Orza Călin: a táncban újból felfedezzük saját magunkat

Orza Călin: a táncban újból  felfedezzük saját magunkat
"A tánc más síkon való újrafogalmazása a valóságnak. El kell határolódnia, nem kell más művészeti ágak eszközeivel élnie. És ez az, amit sokáig nem értettek meg, a táncot nem is tartották művészetnek, mert nem felelt meg annak az elméletnek, miszerint a művészet a valóságot képezi le. A tánc a belső valóságot képezi le."

2009. november 20., 11:082009. november 20., 11:08

– Huszonkét évesen kezdett táncolni. Miért éppen a néptáncot választotta?
– A nyolcvanas évek második felében teljes erejében virágzott a táncházmozgalom. Amit ma táncháznak hívunk, csak vérszegény, szelídített mása az akkorinak. Akkoriban az is sármot adott a mozgalomnak, hogy behatárolt idő állt a táncosok rendelkezésére, s a táncházhoz tartozni egyben a szellemi elithez tartozást is jelentette, a néptáncos hagyományokhoz való ragaszkodás egyfajta ellenállást képviselt a rezsimmel szemben. A táncházakat sokszor rendőrség felügyelte...

– A rendszerrel szembeni harc vonzotta ehhez a világhoz?
– Nem, ez hatalmas találkozás volt. Amikor ugyanis táncot látsz, és nemcsak a betanított, koreográfiailag megkötött színpadi formájában, hanem teljes szabadságában, az lényegesen más. Akkoriban tényleg ünnepnek számított táncolni, táncházba járni. Ma mindenki számára hozzáférhető és sajnos csak szórakozási forma. Kevesen öltenek például viseletet erre az alkalomra, pedig régen közelebb éreztük magunkhoz, most viszont az egyszerű paraszti öltözet értéke kevesebb lett a szemünkben, felszippantott minket a városi kultúra. Őszinte leszek: már én sem érzem jól magam egy kalotaszegi bujkában, amit tudni kell viselni. Ami jól áll a falusi embernek, az nem biztos, hogy jól áll az urbánus közegben felnőtt embernek.

– Miért döntött úgy, hogy nemcsak táncol, hanem tanítja is?
– Ez nem döntés kérdése volt: a táncban az a szép, hogy az ember újból felfedezi önmagát. A tánc nem csak anynyi, hogy az ember megtanul három lépést és azokat szabadon kombinálja. Minden egyes rögtönzött táncfolyamat során újabb és újabb dimenzió tárul fel bennünk. Aki befelé is figyel, rájön, hogy a táncnak hihetetlen nevelő szerepe van, mert általa felismered a képességeidet, egyszerűen kapcsolatba kerülsz magaddal. A tánccal elsősorban a szórakozást társítjuk, holott aki csak ilyen lehetőséget lát benne, az nem látja magát a táncot. Azoknál a népeknél, ahol őrzik a hagyományokat, a tánc rituális, szakrális szerepet tölt be.

Orza Călin

Orza Călin 1967. október 5-én született Szamosújváron. 1990 és 2000 között a Háromszék Táncegyüttes táncosa, tánckarvezetője és koreográfusa, 2000–2003 között a budapesti Magyar Táncművészeti Főiskola koreográfusképző szakának hallgatója, a Honvéd Táncszínház koreográfusa. 2005-től a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes koreográfusa.

Fontosabb munkái:

Égbenyúló fa (1998, Háromszék Táncegyüttes),
Vérnász (2000, Tamási Áron Színház),
Fekete gyöngyök (2001, Honvéd Táncszínház),
Szarvas-rege (2001, Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes),
Országalma (2002, Honvéd Táncszínház),
Áldozat, Igor Sztravinszkij Tavaszünnep című művének romániai ősbemutatója (2002, Háromszék Táncegyüttes),
István, a király (2003, Honvéd, Háromszék, Hargita táncegyüttesek),
Medvetánc (2006, Kovászna Megyei Művelődési Központ),
Csudatarisznya (2006, Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes),
Hej, regő rejtem (2006, Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes),
Góbévirtus, Még szólnak a harangok (2007, Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes),
Barokk ballada, Ige (2007, Udvarhely Táncműhely),
Hajsza, Regősök (2008, Udvarhely Táncműhely).

– Ezt a szakrális kapcsolatot kereste, amikor koreográfusnak tanult?
– Igen, mert az előadói szerepkörből óhatatlanul kikacsintás nyílik az alkotói munka felé, és innen már csak egy lépés a koreográfusi munka. Ha valaki feltöltődött – és itt a szellemiekre gondolok, hiszen az alkotás egy belső, túlfűtött tartalom formába öntése –, és van mondanivalója a világról, akkor a tánc olyan eszköz, amely révén ez megvalósítható. A tánc nem hétköznapi kommunikációs forma. A szakemberek azt vallják, táncolni anyanyelvi szinten kell.

De aki a táncot nyelvként használja, figyelnie kell arra, hogy nyelvtana nemcsak alanyból, állítmányból és jelzős szerkezetből áll. A tánc sokkal balladisztikusabb műfaj, mert sokkal ösztönösebb, mint racionális. Egy mozdulat nem jelenthet egy konkrét szót, mert az már pantomim. Disztingválni kell: a tánc líra, a pantomim pedig epika. A tánc más síkon való újrafogalmazása a valóságnak. El kell határolódnia, nem kell más művészeti ágak eszközeivel élnie. És ez az, amit sokáig nem értettek meg, a táncot nem is tartották művészetnek, mert nem felelt meg annak az elméletnek, miszerint a művészet a valóságot képezi le. A tánc a belső valóságot képezi le.

– Ahogy most beszélgetünk, az az érzésem, hogy mindenkinek meg kellene tanulnia táncolni.
– Fogalmazzuk át: mindenkinek meg kellene tanulnia a maga táncát eltáncolni, ami nem ugyanaz. Eszembe jut a tánciskolák merev programja, ahol a tanár meglehetősen hangosan és ritmikusan utasítgat, a tanítványoknak pedig izzadva, fáradozva kell elsajátítaniuk bizonyos dolgokat. Isadora Duncan (a „modern tánc” anyja – szerk. megj.) az egyik legjobb ellenpélda erre, aki nem akart igazodni semmilyen ismert stílushoz, technikához, mert azt gondolta, a jelen pillanatnak kell inspirálnia őt a táncban, a vallomásszerű tánc ugyanis többet ér, mint az előre kitalált táncsor bemutatása.

– Mennyire figyel arra, hogy a táncműhely táncosai a karakterüknek megfelelő szerepet kapjanak?
– Amikor valaki hivatásos táncos lesz, megformálandó anyaggá válik, és az élteti, hogy formálják. Ugyanakkor egy tánckar legfontosabb tulajdonsága az egységesség, ami nem a karakterek egységességét jelenti, hanem az általuk birtokolt tánctechnikai tudást. Tehát mindenki fel tudja emelni a lábát a feje fölé, de mindenki a saját testalkatának, temperamentumának megfelelően. A táncos teste tökéletes eszköz kell hogy legyen, amit az alkotóval, a koreográfussal, a rendezővel és a táncossal közösen formálnak meg. Bizonyos szituációkban nem tűri el a koreográfia, hogy mindenki maga értelmezzen, ami nem jelenti, hogy meg kell ölni a táncos személyiségét, hanem azt, hogy testét felsőbbrendű célnak kell alávetnie.

Előfordul, hogy a koreográfus kitalál valamit, aztán a próbateremben azzal szembesül, hogy egyik testen sem áll jól, ekkor kezdődik az alkudozás a bentről megálmodott képpel. De dolgoztam olyan tánckarral is, ahol nem volt szükség alkudozásra: amit megálmodtam, az megvalósult. Erdélyben kicsit más a helyzet, mert még nem létezik táncosképzés, tánckarunkból például négy táncos rendelkezik előképzettséggel. Miközben a budapesti hivatásos együtteseket képzett táncosok alkotják, Erdélyben a koreográfusok egyszerre kell hogy alkossanak, közönséget neveljenek, a táncosaikból színpadi embereket, művészeket csiszoljanak.

– Székelyudvarhelyen néptáncosokból neveltek táncművészt...
– Nem így jellemezném, mert a néptáncos is táncművész. Valójában a hétköznapi mentalitással van gond, mert aki picit is szimpatizált a táncházzal, az a történelmi fordulat után lehetett hivatásos táncos, de ez még nem jelenti, hogy művész lett. A művésznek meg kell járnia a poklot, naponta, sokszor fogcsikorgatva kell legyőznie a testét, s csak így juthat el arra a minőségi szintre, amikor a színpadról üzenhet. Erdélyben sok az olyan táncos, aki színpadra lép, felölti magára a népviseletet, és már művésznek érzi magát, holott távolról sincs így.

Én is táncházasként kerültem a Háromszékhez, utolsóként vettek fel. A lényeg, hogy a művésznek át kell alakítania saját magát: nemcsak a testét, hanem gondolkodását is a világról, mert a művész nem fáradhat el, amikor más, nem akkor pihenhet, amikor a hétköznapi ember, nemcsak testi, hanem szellemi táplálékot is magához kell vennie, mert a művésznek nem onnan kell üzenetet hoznia, ahol a többi ember hozzáfér. A táncosnak élettapasztalattal kell rendelkeznie, de akinek ez még nincs, annak segít a koreográfus, hogy olyan képet alkosson a tökéletesre csiszolt test köré, aminek hatása fölemeli a nézőt.

– Ez a célja egy előadásnak?
– A cél az, hogy élményben részesítsük a nézőt, biztosítsuk a művészettel való találkozását, ami egy másik világgal való találkozást jelent. A néző azért ül be egy előadásra, hogy a hétköznapokon túli dolgokat, csodát lásson.

– Legutóbbi, egy gyerekszobában játszódó Tünemény című előadása mégis a hétköznapokból merített.
– Tematikájában ez nem gyerekelőadás. Gyerekeknek elsősorban meséket mondunk, főhősökkel, királylányokkal, de ez az előadás nem mese, amely értelmi szálakkal kötődik egymáshoz és szoros dramaturgiai cselekménysoron megy keresztül, hanem hangulati képeket mutat. Abból indultam ki, hogy az ember az élményt keresi.

– Talán ráhangolódott hamarosan bekövetkező apaszerepére?
– Nem hiszem. Rengeteg kisgyerek van a környezetemben és tőlük látom, hogy a legboldogabb pillanataikban szabadon játszanak, de egy-egy játék csak addig érdekli őket, amíg élményszerű, amíg fölfedezhető rajta keresztül a világ.

– Az erdélyi hivatásos együttesek nemrég rendezett találkozóján azt lehetett tapasztalni, hogy felfedező korszakukat élik a csoportok, kísérletezgetnek, érdekes megoldásokat keresnek.
– Ez örvendetes. Azt tükrözi, hogy az alkotóműhelyek nyitottak a művészi szabadság irányába, még akkor is, ha egyes műhelyek azt vallják, a Kárpát-medencei kultúra termékeit fogyasztva állítják színpadra alkotásaikat. Azonban az alkotói szabadság nevében fel kell fedezni új területeket. A hagyomány is megköveteli, hogy minden generáció a készen kapott értékeket aktualizálja, életszerűvé tegye. Élni az értékekkel nem azt jelenti, hogy úgy használjuk őket, mint ezer évvel ezelőtt, hiszen tudjuk, az akkori kulcsok a mai zárakat nem nyitják. Ismerni kell azokat a mozdulatokat, amelyekkel nyithatóak a zárak.

– Hogyan látja az erdélyi hivatásos táncegyüttesek jövőjét?
– Labilis a múltjuk, a jelenük, és annak látom a jövőjüket is. Eltelt közel húsz év a rendszerváltás óta, és azt látom, hogy mentalitásban alig fejlődik a táncos társadalom, mert szűk horizonton gondolkodó kör igyekszik behatárolni a hivatásos táncot a nemzeti értékek féltése jegyében.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban