyenesen úgy nyilatkozott: az RMDSZ és a Fidesz „egy kisebb magyar államot akar létrehozni Romániában”, szerinte ezt szolgálják az erdélyi magyar közösségnek szánt budapesti támogatások.

Később azzal vádolta meg a Tusványost tető alá hozó civil szervezeteket, hogy Oroszországtól is kapnak pénzügyi támogatást.

A szervezők lejáratási kísérletnek nevezték állítását.

2022 augusztusában aztán a PNL Szatmár megyei szervezetének elnökeként felrúgta a megyében az RMDSZ-szel megkötött koalíciót.

Cozma az RMDSZ „hegemóniájával” és az őszinte partneri viszony hiányával magyarázta a döntést.
A politikus totalitárius kisiklásokkal vádolta az RMDSZ helyi vezetőit, és azt állította, hogy a szövetséget Bukarestből és Budapestről is irányítják.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában

Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában
Hirdetés
2026. június 10., szerda

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna

A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat

Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat
2026. június 10., szerda

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe

Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket
2026. június 10., szerda

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén

Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót

Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké

Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké
2026. június 10., szerda

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok

Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok
2026. június 09., kedd

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac

A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac
Hirdetés
Hirdetés