HELYSZÍNI BESZÁMOLÓ – Hajlandó az erdélyi magyarság képviselői és a bukaresti hatalom között közvetíteni Andreas Kiefer, az Európa Tanács (ET) Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának kedden újraválasztott főtitkára.
2015. március 25., 17:102015. március 25., 17:10
2015. március 25., 17:102015. március 25., 17:10
Az osztrák politikus bő félórás magánbeszélgetésen fogadta strasbourgi irodájában az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt (MPP) ötfős küldöttségét, melynek tagjai részletesen tájékoztatták a romániai magyarságot ért sorozatos jogfosztásokról és támadásokról.
„Amikor a számunkra teljesen előnytelen régióátszervezéssel kapcsolatosan hallatni szerettük volna ország-világ előtt a hangunkat, olyan magyarellenes intézkedésekkel találtuk szembe magunkat, mint például a gyülekezési jog megtagadása vagy a véleménynyilvánítás gátolása – mondta el a főtitkárnak Biró Zsolt MPP-elnök, a székelyföldi küldöttség vezetője. – Mindez a hatalom demokráciadeficitjeként értelmezzük. Ráadásul a központi hatalom elzárkózik a párbeszédtől”.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es polgármestere arra mutatott rá, hogy Románia a korábban vállalt ET-ajánlásokból és határozatokból keveset ültetett gyakorlatba. „Nyolc éve, pontosabban 2007-től errefelé, amióta az országot már semmiféle érdek nem fűzi az európai normák szigorú betartásához, egy fordított folyamat indult be. Ma már a jelképeinket is vadásszák” – tette hozzá a sepsiszentgyörgyi politikus.
A jelenlévők kitértek az esedékes régióátszervezésre is, mely a román hatalom által kitervelt formájában lényegében a Székelyföld beolvasztását jelentené. Rámutattak, a kormány elképzeléseivel szemben, egy önálló székelyföldi térség nemcsak az itt élő magyarság kulturális és nyelvi kérdéseire adna megnyugtató választ, de gazdaságilag is hatékonyabbá válna.
„A Traian Băsescu volt államfő által felállított, Stanomir-bizottság néven ismert, alkotmányjogászokból álló testület megfogalmazta, hogy a régiókat nem központilag kell kijelölni, hanem azokat közakarattal kell elfogadni” – mutatott rá Biró, hozzátéve, hogy a hatalom mintha nem létezőnek tekintené a szakemberek jelentését.
Ugyanakkor hangsúlyozta, bár a Székelyföldnek sajátos vonzata van, nagy hiba lenne a kérdést etnikai síkra terelni, mint ahogy egyébként a kongresszus román tagjai megpróbálták. Az MPP vezetője reményét fejezte ki, hogy ha most nem is kerül sor monitorozásra, de a 2016-ban esedékes romániai monitoring alkalmával hangsúlyosan odafigyelnek a most felvetett problémákra.
Az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának főtitkára arról biztosította a székelyföldi küldöttséget, hogy újabb mandátuma idején még inkább odafigyel majd a romániai helyzetre.
Andreas Kiefer ugyanakkor közvetítői szerepet vállalat a bukaresti hatalom és a magyarság képviselete között. Mint mondta, a Székelyföld ügyében kapaszkodóként szolgálhat a sajátos jogállású régiók helyzete, illetve a helyi önkormányzatok keretegyezménye. „Mindaddig, amíg a román hatalomból hiányzik a politikai akarat, a helyzet nehezen orvosolható” – vélekedett Klárik Attila, háromszéki önkormányzati képviselő, kongresszusi tag.
A találkozóra azt követően került sor, hogy az Európa Tanács keretében működő Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának monitoringbizottsága nem találta illetékesnek magát abban, hogy a székelyföldi önkormányzatok autonómiapárti határozatairól döntsön, ezért az ügyet visszautalta a kongresszus állandó bizottságának.
Szucher Ervin, Strasbourg
Balog Adalbert biológussal, a Sapientia egyetem tanárával arról beszélgettünk, hogy mit jelent a génmódosítás a növénynemesítésben, milyen technológiák jelentek meg az elmúlt években.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.
Jogerősen is pert vesztett a legfelsőbb bíróságon Dominic Fritz temesvári polgármester az őt érdekellentéttel vádoló Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben.
Új korszak kezdődhet a romániai egészségügyi rendszerben – persze ha minden a tervek szerint halad. Már ezen a nyáron elindulhat az „e-SănătateaMea” (az én e-egészségem) elnevezésű országos digitális platform.
szóljon hozzá!