
Manipuláció? Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a Demeter (képünkön) lemondását eredményező hangfelvétel manipulációs eszköz
Fotó: Facebook/Ministerul Culturii
A Demeter András volt művelődési miniszter körüli botrány egy kontextusból kiemelt állításon alapul, ami „aljas manipuláció” – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.
2026. május 26., 15:292026. május 26., 15:29
Az RMDSZ elnöke leszögezte: Demeter András fontos szerepet játszott a Radio Chişinău megmentésében, mivel fennállt a veszélye, hogy „közvetítőkön keresztül az oroszok kezébe kerüljön”.
És ezért úgy gondolom – akkoriban beszélgettem vele és az akkori igazgatótanács tagjaival, és mi bátorítottuk, támogattuk Andrást, hogy tegye meg ezt a lépést – hogy nagyon, nagyon jól tette. Ma is így működik a Radio Chişinău. Volt egy vizsgálat, amelyben azzal vádolták, hogy kárt okozott az államnak . Az ügyet lezárták” – mondta Kelemen a parlamentben.

Demeter András István kulturális miniszter hétfőn bejelentette, hogy lemond tisztségéről, miután botrányba keveredett, és pártja, az RMDSZ is lemondásra szólította fel.
„Tavaly mesélt valakinek az egész időszakoról, nem tudom, ki vette fel. És hat-hét hónapig pihent, ha a felvétel valóban tavaly, novemberben készült, majd közzétették egy Máramaros megyei honlapon, nem akarom azt mondani, hogy egy ismeretlen honlapon, de mindenesetre nem túl ismert oldalon. Tehát ez egy tipikus módszer valakinek a zsarolására. És mivel a nyelvezet, amit Demeter úr használt, elfogadhatatlan, és a tartalom is nagyon, nagyon etnikai jellegű volt, és látták, mi történt, hogyan terjedt el a történet, legalábbis számomra és a kollégáim számára egyértelmű volt, hogy gyorsan lépnünk kell, főleg abban a pillanatban, amikor megjelent ez a hír, és ahogyan azt terjesztették. És
űValójában ez egy rendkívül tiszteletre méltó dolog, és ezért most is szeretnék köszönetet mondani Demeternek azért, amit 2010–2011-ben tett, amikor a rádió elnöke volt, és szeretnék köszönetet mondani neki a miniszteri tisztség betöltése alatt eltöltött időszakért is. Vállalta a felelősséget a használt nyelvezetért, és megtette azt a gesztust, azt a lépést hátra, amit minden alkalommal meg kell tenni, amikor valaki hibázik, még akkor is, ha ez egy közönséges manipuláció, mert ez egy közönséges manipuláció. Ezt kell mondanom” – szögezte le Kelemen.

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselője, Mihail Neamțu szerint a kulturális miniszternek le kell mondania a nemzeti érdekkel kapcsolatos trágár és sértő kijelentései miatt.
„Nem vagyok naiv ember. Legyünk nagyon, nagyon komolyan. Két lehetőség van. Az egyik arról szólhat, amikor megkezdődtek a szórakoztatóipari intézmények értékelései, és egyes személyiségeket zavar, hogy nem kaptak elégséges, 7-es osztályzatot ahhoz, hogy tovább versenyezzenek. És akkor valaki elővette ezt a felvételt. Elővehette volna tavaly novemberben is, ha annyira zavarta a nyelvhasználat, a nyelvezet vulgáris jellege. De hat hónapot, hét hónapot várt, várt egy olyan pillanatra, amikor azt a felvételt Demeter ellen felhasználhatja.
– mondta az RMDSZ vezetője.
Mint arról beszámoltunk, Demeter András még hétfőn az RMDSZ vezetőségének felszólítására lemondott, miután a nap folyamán nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen a kulturális miniszter trágár hangnemben beszél a Chișinăui Rádió évekkel ezelőtti megvásárlásáról. Az egyik legdurvább kijelentése az illető felvételen:

Lemondásra szólította fel hétfőn a kulturális minisztert Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.
Az eset hallatán lemondásra szólította fel Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, majd Kelemen Hunor szövetségi elnök is.
A felvétel nem a rádió megvásárlásának jogszerűségét kérdőjelezi meg, a közfelháborodást elsősorban az váltotta ki, hogy egy hivatalban lévő miniszter közméltósághoz méltatlan hangnemben beszél egy közintézményhez kapcsolódó ügyről.
A felvétel tanúsága szerint a miniszter ezt követően trágár kifejezések kíséretében kijelentette, hogy „nem érdekli a nemzeti érdek, mert magyar”, majd azt mondta, hogy inkább szobrot kellene állítani neki azért, mert sikerült véghezvinnie azt, amire mások nem voltak képesek.
A miniszter a felvételen az ügyészségi eljárásra és az érintett hatóságokra is obszcén hangnemben utal.
Demeter hétfőn egy Facebook-videóban reagált a nyilvánosságra került hangfelvételre.
Demeter András István azt állította, hogy a kiszivárgott részletet kiragadták a teljes beszélgetésből, és szerinte a felvétel nem tükrözi sem az ügy teljes kontextusát, sem a rádióvásárlás körülményeit.
Demeter a videóban arról is beszélt, hogy több mint egy évtizeddel ezelőtti eseményeket idézett fel, és úgy véli, a nyilvánosságra hozott részlet politikai támadások eszközévé vált.
A kulturális miniszter azt állította, nem emlékszik arra, hogy valaha elhangzottak volna részéről a neki tulajdonított kijelentések, és szerinte azok ellentmondanak mindannak, amit 1993 óta a közéletben képviselt.
Hozzátette: nem tudja kizárni annak lehetőségét sem, hogy a felvételt manipulálták, akár mesterséges intelligencia segítségével. Közölte, hogy kezdeményezni fogja a hanganyag szakértői vizsgálatát annak megállapítására, hogy hiteles-e.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
szóljon hozzá!