
A Fejedelmek aranya című kiállítás
Fotó: Borbély Fanni
Újra Magyarországon van a Fejedelmek aranya című kiállítás anyaga – jelentette be a kulturális és innovációs miniszter szombaton a Facebook-oldalára feltöltött videójában.
2025. március 01., 12:012025. március 01., 12:01
2025. március 01., 17:442025. március 01., 17:44
Hankó Balázs közölte, a Fejedelmek aranya című kiállítást háromnegyed évvel ezelőtt indították Székelyföldre, azt először Csíkszeredában, majd Marosvásárhelyen láthatták az érdeklődők.
– fogalmazott az MTI szerint. Hankó Balázs elmondta, azért, hogy mindenki megismerhesse, miért volt olyan érdekes a fejedelmek aranya, azt a Magyar Nemzeti Múzeumban március 15-től bemutatják, a belépőjegyekből származó bevétel 50 százalékát pedig a székelyföldi múzeumok javára fordítják.
A tárcavezető videója végén köszönetet mondott a Pénzmúzeum igazgatójának és a Magyar Nemzeti Bank biztonsági területének a közreműködésért és a gyors cselekvésért.

Sikerült visszaszállítani Magyarországra a Fejedelmek aranya vándorkiállítás egy időre Marosvásárhelyen rekedt anyagát, azonban mindaddig, amíg nem módosítják a törvényeket, aligha lehet hasonló értékű kiállítási anyagot hozni Romániába.
Amint arról beszámoltunk, alaposan felkavarta a kedélyeket Magyarországon a Krónika által feltárt rendkívüli helyzet, miszerint Marosvásárhelyen rekedt egy időre a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsön vett anyaga. A téma terítékre került az Országgyűlésben, ahol Zsigó Róbert, a kulturális minisztérium parlamenti államtitkára elmondta, a Magyar Nemzeti Bank páncélautóját küldték Marosvásárhelyre, hogy a páratlan értékű műkincseket vissza szállítsa Magyarországra.
A Fejedelmek aranya című kiállítás 324 tételt, több száz arany és ezüstérmét, ékszereket, díszruhákat, címereket, tálakat tartalmaz a 16-17. századból. A Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Bank, az Iparművészeti Múzeum, az Esterházy Kincstár és más gyűjteményekből származó, biztosítási értékét tekintve 800 millió forint, piaci értékét tekintve több milliárdnyi magyar nemzeti kincset erdélyi „turnéja” során Marosvásárhelyről Sepsiszentgyörgyre szállították volna.
Zsigó Róbert, a budapesti kulturális minisztérium parlamenti államtitkára szerint a kiállítás utaztatása Magyarországról Csíkszeredába, majd onnan Marosvásárhelyre probléma nélkül valósult meg. Az eredeti terv szerint a kiállítás Sepsiszentgyörgyön is bemutatkozott volna, a román hatóságok azonban nem járultak hozzá ahhoz, hogy a korábbi módon szállítsák, hanem egy kormányhatározat alapján páncélautós szállítást kértek. Az államtitkár tájékoztatása szerint hétfő délután elindult a Magyar Nemzeti Bank páncélautója Marosvásárhelyre, hogy a páratlan értékű műkincseket Magyarországra szállítsa.

Marosvásárhelyen rekedt a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsön vett anyaga. Egy 2012-es kormányhatározatra hivatkozva ugyanis a rendőrség olyan feltételeket támaszt a visszaszállításához, amelyek teljesíthetetlennek bizonyulnak.

Alaposan felkavarta a kedélyeket Magyarországon a Krónika által feltárt rendkívüli helyzet, miszerint Marosvásárhelyen rekedt egy időre a Fejedelmek aranya kiállítás magyarországi múzeumokból kölcsön vett anyaga.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
Változatos programokkal ünneplik a szecesszió világnapját június 13-án az erdélyi szecesszió központjainak számító Marosvásárhelyen és Nagyváradon.
Méhes Katit, a szatmárnémeti Harag György Társulat művésznőjét is beválogatta Tízen a filmért listájába a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
Lisa Simone amerikai jazz- és gospelénekes, Marcos Valle brazil zenészlegenda és Arooj Aftab pakisztáni Grammy-díjas zenész is fellép a június 5–7. közötti kolozsvári Jazz in the Park fesztiválon – közölték szerdán a szervezők.
Kortárs erdélyi magyar szerző, Karácsonyi Zsolt regénye alapján készült előadást mutat be a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A szenátus kinevezte a Román Kulturális Intézet (ICR) új vezetőségét keddi ülésén.
Premierre készül a Kolozsvári Magyar Opera: Anger Ferenc rendezésében mutatják be Giuseppe Verdi Nabucco című operáját. Az előadást a tervek szerint Erdély több városában láthatja a közönség.
Rendezői pályafutásáért Életműdíjjal tüntette ki Tompa Gábort, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatóját a Román Színházi Szövetség (UNITER).
Bírálta Cannes-ból való visszatérése után a román államot Cristian Mungiu filmrendező, aki Fjord című filmjével Arany Pálmát nyert a filmfesztivál szombat esti díjkiosztó gáláján.
szóljon hozzá!