
Aki a szálakat mozgatja. Puck, a Szentivánéji álom pajkos szelleme és mókamestere (előtérben)
Fotó: Biró István
Magával ragadó, lendületes, a közönséggel összekacsintó, jó humorú színpadi előadás született a 461 éves kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumban, amely a hétvégén ünnepelte újraindulásának 25. évfordulóját.
2018. május 15., 16:512018. május 15., 16:51
Halhatatlan klasszikus művet, Shakespeare Szentivánéji álom című vígjátékát állította színpadra élő zenés kísérettel a tanintézet aligazgatója, Solymosi Zsolt a középiskolásokkal közösen.
A produkciót a főpróbával együtt összesen ötször láthatták az érdeklődők, s mindannyiszor telt házzal és vastapssal jutalmazták. Az angol népi képzelet szülte tündérvilág, a Shakespeare korabeli mesteremberek bohókás, „dráma a drámában” előadása és az athéni ifjak szerelmes kergetőzése mind-mind a szerelem szépségét hirdeti – és ez ragyogóra sikeredett a JZSUK-os diákok értelmezésében. A produkcióban az iskola 25 középiskolás diákja lépett fel, a zenekarban több volt diák muzsikált, a színpadra állításon nyolc hónapig dolgoztak – mondta el megkeresésünkre Solymosi Zsolt.
Szerelem, forgandó szerencse. Heléna, akibe váratlanul két ifjú is halálosan beleszeret
Fotó: Biró István
„Korábban az iskolában színre vittük Háy János Gézagyerek című darabját is. Amikor rendezünk, kilépünk a megszokott, »egy asztal, három szék, és felmegy a függöny«-szerű keretből, a próbákon lüktet az élet.
– tette hozzá az aligazgató. Kitért arra is, az előadás létrejöttében fontos, hogy élő zenei kísérettel játszották: egy kísérődallamra épül a zenei világa, a The Brothers Four amerikai együttes 1960-ban megjelent, világhírű Greenfields című számára, amelyet egy csomó nyelvre lefordítottak. Az előadásban magyarul, angolul, portugálul, rap- és népzenei verzióban is elhangzik a dal, ez kíséri végig a kétórás produkciót. A zenekar tagjai az iskola volt diákjai, a dobos kilencedikes, a zenekar vezetője az iskola karnagya, zenetanára, Ördög Ödön.
Színház a színházban. A mesteremberek-jelenetek is fergetegesre sikerültek a kolozsvári unitárius iskola diákjainak előadásában
Fotó: Biró István
Solymosi Zsolt azt is elmondta, régi hagyományai vannak az iskolai színjátszásnak a kolozsvári unitárius kollégiumban. „A JZSUK színházi műhelye olyan alkotóműhely, ahol azok a diákok vesznek részt, akik közel állnak a színház, színjátszás világához. Dimény Áron színművész jóvoltából megkaptuk Nádasdy Ádám legfrissebb Szentivánéji-álom műfordítását, rendkívül igényes szakemberről van szó, aki állandóan korszerűsíti a fordításokat. A legfrissebb, szeptemberi fordítást kaptuk meg, így rendkívül élő szöveggel dolgozhattunk” – mondta el a Krónikának Solymosi Zsolt. Hozzátette,
„Érdemes megjegyezni, hogy iskolánknak abban a termében játszottuk az előadást, amelyet arról a Felvinczi Györgyről (1645–1716) neveztek el, akit a magyar színjátszás egyik megteremtőjeként tartanak számon. A 17. században az unitárius iskola diákjai többnyire görög mitológiai ihletésű iskoladrámákat írtak, amelyek a magyar színjátszás alapjait képezték. A Kárpát-medencében ekkor még nem volt magyar színjátszás, a kolozsvári unitárius iskolában viszont már igen” – mondta el Solymosi Zsolt.
Későn debütált, mégis néhány év alatt a kortárs svéd irodalom egyik legismertebb szerzője lett. A Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten Karin Smirnoff írásról, Svédország átalakulásáról és könyvei kelet-európai sikerének lehetséges okairól beszélt.
Vallasek Júlia kolozsvári műfordítót jutalmazta Dsida Jenő-díjjal a Romániai Írók Szövetsége Jane Austen műveinek, valamint Doina Gecse-Borgovan Rătăciri deliberate/Haza: úton című könyvének magyarra való átültetéséért.
Négy napon keresztül várja a kortárs irodalom szerelmeseit a Bánffy-palota udvarán megnyitott, 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét. A megnyitó keretében átadták a Kolozsvár Büszkesége díjakat.
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
szóljon hozzá!