
FRISSÍTVE – Két órára megbénult szerda reggel a vasúti közlekedés az országban, miután a vasutas szakszervezetek hét és kilenc óra között spontán sztrájkot hirdettek a szerintük alacsony bérek miatt.
2014. április 23., 12:462014. április 23., 12:46
2014. április 23., 18:032014. április 23., 18:03
Gheorghe Frățică szakszervezeti vezető azt mondta: a sztrájk időtartama alatt egyetlen szerelvény sem indult el az országban, hatszáz személy- és háromszáz tehervonat vesztegelt az állomásokon vagy a nyílt pályán.
Ehhez képest a Román Vasúttársaság (CFR) azt közölte: 278 vonat nem indult el a menetrendnek megfelelően a sztrájk időtartama alatt, és egyetlen szerelvény sem vesztegelt nyílt pályán, mindegyik valamelyik állomáson várta be a munkabeszüntetés végét.
A vasutas szakszervezet kedden este jelentette be, hogy spontán sztrájkot tartanak, miután nem sikerült megállapodniuk a CFR vezetőivel az új kollektív munkaszerződésről. Emiatt az utasok zöme reggelig nem is értesült a munkabeszüntetésről, ezért kellemetlen meglepetésként érte őket, hogy nem közlekednek a vonatok. A forgalom ráadásul a kétórás leállás után sem állt azonnal helyre, számos járat jelentős késést halmozott fel.
Frățică szerint a munkabeszüntetéssel a vasúti dolgozók arra kívánták figyelmeztetni a korábbi és a jelenlegi kormányokat, hogy hat éve egyetlen százalékkal sem emelték a bérüket, emiatt pedig azok mintegy 30 százalékot vesztettek értékükből. A kedden sikertelenül végződött tárgyalásokat szerdán délután folytatják.
A vasutas szakszervezetek már április 15-én jelezték, hogy április 23-ától sztrájkba lépnek, ha addig nem sikerül a munkavállalók igényeinek megfelelően módosítani a kollektív munkaszerződéseket.
A munkavállalók az alacsony bérek mellett azt is sérelmezik, hogy megvonták tőlük az ingyenes utazási lehetőséget, valamint azt is, hogy a vasúttársaság teherszállító ágazatától (CFR Marfă) 2500 alkalmazottat bocsáthatnak el.
Iulian Măntescu, a mozdonyvezetők szakszervezetének vezetője még korábban úgy nyilatkozott: elfogadhatatlan, hogy ma a CFR alkalmazottainak többsége csupán 1500 lejes bért kap.
A CFR utasszállító részlege (CFR Călători) szerdán közleményben tudatta: a kollektív munkaszerződés tervezete átlag 4 százalékos béremelést irányoz elő, és nem tartalmaz kollektív leépítésekről szóló részt. A szakszervezetek eközben 10 százalékos béremelést követelnek.
Frățică közölte, amennyiben a szerdai tiltakozást követően sem sikerül konszenzusra jutni a kollektív munkaszerződésekről, radikálisabb tiltakozási formákhoz folyamodhatnak. Egyúttal elnézést kért az utasoktól, akik gyakorlatilag egyik napról a másikra szembesültek azzal, hogy két órát késik a vonatuk. Hozzátette: azok az utasok, akik visszaigényelnék a menetjegy árát, ezt gond nélkül megtehetik.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
szóljon hozzá!