
Sztrájkhullám indult a kormány ,,salátarendelete" ellen, a vasutasok is sztrájkra készülnek
Fotó: Cristian Nistor/Agerpres
A vasutasok követelik, hogy a Román Vasúttársaság utasszállító részlege által törölt utasszállító vonatokat 2025. február 1-jétől állítsák újra forgalomba. A vasutasok azt kérik a kormánytól, hogy fizessék ki az alkalmazottaknak a különleges munkakörülményekért járó bérpótlékokat, ellenkező esetben beszüntetik a munkát.
2025. január 25., 14:332025. január 25., 14:33
2025. január 25., 14:392025. január 25., 14:39
A Romániai Vasúti Közlekedési Szakszervezetek Szövetségének (FSTFR) közleménye szerint a január 24-én, pénteken Bukarestben szervezett tüntetésen – amelyen vasutasok, tartalékos katonák, rendőrök, bányászok, erdészeti dolgozók, acélgyári munkások és más szakmai kategóriák képviselői, valamint nyugdíjasok vettek részt –, a vasúti dolgozók megkongatták a vészharangot a ,,salátarendelet” miatt, és
ha a CFR Călători által az év elején, kevesebb mint egy hónappal az új menetrend bevezetése után törölt összes utasszállító vonatot nem állítják újra forgalomba 2025. február 1-jétől. Követelik továbbá a különleges munkakörülményekért járó bérpótlékok kifizetését, emlékeztetve, hogy a 2023/360-as nyugdíjtörvény értelmében az állami vasútvállalatok kötelesek 2024. szeptember elsejétől fizetni ezt a pótlékot a vasúti közlekedésbiztonsági osztályon foglalkoztatott alkalmazottjaiknak.
Pénteken a vasutasok, tartalékos katonák, rendőrök, bányászok, erdészek, acélgyári munkások és más szakmai kategóriák képviselői, valamint a nyugdíjasok három órán át tüntettek a fővárosi Victoriei téren, a nyugdíj- és a bértörvény, a védelmi és közrendvédelmi szervek fizetését szabályozó törvény módosításai, valamint a megszorításokról szóló ,,salátarendelet” intézkedései ellen tiltakozva, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Megoldást ígér a kormány
A miniszterelnöki kancellária vezetője, Ștefan-Radu Oprea által vezetett kormánydelegáció pénteken a Victoria-palotában a védelmi, rendfenntartói és biztonsági, valamint az egészségügyi, szociális ellátási, vasúti, erdészeti, bányászati, acélipari, repülési, közigazgatási szervezetek, illetve a forradalmárok egyesületeinek képviselőivel találkozott.
A kormány tájékoztatása szerint a felek a bérekkel és nyugdíjakkal kapcsolatos követelésekről tárgyaltak. Ștefan Radu Oprea biztosította tárgyalópartnereit, hogy a kormány és Marcel Ciolacu miniszterelnök nyitottan áll az érdekvédelmi szervezetek által jelzett problémák megoldásához, nem tévesztve szem elől két fontos szempontot: a lakosság vásárlóerejének megóvását és a makrogazdasági egyensúly fenntartását.
A védelmi, rendfenntartói és biztonsági szervezetek képviselőivel a hétvégeken és hivatalos munkaszüneti napokon teljesített szolgálat pénzbeni díjazásáról tárgyaltak, illetve a katonai nyugdíjasok helyzetének megoldásáról, akik esetében hibásan számolták ki a nyugdíj összegét. A kormány által javasolt megoldásokat a parlament elé terjesztik.
Szó esett a nyugdíjak indexálásáról is, ezzel kapcsolatban a kormány átgondolja az idei költségvetés-kiigazítást, és az adóbeszedés hatékonyságának függvényében, a gazdasági fenntarthatóság szempontját figyelembe véve dönt.
Az egészségügyi, szociális ellátási, vasúti, erdészeti, bányászati, acélipari, repülési, közigazgatási szervezetek, illetve a forradalmárok egyesületeinek képviselőivel folytatott megbeszélések során megállapodtak abban, hogy folytatják a tárgyalásokat a pénzügyminisztériummal a 2024/156-os sürgősségi rendelet alkalmazásának módjáról.
A kormány és a szakszervezetek képviselői között folytatódik a párbeszéd a felmerülő problémák végiggondolása és a megoldáskeresés érdekében, közölte a kabinet. A tárgyalásokon Ștefan Radu-Oprea mellett részt vettek a miniszterelnöki kancellária, a pénzügyminisztérium, a belügyminisztérium és a védelmi minisztérium képviselői.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
szóljon hozzá!