Hirdetés

Az RMDSZ elnöke szerint manipuláció a Demeter András lemondásához vezető hangfelvétel nyilvánosságra hozatala

RMDSZ

Manipuláció? Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a Demeter (képünkön) lemondását eredményező hangfelvétel manipulációs eszköz

Fotó: Facebook/Ministerul Culturii

A Demeter András volt művelődési miniszter körüli botrány egy kontextusból kiemelt állításon alapul, ami „aljas manipuláció” – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.

Balogh Levente

2026. május 26., 15:292026. május 26., 15:29

Az RMDSZ elnöke leszögezte: Demeter András fontos szerepet játszott a Radio Chişinău megmentésében, mivel fennállt a veszélye, hogy „közvetítőkön keresztül az oroszok kezébe kerüljön”.

Idézet
2010–2011-ben, amikor a rádió igazgatótanácsának elnöke és vezérigazgatója volt, valami abszolút szenzációs és fontos dolgot tett. Azt mondanám, hogy hazafias volt, ha ez a szó nem lenne annyira elcsépelt. Mivel a Radio Chişinău nehéz helyzetben volt, a Román Rádió megvette, és nagyon jól tette, különben az oroszok kezébe került volna, közvetlenül vagy közvetve.

És ezért úgy gondolom – akkoriban beszélgettem vele és az akkori igazgatótanács tagjaival, és mi bátorítottuk, támogattuk Andrást, hogy tegye meg ezt a lépést – hogy nagyon, nagyon jól tette. Ma is így működik a Radio Chişinău. Volt egy vizsgálat, amelyben azzal vádolták, hogy kárt okozott az államnak . Az ügyet lezárták” – mondta Kelemen a parlamentben.

Hirdetés

Hozzátette, hogy a nyilvánosságra került felvétel tavaly készült, és egy Máramaros megyei honlapon tették közzé – ami szerinte „tipikus zsarolási módszer”.

korábban írtuk

„Belerakta” a lemondását is a botrányba keveredett magyar miniszter
„Belerakta” a lemondását is a botrányba keveredett magyar miniszter

Demeter András István kulturális miniszter hétfőn bejelentette, hogy lemond tisztségéről, miután botrányba keveredett, és pártja, az RMDSZ is lemondásra szólította fel.

„Tavaly mesélt valakinek az egész időszakoról, nem tudom, ki vette fel. És hat-hét hónapig pihent, ha a felvétel valóban tavaly, novemberben készült, majd közzétették egy Máramaros megyei honlapon, nem akarom azt mondani, hogy egy ismeretlen honlapon, de mindenesetre nem túl ismert oldalon. Tehát ez egy tipikus módszer valakinek a zsarolására. És mivel a nyelvezet, amit Demeter úr használt, elfogadhatatlan, és a tartalom is nagyon, nagyon etnikai jellegű volt, és látták, mi történt, hogyan terjedt el a történet, legalábbis számomra és a kollégáim számára egyértelmű volt, hogy gyorsan lépnünk kell, főleg abban a pillanatban, amikor megjelent ez a hír, és ahogyan azt terjesztették. És

Idézet
kértem a miniszter urat, hogy mondjon le. Ő egy felelősségteljes és bátor ember, és tegnap délután meg is tette ezt a gesztust. Nekem is köszönetet kell mondanom neki, mert ellenkező esetben a következő hetekben és hónapokban minden alkalommal meg kellett volna magyaráznunk, miért mondta azt, amit mondott. De a szavai ki lettek emelve a kontextusból.

űValójában ez egy rendkívül tiszteletre méltó dolog, és ezért most is szeretnék köszönetet mondani Demeternek azért, amit 2010–2011-ben tett, amikor a rádió elnöke volt, és szeretnék köszönetet mondani neki a miniszteri tisztség betöltése alatt eltöltött időszakért is. Vállalta a felelősséget a használt nyelvezetért, és megtette azt a gesztust, azt a lépést hátra, amit minden alkalommal meg kell tenni, amikor valaki hibázik, még akkor is, ha ez egy közönséges manipuláció, mert ez egy közönséges manipuláció. Ezt kell mondanom” – szögezte le Kelemen.

korábban írtuk

Máris lecsaptak a román szélsőségesek a nemzeti érdekbe „belerakó” magyar miniszterre
Máris lecsaptak a román szélsőségesek a nemzeti érdekbe „belerakó” magyar miniszterre

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselője, Mihail Neamțu szerint a kulturális miniszternek le kell mondania a nemzeti érdekkel kapcsolatos trágár és sértő kijelentései miatt.

Apolitikus ugyanakkor figyelmeztetett: „nincsenek véletlenek”.

„Nem vagyok naiv ember. Legyünk nagyon, nagyon komolyan. Két lehetőség van. Az egyik arról szólhat, amikor megkezdődtek a szórakoztatóipari intézmények értékelései, és egyes személyiségeket zavar, hogy nem kaptak elégséges, 7-es osztályzatot ahhoz, hogy tovább versenyezzenek. És akkor valaki elővette ezt a felvételt. Elővehette volna tavaly novemberben is, ha annyira zavarta a nyelvhasználat, a nyelvezet vulgáris jellege. De hat hónapot, hét hónapot várt, várt egy olyan pillanatra, amikor azt a felvételt Demeter ellen felhasználhatja.

Idézet
A második lehetőség egy kicsit bonyolultabb és egy másik szinten van, nem akarok a részletekbe menni. Egy bizonyos ponton mindannyian megtudjuk majd, honnan indult, ki küldte a felvételt. (…) Csak idő kérdése, hogy kiderüljön, ki állt valójában a háttérben”

– mondta az RMDSZ vezetője.

Mint arról beszámoltunk, Demeter András még hétfőn az RMDSZ vezetőségének felszólítására lemondott, miután a nap folyamán nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen a kulturális miniszter trágár hangnemben beszél a Chișinăui Rádió évekkel ezelőtti megvásárlásáról. Az egyik legdurvább kijelentése az illető felvételen:

Idézet
Rakom bele a f...at a nemzeti érdekbe, mert én magyar vagyok!”

korábban írtuk

„Belerakom a nemzeti érdekbe...” Lemondásra szólítja fel saját miniszterét az RMDSZ
„Belerakom a nemzeti érdekbe...” Lemondásra szólítja fel saját miniszterét az RMDSZ

Lemondásra szólította fel hétfőn a kulturális minisztert Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.

Az eset hallatán lemondásra szólította fel Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, majd Kelemen Hunor szövetségi elnök is.

A nyilvánosságra került részletek szerint Demeter azt állítja, hogy a tranzakció lebonyolításához a román félnek különböző politikai és üzleti érdekcsoportokkal kellett egyezkednie, miközben a történetet vulgáris szóhasználattal és sértő megjegyzésekkel kommentálja.

A felvétel nem a rádió megvásárlásának jogszerűségét kérdőjelezi meg, a közfelháborodást elsősorban az váltotta ki, hogy egy hivatalban lévő miniszter közméltósághoz méltatlan hangnemben beszél egy közintézményhez kapcsolódó ügyről.

A felvétel tanúsága szerint a miniszter ezt követően trágár kifejezések kíséretében kijelentette, hogy „nem érdekli a nemzeti érdek, mert magyar”, majd azt mondta, hogy inkább szobrot kellene állítani neki azért, mert sikerült véghezvinnie azt, amire mások nem voltak képesek.

A miniszter a felvételen az ügyészségi eljárásra és az érintett hatóságokra is obszcén hangnemben utal.

Demeter hétfőn egy Facebook-videóban reagált a nyilvánosságra került hangfelvételre.

Demeter András István azt állította, hogy a kiszivárgott részletet kiragadták a teljes beszélgetésből, és szerinte a felvétel nem tükrözi sem az ügy teljes kontextusát, sem a rádióvásárlás körülményeit.

Hangsúlyozta, hogy a szóban forgó beszélgetés egy belső egyeztetésen hangzott el, ugyanakkor visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint bármiféle szabálytalanság történt volna a Radio Chișinău létrehozása vagy az ahhoz kapcsolódó tranzakció során.

Demeter a videóban arról is beszélt, hogy több mint egy évtizeddel ezelőtti eseményeket idézett fel, és úgy véli, a nyilvánosságra hozott részlet politikai támadások eszközévé vált.

A kulturális miniszter azt állította, nem emlékszik arra, hogy valaha elhangzottak volna részéről a neki tulajdonított kijelentések, és szerinte azok ellentmondanak mindannak, amit 1993 óta a közéletben képviselt.

Hozzátette: nem tudja kizárni annak lehetőségét sem, hogy a felvételt manipulálták, akár mesterséges intelligencia segítségével. Közölte, hogy kezdeményezni fogja a hanganyag szakértői vizsgálatát annak megállapítására, hogy hiteles-e.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

Nicușor Dan a bányászjárásról: „vállalni kell a történelmet”

Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.

Nicușor Dan a bányászjárásról: „vállalni kell a történelmet”
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Eldőlt: az USR sem támogatja a Tomac-kormányt

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.

Eldőlt: az USR sem támogatja a Tomac-kormányt
2026. június 12., péntek

Végeztek a lakóházba kétszer betörő anyamedvével és egyik bocsával

Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.

Végeztek a lakóházba kétszer betörő anyamedvével és egyik bocsával
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Újra lehet közlekedni a Transzfogarasi úton, de csak egy adott idősávban

Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.

Újra lehet közlekedni a Transzfogarasi úton, de csak egy adott idősávban
2026. június 12., péntek

Megbuktatták, majd lemondott, de még mindig a helyén van a bukaresti kormány magyar minisztere

Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.

Megbuktatták, majd lemondott, de még mindig a helyén van a bukaresti kormány magyar minisztere
2026. június 12., péntek

Leszedte a keresztvizet Nicușor Danról egykori tanácsadója

Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.

Leszedte a keresztvizet Nicușor Danról egykori tanácsadója
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Kormányalakítás: Tomac az USR-től sem számíthat sok jóra

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.

Kormányalakítás: Tomac az USR-től sem számíthat sok jóra
2026. június 12., péntek

Több erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás

A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.

Több erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás
2026. június 12., péntek

Beismerte „bűnösségét” a román miniszterelnök-helyettes

Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.

Beismerte „bűnösségét” a román miniszterelnök-helyettes
Hirdetés
Hirdetés