Hirdetés

A kommunizmus bűnei: több mint 15 ezer kiskorú halhatott meg 1967 és 1990 között romániai intézményekben

A kutatómunka az archívumok tanulmányozásával, tanúk, áldozatok és feltételezett vétkesek meghallgatásával zajlott •  Fotó: Pixabay.com

A kutatómunka az archívumok tanulmányozásával, tanúk, áldozatok és feltételezett vétkesek meghallgatásával zajlott

Fotó: Pixabay.com

A Kommunizmus Bűneit Kutató és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) szerdán közölte, hogy az utóbbi öt évben 2207 olyan gyermek halálát tárta fel, akik 1990 előtt a Román Szocialista Köztársaság területén működő 26 neuropszichiátriai gyermekkórházban az éhezésbe, az embertelen körülményekbe vagy az orvosi ellátás hiányába haltak bele.

Hírösszefoglaló

2022. október 12., 17:192022. október 12., 17:19

Az intézet becslése szerint 1967 és 1990 között több mint 15 000 kiskorú halt meg a 26 gyermekotthonként működő kórházban.

A legtöbb haláleset a Bihar megyei Csegődön lévő gyermekkórházban jegyezték: 1987-es megalapításától 1990 április 30-áig a 183 beutalt gyerek közül 160 veszítette életét.

Hirdetés

Az IICCMER közleményének előzménye, hogy az Európai Parlament kedden felhívást intézett a gyermekbántalmazás megfékezésére Európában.

Az IICCMER 2017-ben és 2018-ban feljelentéseket nyújtott be a legfőbb ügyészségre a pszichiátriai intézetek kiskorú ápoltjai ellen alkalmazott embertelen bánásmód miatt. A feljelentések szerint Csegődön 1987 és 1990, Păstrăveni-ben 1966 és 1990, Máramarosszigeten 1973 és 1992, Sireten pedig 1980 és 1989 között estek az embertelen bánásmód áldozatául a gyerekek.

A kutatómunka az archívumok tanulmányozásával, tanúk, áldozatok és feltételezett vétkesek meghallgatásával zajlott

– írja az Agerpres.

A gyermekotthonként működő kórházak a hivatalos változat szerint „gyógyíthatatlan” kiskorúakat fogadtak be, a valóságban azonban árva vagy rossz családi körülmények közé születő, de egyébként teljesen egészséges, esetleg enyhe testi hibával élő gyerekek is ide kerültek és itt lelték halálukat. A túlélők súlyos testi és pszichikai traumákkal maradtak.

Az IICCMER folytatja a kutatómunkát. Daniel Şandru, az intézet ügyvezető elnöke elmondta, az eddigi vizsgálatok alapján 15 ezerre tehető az áldozatok száma, a túlélőké pedig egyelőre ismeretlen. Şandru arra kérte az illetékes bűnüldöző szerveket, hogy haladéktalanul vizsgálják ki ezeket az eseteket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában

Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.

Nicușor Dan: fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét és drónelhárító képességeit Romániában
Hirdetés
2026. június 10., szerda

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna

A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.

A barnamedve uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi Tánczos Barna
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat

Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan idegesen mikrofon elé állt, és nyugalomra intette a románokat
2026. június 10., szerda

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe

Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.

Egyre több lesz a pénzügyi ellenőrzés: az ANAF új adócsalás elleni stratégiát léptet életbe
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.

Applikációval segítik a bajbajutott látás- és/vagy hallássérülteket
2026. június 10., szerda

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén

Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.

A kisebbségi jogok is terítékre kerültek Eugen Tomac és Zakariás Zoltán egyeztetésén
2026. június 10., szerda

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót

Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.

Nicușor Dan a döglött lóra tenne: megint megpróbálhatja összehozni a szétesett koalíciót
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké

Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Kelemen: a szakértői kormány zárójelbe teszi a parlamenti demokráciát, és ez nem oké
2026. június 10., szerda

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok

Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.

Tomac azt mondja, nem adja vissza a kormányalakítási megbízatást, hiába nem támogatják a parlamenti pártok
2026. június 09., kedd

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac

A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac
Hirdetés
Hirdetés