Tavaszi nagytakarítás lépésről lépésre

Tavaszi nagytakarítás lépésről lépésre

Tavasszal a több napsütés szinte megkívánja, hogy kiszellőztessük, alaposan rendbe tegyük a lakást. A nagytakarítás azonban nem kis munka, ezért érdemes átgondolni a teendőket és beosztani az időnket, hogy valóban felfrissíthessük környezetünket.

Krónika

2015. március 14., 10:442015. március 14., 10:44


Pókhálózás, ablakmosás

A takarítás fő szabálya, hogy fentről lefelé, és bentről kifelé takarítsunk, így nem koszoljuk össze azt, amit egyszer már megpucoltunk. Fontos az is, hogy takarítás közben/után szellőztessünk, így a por kiszáll, míg a lakás megtelik friss levegővel. Először pókhálózzuk le alaposan a falakat és a bútorokat, az elérhetetlen magasságban lévő dolgokat (pl. függönykarnis, fűtéscsövek stb.) nyeles tollseprűvel tisztítsuk meg.

Aztán következhet a szekrények portalanítása. Ne csak a szokásos helyekről, a feltűnőbb polcokról távolítsuk el a port, a nagytakarítás alkalmával húzzuk el a szekrényeket, tárolókat, és a tetejüket, oldalukat, hátlapjukat is törölgessük le enyhén mosószeres vízzel. A könyveket vegyük le, és a szabad levegőn összeütögetve portalanítsuk őket, majd töröljük át egy száraz ruhával.

A dísztárgyakat is tisztítsuk meg, ezen kívül mossuk le az ajtókat, ajtófélfákat is – nem is gondolnánk, ezek mennyire elkoszolódnak a mindennapi használat során. Ezután jöhet az ablakpucolás. Ha koszosabb az ablak, érdemes először mosószeres vízzel lemosni, majd ablaktisztító szerrel is befújni az üveget, végül egy száraz, tiszta ruhával vagy papírral szárazra törölni. Az üveg után mossuk le a keretet is.

Az ablaktisztítással egyidejűleg érdemes leszedni a függönyöket is – ezeket mosógéppel mossuk ki, majd az ablakpucolás után, még kicsit nedvesen tegyük őket vissza, így megszáradnak. Tisztítsuk meg a kényesebb belső felületeket: enyhén mosószeres vízzel vagy ablaktisztítóval töröljük át a tükröket, lámpákat, monitorokat is. Nagytakarítás alkalmával mossuk ki a lakástextíliákat – tegyük a mosógépbe az ágyneműt, ágytakarókat, díszpárnákat, terítőket, esetleg az arra alkalmas szőnyegeket.

Szobanövényektől konyhaszekrényig

Ha van rá lehetőségünk, az ágyneműt tegyük ki a napsütésre, ez nemcsak felfrissíti a takarókat és párnákat, de a poratkák ellen is hatásos. Fürdessük meg a szobanövényeket, a poros leveleket töröljük át vizes ruhával, esetleg felhígított tejbe vagy sörbe mártott vattával. A „szőrös”, bolyhos levelű növények kivételek, ezekre csak langyos vizet spricceljünk törölgetés helyett.

A nagyobb virágokat akár a fürdőkádba állítva is lezuhanyoztathatjuk. Ne használjunk viszont úgynevezett „levélfényt”, mert ez portalanítás nélkül inkább eltömi a virágok pórusait. Az elszáradt, lekopaszodott, betegnek tűnő részeket vágjuk le, és ha kell, ültessük is át a növényeket.

Porszívózzuk ki a lakást alaposan. Ha máskor nem szoktuk, most mindenképpen húzzuk el a szekrényeket, bútorokat, hogy azok háta mögött és a nehezen elérhető sarkokban is kitakarítsunk. Ha van rá lehetőség, a nagyobb szőnyegeket a szabadban is poroljuk ki. A foltokat szőnyegtisztító szerekkel próbáljuk meg eltüntetni. Ha esetleg arra alkalmas porszívónk van, végezzünk nedves szőnyegtisztítást. Fordítsunk gondot a padlóra: ha már nem csillog úgy a parketta, mint új korában, dörzsöljük át padlófényezővel, viasszal, esetleg olajjal.

A tavaszi nagytakarításkor alapos pucolást ajánlatos végezni a konyhában is: pakoljuk ki a konyhaszekrényt és mossuk le mosószeres vízzel. A konyhapultot se hagyjuk ki, érdemes elmosni a ritkábban használt edényeket és poharakat is. A tűzhelyet és a sütőt súrolóval tisztítsuk meg, a lefolyóba pedig öntsünk lefolyótisztítót. Ne feledkezzünk meg a mikrohullámú sütő kitakarításáról sem.

A hűtőből mindenképpen dobjuk ki a lejárt szavatosságú élelmiszereket és tisztítsuk ki az összes tárolórekeszt, ha pedig szükséges, olvasszuk is le. A konyharuhákat, konyhában használt textíliákat is mossuk ki. Végül pucoljuk ki a fürdőszobát. Pakoljunk le a polcokról, szekrényről, és törölgessünk át mindent. Mossuk le a csempét, a csaptelepekről, a zuhanyról és a csőről pedig távolítsuk el a vízkövet. Fertőtlenítsük a kádat, zuhanytálcát, mosdókagylót és a WC-t, és cseréljük ki a törölközőket.

Lomtalanítás és természetes tisztítószerek

Érdemes a tavaszi nagytakarítást egy kis lomtalanítással is összekötni. Válogassuk a ruhákat, és amit már nem veszünk fel, adjuk egy szeretetszolgálatnak. A felhalmozódott magazinokat, papírokat is szortírozzuk, a feleslegesnek ítélt, soha nem használt dolgokat pedig költöztessük át a pincébe vagy a padlásra, esetleg egy tárolóba. Ha valami hibás, javíttassuk meg vagy dobjuk ki, de ne rakosgassuk.

Az ablakot és az üvegfelületeket mindig tiszta ronggyal, szivaccsal pucoljuk. Ezt később még befoghatjuk portalanításhoz, a lényeg az, hogy ha egy törlőkendővel koszos felületet tisztítottunk, utána ne használjuk már tisztább területeken. A konyhában és a fürdőszobában mindig külön törlőkendőket, szivacsokat tartsunk, és vegyszerek helyett használhatunk természetes anyagokat is: például vízkőoldó helyett kiválóan megteszi az ecet. Használhatjuk ablakpucoláskor, így csillogóbb lesz az üveg, de a fürdőszobában is alkalmazhatjuk a csaptelepek tisztításakor vagy a csempe lemosásakor.

A konyhában súrolószer helyett használjunk szódabikarbónából vagy mosószódából és egy kevés vízből készített pasztát. A fabútorokat és -felületeket a portalanítás után bútorfény helyett tejbe mártott vattával vagy ruhával is áttörölhetjük, esetleg méhviaszt is használhatunk. Az időbeosztás is lényeges: nem sok értelme van a nagytakarításnak, ha hullafáradt és morcos az ember utána. Inkább osszuk el a munkát több részre, akár szobáról szobára is haladhatunk – így ugyan nem olyan látványos a változás, de végül csak tiszta és ragyogó lesz a lakás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)