
Leváltják? Radu Miruță védelmi miniszter szerint az államfővel közösen megvitatják a vezérkari főnök helyzetét
Fotó: gov.ro
„Kellemetlen helyzetet” jelent a román hadsereg számára, hogy korupció gyanúja merült fel Gheorghiță Vlad tábornokkal, a román hadsereg vezérkari főnökével szemben – jelentette ki Radu Miruță védelmi miniszter.
2026. június 03., 08:312026. június 03., 08:31
A védelmi miniszter erről kedden este beszélt az Antena 3 hírcsatornának.
„Ez egy kellemetlen helyzet a román hadsereg számára. A közeljövőben valószínűleg együtt fogjuk kielemezni a helyzetet az elnök úrral, akit már tájékoztattam erről” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy szükség van-e a téma megvitatására a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban (CSAT), Miruță azt mondta, hogy elemezni kell a helyzetet.
És ezt az vizsgálatot véleményem szerint a román elnöknek kell koordinálnia, aki valószínűleg meg fogja vizsgálni ezt a helyzetet” – mondta a miniszter.
Arra a kérdésre, hogy a helyzet befolyásolhatja-e a z európai uniós haderő-fejlesztési programmal (SAFE) programmal és a folyamatban lévő programokkal kapcsolatos tárgyalásokat, a védelmi miniszter azt mondta, hogy az ügynek nincs köze ezekhez.
Egyúttal úgy vélekedett, hogy az ügy nem érinti negatívan a hadsereg megítélését.
„Ami a nyomozás kapcsán történt, ahhoz semmi köze, mert a szerződéseket nem a vezérkari főnök írta alá. A szerződések már alá vannak írva, a minisztériumnak vannak olyan szervezetei, amelyek ezeknek a szerződéseknek a végrehajtásával foglalkoznak. Abszolút semmi köze hozzá” – ecsetelte Radu Miruță.
A miniszter azt is elmondta, hogy kedden nem beszélt Gheorghiță Vlad tábornokkal, mert Brüsszelben tartózkodik.

Kihallgatásra beidézte kedden az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Gheorghiță Vlad tábornokot, a román hadsereg vezérkari főnökét.
Bukaresti médiaértesülések szerint az ügy gyanúsítottjai egy másik tábornok – eredetileg fizetéses helyre bejutott – lánya számára biztosítottak törvénytelenül ingyenes helyet az egyetemen, és katonatiszti karriert.
A vádhatóság közleménye szerint a vezérkari főnök hozzájárult ahhoz, hogy helyettese, Iulian Berdilă vezérőrnagy hivatalos átiratban igényelje az oktatási minisztériumtól, hogy további 20 hallgató számára biztosítson ingyenes helyet a bukaresti testnevelési egyetemen, amelyet azok a hallgatók foglalhatnak el, akiket eredetileg tandíjtérítéses helyekre vettek fel.
A DNA szerint a tanulmányok elvégzése után három jelentkező kapott volna katonatisztként munkaszerződést a védelmi minisztérium kötelékében.
Visszautasítja a korrupciós vádakat Vlad
„Határozottan elutasítom a velem szemben felhozott vádakat, és egyértelműen kijelentem, hogy nem követtem el semmiféle korrupciós cselekményt, és sem közvetlenül, sem közvetve nem vettem részt olyan tevékenységekben, amelyek bűnrészességet jelenthetnek ilyen cselekményekben. Bízom benne, hogy az igazság a tények és a bizonyítékok objektív vizsgálatából fog kiderülni, de nem tudom nem észrevenni, hogy legalábbis furcsa az időzítés, amikor ezt a vádat megfogalmazták, tekintve, hogy az ügyet már közel egy éve vizsgálják, és a vádemelésről szóló döntés éppen most született, egy országos szinten különösen érzékeny és összetett helyzetben” – írta Gheorghiţă Vlad tábornok kedden egy Facebook-bejegyzésben. Hozzátette, hogy az ő vezetése alatt a román hadsereg megerősítette szerepét, operatív képességeit és hitelességét, és a feladatainak teljesítésében a stabilitás és a professzionalizmus mércéjévé vált.
„Ebből a szempontból nem hagyhatom figyelmen kívül azt a tényt, hogy a vezérkari főnökség vezetése hírnevének ilyen pillanatban történő megsértése olyan hatásokat vált ki, amelyek túlmutatnak a személyemen, és veszélyeztetik a közbizalmat egy olyan intézményben, amely elengedhetetlen az ország védelme és a polgárok biztonsága szempontjából. Egész szakmai és közéleti tevékenységemet a törvény tiszteletben tartása, az integritás, a felelősség és a közérdek szolgálatának elvei vezérelték. Ezek az értékek vezették karrieremet a mai napig, és a jövőben is továbbra is irányt szabnak majd viselkedésemnek” – hangsúlyozta Vlad.
Megemlítette, hogy támogatni fogja a nyomozást, de meg fogja védeni az igazságot, a saját és az intézmény hírnevét.
Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.
A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.
Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.
Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
szóljon hozzá!