
Kihallgatták. A DNA ez értesülések szerint egy, a hadsereggel kapcsolatos korrupciós ügy kapcsán idézték be Gheorghiță Vlad tábornokot
Fotó: Román védelmi minisztérium
Kihallgatásra beidézte kedden az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Gheorghiță Vlad tábornokot, a román hadsereg vezérkari főnökét. A DNA hivatali visszaélésben való bűnrészességgel gyanúsítja a hadsereg parancsnokát, amiért a védelmi minisztériumot megkárosítva jóváhagyta a testnevelési egyetem katonák számára fenntartott ingyenes helyeinek bővítését.
2026. június 02., 10:022026. június 02., 10:02
2026. június 02., 13:142026. június 02., 13:14
A nyomozó hatóság szerint
Igazságügyi források szerint az ügy hivatali visszaéléssel és befolyással üzérkedéssel kapcsolatos.
A DNA megerősítette: hivatali visszaélés a gyanú
A DNA a közel két órán át tartó kihallgatást követően közleményt adott ki, amely szerint Gheorghiță Vlad tábornok ellen hivatali visszaélésben való bűnrészesség gyanúja miatt indult büntetőeljárás. A DNA tájékoztatása értelmében az ügyészek a vezérkari főnök tudomására hozták, hogy gyanúsított az ügyben. Az ügyészek szerint 2025 júliusában Vlad tábornok közbenjárására egyik helyettese, Iulian Berdilă altábornagy aláírt egy igénylést, amelyben a bukaresti testnevelési és sportegyetem által meghirdetett tandíjmentes helyek számának növelését kérték az oktatási minisztériumtól. A DNA szerint a vezérkari főnök ezzel túllépte a hatáskörét, a törvény értelmében ugyanis ilyen kérelmet kizárólag a védelmi minisztérium alárendeltségében működő humánerőforrás-gazdálkodási főigazgatóság fogalmazhat meg.
A vádhatóság szerint a kérelem nyomán a tandíjmentes helyek száma hússzal nőtt, így az eredetileg tandíjas helyekre felvett jelentkezők is átkerültek államilag finanszírozott helyekre. Ezzel sérültek a védelmi minisztérium érdekei, és jogtalan előnyre tett szert a 20 felvételiző, akik közül hárman később tiszti beosztáshoz jutottak a védelmi tárcánál – áll a DNA közleményében.
Az érintett kolléga Mihai Şomordolea, a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) titkára. Egy másik ügyben szintén egy tábornok lányáról van szó, aki az államfői hivatalban kapott katonai orvosi tisztséget. A G4Media értesülései szerint Vlad a védelmi miniszter helyett írta alá a dokumentumokat, és a törvényes lépéseket kihagyva küldte tovább a felvételi kérelmeket.
Az ügyben 2025 szeptemberében indult nyomozás, és jelenleg annak kiterjesztéséről van szó, amelynek hátterében bizonyos vallomások és számítástechnikai eszközök átvizsgálása állnak.
A tábornok a DNA-székházba való belépése előtt azt mondta, nem tudja, miről szól az ügy. Gheorghiță Vlad civil ruhában jelent meg a kihallgatáson, ahonnan két óra elteltével távozott anélkül, hogy válaszolt volna az újságírók kérdéseire.
A vezérkari parancsnokság közölte: nem kívánják kommentálni az ügyet, ugyanakkor teljes mértékben együttműködnek a nyomozó hatóságokkal.
Korábban helyettes vezérkari főnök volt, 2020 és 2022 között pedig ugyanebben az intézményben a műveleti és kiképzési helyettesi tisztséget töltötte be.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
szóljon hozzá!