Hirdetés

Visszakerült Erdélyből Magyarországra a fejedelmek aranya

A Fejedelmek aranya című kiállítás

A Fejedelmek aranya című kiállítás

Fotó: Borbély Fanni

Újra Magyarországon van a Fejedelmek aranya című kiállítás anyaga – jelentette be a kulturális és innovációs miniszter szombaton a Facebook-oldalára feltöltött videójában.

Krónika

2025. március 01., 12:012025. március 01., 12:01

2025. március 01., 17:442025. március 01., 17:44

Hankó Balázs közölte, a Fejedelmek aranya című kiállítást háromnegyed évvel ezelőtt indították Székelyföldre, azt először Csíkszeredában, majd Marosvásárhelyen láthatták az érdeklődők.

Idézet
A román hatóságok mindenféle akadályt gördítettek a továbbszállítás kapcsán, de mi nem késlekedtünk, és a Magyar Nemzeti Bank páncélautóját küldtük a fejedelmek aranyáért, amely ma hajnalban át is lépte az országhatárt, és itt van a Pénzmúzeumban”

– fogalmazott az MTI szerint. Hankó Balázs elmondta, azért, hogy mindenki megismerhesse, miért volt olyan érdekes a fejedelmek aranya, azt a Magyar Nemzeti Múzeumban március 15-től bemutatják, a belépőjegyekből származó bevétel 50 százalékát pedig a székelyföldi múzeumok javára fordítják.

Hirdetés

A tárcavezető videója végén köszönetet mondott a Pénzmúzeum igazgatójának és a Magyar Nemzeti Bank biztonsági területének a közreműködésért és a gyors cselekvésért.

korábban írtuk

Várnunk kell a következő értékes vándorkiállításra Romániában
Várnunk kell a következő értékes vándorkiállításra Romániában

Sikerült visszaszállítani Magyarországra a Fejedelmek aranya vándorkiállítás egy időre Marosvásárhelyen rekedt anyagát, azonban mindaddig, amíg nem módosítják a törvényeket, aligha lehet hasonló értékű kiállítási anyagot hozni Romániába.

Amint arról beszámoltunk, alaposan felkavarta a kedélyeket Magyarországon a Krónika által feltárt rendkívüli helyzet, miszerint Marosvásárhelyen rekedt egy időre a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsön vett anyaga. A téma terítékre került az Országgyűlésben, ahol Zsigó Róbert, a kulturális minisztérium parlamenti államtitkára elmondta, a Magyar Nemzeti Bank páncélautóját küldték Marosvásárhelyre, hogy a páratlan értékű műkincseket vissza szállítsa Magyarországra.

A Fejedelmek aranya című kiállítás 324 tételt, több száz arany és ezüstérmét, ékszereket, díszruhákat, címereket, tálakat tartalmaz a 16-17. századból. A Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Bank, az Iparművészeti Múzeum, az Esterházy Kincstár és más gyűjteményekből származó, biztosítási értékét tekintve 800 millió forint, piaci értékét tekintve több milliárdnyi magyar nemzeti kincset erdélyi „turnéja” során Marosvásárhelyről Sepsiszentgyörgyre szállították volna.

Ám egy 2012-es kormányhatározatra hivatkozva a román rendőrség olyan feltételeket támasztott a kiállítás anyagának szállításához – részben a dák kincsek hollandiai elrablása miatt –, amelyek teljesíthetetlennek bizonyulnak, és veszélyeztetik a szállítmány épségét.

Zsigó Róbert, a budapesti kulturális minisztérium parlamenti államtitkára szerint a kiállítás utaztatása Magyarországról Csíkszeredába, majd onnan Marosvásárhelyre probléma nélkül valósult meg. Az eredeti terv szerint a kiállítás Sepsiszentgyörgyön is bemutatkozott volna, a román hatóságok azonban nem járultak hozzá ahhoz, hogy a korábbi módon szállítsák, hanem egy kormányhatározat alapján páncélautós szállítást kértek. Az államtitkár tájékoztatása szerint hétfő délután elindult a Magyar Nemzeti Bank páncélautója Marosvásárhelyre, hogy a páratlan értékű műkincseket Magyarországra szállítsa.

korábban írtuk

Marosvásárhelyen rekedt a fejedelmek aranya
Marosvásárhelyen rekedt a fejedelmek aranya

Marosvásárhelyen rekedt a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsön vett anyaga. Egy 2012-es kormányhatározatra hivatkozva ugyanis a rendőrség olyan feltételeket támaszt a visszaszállításához, amelyek teljesíthetetlennek bizonyulnak.

korábban írtuk

Parázs vita dúlt az Országgyűlésben a magyar nemzeti kincseknek a Krónika által feltárt viszontagságairól
Parázs vita dúlt az Országgyűlésben a magyar nemzeti kincseknek a Krónika által feltárt viszontagságairól

Alaposan felkavarta a kedélyeket Magyarországon a Krónika által feltárt rendkívüli helyzet, miszerint Marosvásárhelyen rekedt egy időre a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsön vett anyaga.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

A Funar-korszaktól a régió legnagyobb fesztiváljáig: elrajtolt a TIFF jubileumi kiadása

A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.

A Funar-korszaktól a régió legnagyobb fesztiváljáig: elrajtolt a TIFF jubileumi kiadása
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Filmfővárossá vált Erdély fővárosa

Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.

Filmfővárossá vált Erdély fővárosa
Filmfővárossá vált Erdély fővárosa
2026. június 12., péntek

Filmfővárossá vált Erdély fővárosa

2026. június 05., péntek

A szecesszió ünnepe: változatos programok Marosvásárhelyen és Nagyváradon

Változatos programokkal ünneplik a szecesszió világnapját június 13-án az erdélyi szecesszió központjainak számító Marosvásárhelyen és Nagyváradon.

A szecesszió ünnepe: változatos programok Marosvásárhelyen és Nagyváradon
2026. június 04., csütörtök

Méhes Katit is beválogatta filmes listájába a TIFF

Méhes Katit, a szatmárnémeti Harag György Társulat művésznőjét is beválogatta Tízen a filmért listájába a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).

Méhes Katit is beválogatta filmes listájába a TIFF
Hirdetés
2026. június 03., szerda

Lisa Simone, Marcos Valle és Arooj Aftab is fellép a Jazz in the Parkon

Lisa Simone amerikai jazz- és gospelénekes, Marcos Valle brazil zenészlegenda és Arooj Aftab pakisztáni Grammy-díjas zenész is fellép a június 5–7. közötti kolozsvári Jazz in the Park fesztiválon – közölték szerdán a szervezők.

Lisa Simone, Marcos Valle és Arooj Aftab is fellép a Jazz in the Parkon
2026. június 03., szerda

Hosszú idő után ismét erdélyi magyar szerző művéből készül előadás Kolozsváron

Kortárs erdélyi magyar szerző, Karácsonyi Zsolt regénye alapján készült előadást mutat be a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Hosszú idő után ismét erdélyi magyar szerző művéből készül előadás Kolozsváron
2026. június 02., kedd

Új vezetője van a Román Kulturális Intézetnek, maradt a magyar alelnök

A szenátus kinevezte a Román Kulturális Intézet (ICR) új vezetőségét keddi ülésén.

Új vezetője van a Román Kulturális Intézetnek, maradt a magyar alelnök
Hirdetés
2026. május 27., szerda

Erdély több városában turnézik a premier előtt álló, magas színvonalú operaelőadás

Premierre készül a Kolozsvári Magyar Opera: Anger Ferenc rendezésében mutatják be Giuseppe Verdi Nabucco című operáját. Az előadást a tervek szerint Erdély több városában láthatja a közönség.

Erdély több városában turnézik a premier előtt álló, magas színvonalú operaelőadás
2026. május 26., kedd

Jeles erdélyi magyar színházi szakember kapott életműdíjat a Román Színházi Szövetség gáláján

Rendezői pályafutásáért Életműdíjjal tüntette ki Tompa Gábort, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatóját a Román Színházi Szövetség (UNITER).

Jeles erdélyi magyar színházi szakember kapott életműdíjat a Román Színházi Szövetség gáláján
2026. május 25., hétfő

A kétszeres Arany Pálma-nyertes Cristian Mungiu elmondta, mi lenne a román állam feladata

Bírálta Cannes-ból való visszatérése után a román államot Cristian Mungiu filmrendező, aki Fjord című filmjével Arany Pálmát nyert a filmfesztivál szombat esti díjkiosztó gáláján.

A kétszeres Arany Pálma-nyertes Cristian Mungiu elmondta, mi lenne a román állam feladata
Hirdetés
Hirdetés