
Leváltják? Radu Miruță védelmi miniszter szerint az államfővel közösen megvitatják a vezérkari főnök helyzetét
Fotó: gov.ro
„Kellemetlen helyzetet” jelent a román hadsereg számára, hogy korupció gyanúja merült fel Gheorghiță Vlad tábornokkal, a román hadsereg vezérkari főnökével szemben – jelentette ki Radu Miruță védelmi miniszter.
2026. június 03., 08:312026. június 03., 08:31
A védelmi miniszter erről kedden este beszélt az Antena 3 hírcsatornának.
„Ez egy kellemetlen helyzet a román hadsereg számára. A közeljövőben valószínűleg együtt fogjuk kielemezni a helyzetet az elnök úrral, akit már tájékoztattam erről” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy szükség van-e a téma megvitatására a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban (CSAT), Miruță azt mondta, hogy elemezni kell a helyzetet.
És ezt az vizsgálatot véleményem szerint a román elnöknek kell koordinálnia, aki valószínűleg meg fogja vizsgálni ezt a helyzetet” – mondta a miniszter.
Arra a kérdésre, hogy a helyzet befolyásolhatja-e a z európai uniós haderő-fejlesztési programmal (SAFE) programmal és a folyamatban lévő programokkal kapcsolatos tárgyalásokat, a védelmi miniszter azt mondta, hogy az ügynek nincs köze ezekhez.
Egyúttal úgy vélekedett, hogy az ügy nem érinti negatívan a hadsereg megítélését.
„Ami a nyomozás kapcsán történt, ahhoz semmi köze, mert a szerződéseket nem a vezérkari főnök írta alá. A szerződések már alá vannak írva, a minisztériumnak vannak olyan szervezetei, amelyek ezeknek a szerződéseknek a végrehajtásával foglalkoznak. Abszolút semmi köze hozzá” – ecsetelte Radu Miruță.
A miniszter azt is elmondta, hogy kedden nem beszélt Gheorghiță Vlad tábornokkal, mert Brüsszelben tartózkodik.

Kihallgatásra beidézte kedden az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Gheorghiță Vlad tábornokot, a román hadsereg vezérkari főnökét.
Bukaresti médiaértesülések szerint az ügy gyanúsítottjai egy másik tábornok – eredetileg fizetéses helyre bejutott – lánya számára biztosítottak törvénytelenül ingyenes helyet az egyetemen, és katonatiszti karriert.
A vádhatóság közleménye szerint a vezérkari főnök hozzájárult ahhoz, hogy helyettese, Iulian Berdilă vezérőrnagy hivatalos átiratban igényelje az oktatási minisztériumtól, hogy további 20 hallgató számára biztosítson ingyenes helyet a bukaresti testnevelési egyetemen, amelyet azok a hallgatók foglalhatnak el, akiket eredetileg tandíjtérítéses helyekre vettek fel.
A DNA szerint a tanulmányok elvégzése után három jelentkező kapott volna katonatisztként munkaszerződést a védelmi minisztérium kötelékében.
Visszautasítja a korrupciós vádakat Vlad
„Határozottan elutasítom a velem szemben felhozott vádakat, és egyértelműen kijelentem, hogy nem követtem el semmiféle korrupciós cselekményt, és sem közvetlenül, sem közvetve nem vettem részt olyan tevékenységekben, amelyek bűnrészességet jelenthetnek ilyen cselekményekben. Bízom benne, hogy az igazság a tények és a bizonyítékok objektív vizsgálatából fog kiderülni, de nem tudom nem észrevenni, hogy legalábbis furcsa az időzítés, amikor ezt a vádat megfogalmazták, tekintve, hogy az ügyet már közel egy éve vizsgálják, és a vádemelésről szóló döntés éppen most született, egy országos szinten különösen érzékeny és összetett helyzetben” – írta Gheorghiţă Vlad tábornok kedden egy Facebook-bejegyzésben. Hozzátette, hogy az ő vezetése alatt a román hadsereg megerősítette szerepét, operatív képességeit és hitelességét, és a feladatainak teljesítésében a stabilitás és a professzionalizmus mércéjévé vált.
„Ebből a szempontból nem hagyhatom figyelmen kívül azt a tényt, hogy a vezérkari főnökség vezetése hírnevének ilyen pillanatban történő megsértése olyan hatásokat vált ki, amelyek túlmutatnak a személyemen, és veszélyeztetik a közbizalmat egy olyan intézményben, amely elengedhetetlen az ország védelme és a polgárok biztonsága szempontjából. Egész szakmai és közéleti tevékenységemet a törvény tiszteletben tartása, az integritás, a felelősség és a közérdek szolgálatának elvei vezérelték. Ezek az értékek vezették karrieremet a mai napig, és a jövőben is továbbra is irányt szabnak majd viselkedésemnek” – hangsúlyozta Vlad.
Megemlítette, hogy támogatni fogja a nyomozást, de meg fogja védeni az igazságot, a saját és az intézmény hírnevét.
A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.
Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.
Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.
A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.
Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.
Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.
A kormánynak nem volt köze ahhoz, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a Digi Communications-szel kötött 196 millió euró értékű szerződést az európai uniós haderő-fejlesztési program (SAFE) keretében” – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Kételyének adott hangot Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök annak, hogy egy szakértői kormány képes lenne megbirkózni a rá váró nehézségekkel.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kinevezte Lőrincz Helgát az RMDSZ javaslatára az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) elnökévé.
Az RMDSZ a kormányprogram és a miniszterek listájának ismeretében dönti el, hogy megszavazza-e parlamentben az Eugen Tomac vezette kormányt – nyilatkozta csütörtökön Kelemen Hunor.
szóljon hozzá!