
Tiszta vizet öntene a pohárba. Kelemen Hunor szerint itt az ideje, hogy a PSD-ALDE koalíció megmutassa, az RMDSZ nélkül is megvan a parlamenti többsége
Fotó: Mohácsi László Árpád
„Ha kormányátszervezésre kerül a sor, megvan a többségünk ahhoz, hogy ezt az RMDSZ szavazatai nélkül is meg tudjuk oldani” – jelentette ki pénteken Botoşani-ban Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
2019. április 19., 14:562019. április 19., 14:56
2019. április 19., 23:022019. április 19., 23:02
A politikus közölte, tárgyalt az RMDSZ-szel és ismeri a szövetség véleményét, miszerint az alakulat nem támogatja a kormányátszervezést. „Ha kormányátszervezést akarunk végrehajtani, a parlament együttes ülésén az RMDSZ szavazatai nélkül is gond nélkül megvan a többségünk” – hangoztatta a PSD elnöke.
„Amennyiben a parlamentben kerül majd sor a kormányátszervezéssel kapcsolatos bizalmi szavazásra, az RMDSZ hagyni fogja, hogy a Szociáldemokrata Pártból (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetségéből (ALDE) álló koalíció bebizonyítsa, hogy többségben van” – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Radio France Internationale-nak adott interjújában.
„Az RMDSZ hagyni fogja a PSD-ALDE koalíciót, hogy bizonyítékkal szolgáljon többségéről. Még nem hoztunk végleges döntést, de már megszavaztuk a Grindeanu-kormányt, utána megszavaztuk a Tudose-kormányt, aztán a Dăncilă-kormányt. Most, negyedik alkalommal azt hiszem, hogy nem indokolt megszavaznunk egy kormányt, főleg, hogy nekik megvan a többségük. Azt akarom, hogy bebizonyítsák a többségüket, ehhez 233 szavazatot kell összegyűjteniük. Mi igyekszünk, hogy se az ellenzéknek, se a PSD-ALDE koalíciónak ne okozzunk bonyodalmat. Azt hiszem, ha bebizonyosodik, hogy a koalíciónak valóban megvan a többsége,
Ez nem igaz. Ezek teljesen alaptalan vádaskodások” – mondta Kelemen a RFI-nek arra a kérdésre válaszolva, hogy az RMDSZ támogatni fogja-e a kormány átszervezését a parlamentben.
A szövetségi elnök azt is kifejtette,
hiszen az államelnök nem a miniszterek listáját írja alá, hanem minden egyes tárcavezető kinevezését egyenként, és megtörténhet, hogy például a listán szereplő 27 miniszterjelölt közül csak 26-ot hagy jóvá.
„Nem hiszem, hogy az államfő megkerülhető lenne, ha szilárd álláspontra helyezkedik egy bizonyos személlyel kapcsolatban. Tehát szerintem ez az érv nem áll a lábán, hogy azért szervezzük át a kormányt, hogy megkerüljük az államelnököt. A kormányátszervezés akkor indokolt, ha azáltal jobb teljesítményre lesz képes a kormány” – idézi Kelemen Hunort az Agerpres.
A 30 törvényhozóval rendelkező RMDSZ nem tagja a kormánynak, de két és fél éve parlamenti együttműködési megállapodást kötött a kormánykoalícióval az előre egyeztetett törvénytervezetek kölcsönös támogatásáról és többnyire együtt szavaz a kormányoldallal. Az MTI emlékeztet, a választások óta a PSD több törvényhozót veszített, mint ahányan átigazoltak hozzá, és a PSD–ALDE-koalíciónak már csak szűkös többsége maradt a törvényhozásban. A szenátus és képviselőház honlapján szereplő adatok szerint a kormánykoalíciónak jelenleg 240 képviselője és szenátora van, míg egy új kormány beiktatásához (vagy a tisztségben lévő megbuktatásához) 233 voksra van szükség. A mindenkori kormányt legtöbbször támogató nem magyar kisebbségi frakciónak 17 képviselője van.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
1 hozzászólás