Hirdetés

Bizalmatlansági indítvány: jelen lesznek, de nem szavaznak az RMDSZ honatyái

RMDSZ

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök

Fotó: Olti Angyalka

Az RMDSZ parlamenti képviselői és szenátorai jelen lesznek az ülésteremben a bizalmatlansági indítvány vitáján, de nem fognak szavazni – jelentette be hétfőn Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke nem tartja kizártnak, hogy nem lesz meg a kormánybuktatáshoz szükséges 233 szavazat.

Krónika

2026. május 04., 16:002026. május 04., 16:00

2026. május 04., 18:222026. május 04., 18:22

A szövetségi elnök az RMDSZ frakcióinak együttes ülése után nyilatkozott a sajtónak. Emlékeztetett arra, hogy az RMDSZ a kormánykoalíció tagja. Kelemen Hunor hozzátette: ő maga nem lesz jelen a parlamentben, mert Takács Csabának, az RMDSZ volt ügyvezető elnökének temetésén lesz Kolozsváron.

Az RDMSZ nevében Turos Lóránd szenátusi frakcióvezető szólal fel a bizalmatlansági indítvány vitáján.

Hirdetés

„Nem nekünk kell összegyűjtenünk a 233 szavazatot. Valahányszor az RMDSZ koalícióban van, nem támogat egyetlen bizalmatlansági indítványt sem, és nem is szavaz meg egyet sem. Tehát holnap sem fogjuk megszavazni a bizalmatlansági indítványt. Képviselőink és szenátoraink jelen lesznek, de nem szavaznak, ez az egyesített frakciók döntése” – tájékoztatott az RMDSZ vezetője a parlamentben.

Sajtóértesülések szerint a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) is hasonlóképpen terveznek eljárni, hivatalos bejelentés azonban egyelőre nem érkezett. A bukaresti parlamentben a koalíciós pártok közti utólagos árulásvádak megelőzésének eszközeként hagyománnyá vált, hogy csak azok a frakciók járulnak az urnához egy-egy bizalmatlansági indítvány – elvileg – titkos szavazásán, amelyek meg akarják buktatni a kormányt.

Nem véletlen, hogy sajtóértesülések szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai várhatóan nyíltan – a szavazógolyók felmutatásával – voksolnak majd a bizalmatlansági indítványról.

Erről a PSD frakcióinak hétfői együttes ülésén döntöttek. A bizalmatlansági indítványról titkos, golyós szavazáson döntenek a képviselők és szenátorok. A párt hétfői döntése szerint a PSD-frakciók tagjainak fel kell mutatniuk a frakcióvezetőknek a szavazógolyót, mielőtt behelyezik az urnába.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselői és szenátorai kedden jelen lesznek a parlament két házának együttes ülésén, de nem szavaznak a bizalmatlansági indítványról – jelentette be hétfőn Dominic Fritz pártelnök.

Kelemen Hunor hétfőn reményét fejezte ki, hogy ha a parlament elfogadja a bizalmatlansági indítványt, gyorsan sikerül megoldást találni az új kormány megalakítására. Emlékeztetett, hogy ebben az esetben az alkotmány előírásainak megfelelően az államfő konzultációra hívja a pártokat, és az egyeztetések nyomán kell kialakulnia egy új kormánytöbbségnek. Ha pedig a bizalmatlansági indítványt elutasítja a parlament, a kormány hivatalban marad, de lerövidül a jelenlegi ügyvivő miniszterek megbízatása – részletezte az RMDSZ elnöke.

Kelemen ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egyelőre meg kell várni a keddi szavazás eredményét.

Közölte: korábban is előfordult már, hogy nem mindenki szavazta meg a parlamentben azt a bizalmatlansági indítványt, amelyet előzőleg aláírt. Szerinte ezért az sem kizárt, hogy ezúttal sem lesz meg a szükséges 233 szavazat, noha az indítványt 254 képviselő és szenátor írta alá. A politikus elmondta azt is, hogy az RMDSZ olyan kormányt támogat, amelyben nem vesz részt a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR). Megjegyezte, bárki is kerül kormányra, a feladata ugyanaz marad: az egyre drágábban finanszírozható költségvetési hiányt csökkentenie kell. „A gazdasági helyzet nem fog megváltozni, a költségvetési hiányunk nem fog csak úgy elpárologni. Ezért a következő kormánynak erőre, türelemre és bátorságra van szüksége ahhoz, hogy kordában tartsa a pénzügyeket. Más megoldás nincs, mert nincs honnan pénzt szerezni” – jelentette ki Kelemen Hunor.

korábban írtuk

A PNL alelnöke szerint ha a PSD és az AUR megbuktatja a kormányt, vállalnia kell a kormányzást
A PNL alelnöke szerint ha a PSD és az AUR megbuktatja a kormányt, vállalnia kell a kormányzást

Ha a kormányból nemrég kilépett Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) többség kedden a bizalmatlansági indítvány révén megbuktatja a kormányt, akkor nekik kell átvenniük a kormányzást – szögezte le a PNL első alelnöke.

Mint ismeretes, a PSD, az AUR és a PACE – Románia az első által beterjesztett, Állítsuk meg a „Bolojan-tervet”, amely a gazdaság tönkretételére, a lakosság elszegényítésére és az állami vagyon csalárd eladására irányul! című bizalmatlansági indítványról kedden szavaz a parlament, az elfogadásához, és ezzel a kormány bukásához 233 szavazat szükséges.

korábban írtuk

Egy kormánybuktatás utáni alternatívákról, a PSD felelősségéről, Nicușor Dan szerepéről is beszélt Ilie Bolojan
Egy kormánybuktatás utáni alternatívákról, a PSD felelősségéről, Nicușor Dan szerepéről is beszélt Ilie Bolojan

A jelenlegi kormány bukása esetén egy demokratikus pólus létrehozása lehet az egyik alternatíva a Nemzeti Liberális Párt (PNL) számára Ilie Bolojan miniszterelnök szerint.

korábban írtuk

Ismertették a parlamentben a PSD és az AUR bizalmatlansági indítványának szövegét
Ismertették a parlamentben a PSD és az AUR bizalmatlansági indítványának szövegét

Az eljárásrendnek megfelelően ismertették szerdán a parlament két házának együttes ülésén az Ilie Bolojan vezette kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány szövegét.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 07., vasárnap

A hűvös időjárás miatt csak később kerülhet a piacokra a román görögdinnye

Az elmúlt hetek szokatlanul hűvös és csapadékos időjárása jelentős késést okozott a romániai görögdinnye-termesztésben, ezért a vásárlóknak az idén tovább kell várniuk a hazai termés megjelenésére.

A hűvös időjárás miatt csak később kerülhet a piacokra a román görögdinnye
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Nicușor Dan: ukrán eredetű volt a konstancai kikötőben felrobbant drón, de Oroszország viseli a felelősséget

Az ukrán hadsereg által elveszített irányítású tengeri drónok okozták a pénteki incidenseket a Fekete-tengeren és a konstancai kikötő térségében.

Nicușor Dan: ukrán eredetű volt a konstancai kikötőben felrobbant drón, de Oroszország viseli a felelősséget
2026. június 06., szombat

Bolojan: amíg tart a háború, Románia sincs biztonságban

Romániának továbbra is számolnia kell a biztonsági kockázatokkal, amíg az orosz–ukrán háború a határai közelében zajlik – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.

Bolojan: amíg tart a háború, Románia sincs biztonságban
2026. június 06., szombat

Zivatarok várhatók szombaton az ország túlnyomó részén

Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Zivatarok várhatók szombaton az ország túlnyomó részén
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa

A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa
2026. június 05., péntek

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ

Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ
2026. június 05., péntek

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken

Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást

A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást
2026. június 05., péntek

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”

Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”
2026. június 05., péntek

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben

Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben
Hirdetés
Hirdetés