
A román kormány tagjai az ünnepi ülésen a gyulafehérvári Egyesülés termében
Fotó: Gov.ro
A román kormány minden romániai gyermek számára a magyarországi babakötvényhez hasonló megtakarítási számlát nyit, amely a szülők és az állam befizetéseit gyűjti össze. Nő a minimálbér az építkezési ágazatban, és emelik a hadirokkantak járandóságát is.
2018. november 29., 13:502018. november 29., 13:50
2018. november 29., 14:542018. november 29., 14:54
Mindezekről az intézkedésekről a gyulafehérvári ünnepi kihelyezett ülésén döntött csütörtökön a Dăncilă-kabinet. Viorica Dăncilă miniszterelnök a televíziócsatornák által élőben közvetített kormányülésen elmondta: a Junior Centenar elnevezésű megtakarítási program a 18. évüket betöltő fiatalok tanulmányainak, pályakezdésének a költségeihez hivatott hozzájárulni.
„Az állam a kincstárban valamennyi 18 év alatti gyermek számára megtakarítási számlát nyit. Ebbe a gyermekek szülei vagy gyámjai fizethetnek be pénzösszegeket, és az állam egy éves díjjal járul hozzá a megtakarításhoz” – magyarázta a miniszterelnök. Mint részletezte:
Amint a miniszterelnök hozzátette: a támogatás adómentes, és az állam évi háromszázalékos állandó kamatot biztosít a megtakarításokra. A csütörtökön bejelentett Junior Centenar programot egy későbbi sürgősségi kormányrendelettel készül elfogadni a kabinet. A gyulafehérvári ünnepi kormányülés napirendjén a háborús veteránoknak, rokkantaknak és özvegyeknek járó juttatások jelentős megemelése is szerepelt. Viorica Dăncilă bejelentése szerint átlagosan ötszörösére emelkedik a háborús veteránok, hadiözvegyek és -rokkantak pótlékának összege január elsejétől. Havi 259 lejről átlagosan 1500 lejre emelik az elsőfokú hadirokkantaknak, 231 lejről 1000 lejre a másodfokú hadirokkantaknak, 196 lejről 900 lejre a harmadfokú hadirokkantaknak járó pótlékot.
Fotó: Gov.ro
„Az építkezési szektorban a minimális bruttó havi bér 3000 lejre nő, mivel a kormány ezt az ágazatot prioritásként és nemzeti jelentőségűként fogja kezelni” – hangoztatta a miniszterelnök. Hozzátette: további intézkedések is várhatók annak érdekében, hogy visszaszorítsák a feketemunkát az építkezési ágazatban. Dăncilă arról is beszélt, hogy a kormány és a reprezentatív tanügyi szakszervezeti szövetségek közötti megállapodás értelmében az oktatás finanszírozására szánt összeget minden évben legalább 15 százalékkal emelik az előző évhez képest, oly módon, hogy végül elérje a hazai össztermék (PIB) 6 százalékát.
Különben a kormány katonai repülővel utazott csütörtök reggel a centenáriumi ünnepi rendezvényekre készülő Gyulafehérvárra. A miniszterek megnézték az egyesülés szombaton felavatandó emlékművét, és megkoszorúzták Mihály havasalföldi vajda lovas szobrát, aki 1600-ban vonta uralma alá Moldvát és rövid időre Erdélyt is. A román történetírás úgy tekint Mihály vajdára, mint a Romániát ma alkotó történelmi régiók első egyesítőjére.
A kormányt tiltakozók csoportja is várta Gyulafehérváron. A tiltakozók hangosbemondón keresztül követelték Viorica Dăncilă miniszterelnök és kabinetje távozását, és kifütyülték a minisztereket.
Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
1 hozzászólás