
Kovács Nóri népdalénekes és Józsi bácsi barátsága közel húsz évre nyúlik vissza
Fotó: Facebook/Kovács Nóri énekesnő
A mezőségi táj, népművészet és hagyományok elevenednek meg furulyaszó kíséretében Kovács Nóri és a 88 éves széki Kovács Józsi bácsi legújabb dalában és videóklipjében. A Magyar Kultúráért-díjas népdalénekesnő a közös munka előzményeiről, a zeneművek mondanivalójáról és fogadtatásáról, terveikről beszélt a Krónikának.
2024. június 02., 10:552024. június 02., 10:55
A népzene és világzene műfajának egyik legismertebb előadója közel húsz éve jár Erdélybe népdalokat gyűjteni, egy ilyen körút során került a táncairól, viseletéről méltán híres Székre is. „Kicsi gyerekkorom óta tanulom a népdalokat, és már akkor eldöntöttem, hogy ha egyszer nagy leszek, mindenképpen szeretnék eljutni kedvenc kis falumba, Székre. Amikor ez sikerült, úgy éreztem magam, mintha egy csodavilágba csöppentem volna. Szász Rózsika néni segített abban, hogy feltérképezzem a falut, és ő ajánlotta, hogy mindenképpen keressem fel Kovács Józsi bácsit” – elevenítette fel ismerkedésüket a Krónika érdeklődésre Kovács Nóri.
A budapesti énekes-dalszerző örömmel hallgatta a széki öregúr által énekelt népdalokat, melyek közül a „Szerelem, szerelem” lett a kedvence. „Amikor visszatértem a közösen előadott dal áthangszerelt változatával,
Nagyon jól esett ez a dicséret, és azóta születnek az újabb dalok” – magyarázta a Magyar Kultúráért-díjas népdalénekes. Mint kifejtette, az eredeti dalnak csak a hangszerelésén változtatott, megpróbálta kicsit populáris formába önteni, hogy minél szélesebb közönséget elérjen, illetve a fiatalok szívét is megérintse. „Tapasztalataim szerint az ifjúság kevésbé ismeri és hallgatja az autentikus népzenét, kicsit távol áll tőlük, idegen számukra, viszont ha olyan zenei környezetet tárok eléjük, amit ismernek, elfogadnak és szeretnek, talán a népdalt is közel tudom vinni a szívükhöz” – hangsúlyozta az előadóművész.
Kovács Nóri az évek során összebarátkozott Józsi bácsival, sokat járt a Kolozs megyei Székre énekelni, segíteni, így kialakult egy bizalmi kapcsolat, amelynek köszönhetően az akkor 72 éves öregúr természetesnek vélte a videóklip-forgatást, ami egész napos tevékenységet igényelt. „A most megjelent, második klipnek az ötlete már korábban megfogalmazódott, de a pandémia miatt kénytelenek voltunk odébb halasztani.
A 88 éves öregúr ugyanolyan lelkesedéssel vett rész a forgatáson, mint ezelőtt 16 évvel
Fotó: Facebook/Kovács Nóri énekesnő
A május 15-én, Kovács József 88. születésnapján megjelent, De szeretném a világot című dalban és videóklipben a széki táj, népviselet, szokások is megjelennek. „Szívem csücske lett Szék, és az elmúlt években rengeteg barátság köttetett, úgyhogy a helyiek szívesen segítettek, hívószóra jöttek a fiatalok viseletben, az idősebbek bemutatták a tisztaszobát.
Hozzátette, szintén érdekesség, hogy a felvételen Józsi bácsival közösen négy generáció szerepel: lánya, unokája és dédunokái.
A videóklipet már közel 15 ezren megtekintették, és az énekesnő számos pozitív visszajelzést kap interneten keresztül és élő szóban is. „A székiek egyértelműen érzik annak jelentőségét, hogy falujukat ország-világ megismeri. Aki pedig sosem járt még Erdélyben, vagy Széken, teljesen más szemszögből nézi a felvételt, és egy mesevilágot lát. Volt, aki azt mondta, hogy úgy érezte, mintha a mennyországba csöppent volna” – magyarázta a dalszerző, aki nemrég Józsi bácsival közösen élőben is előadta a szerzeményt a szamosújvári majálison.
Az új dalt elsőként a szamosújvári majálison résztvevő román és magyar közönség hallotta élőben
Fotó: Facebook/Kovács Nóri énekesnő
Mint kifejtette, sokat készültek erre az eseményre, izgatottak voltak, hogy milyen lesz a fellépés. Végül várakozáson felüli létszámban és lelkesedéssel jöttek az emberek, köztük sok széki és szamosújvári érdeklődővel. „Számomra külön megtisztelő, hogy nagyon sok román ember is eljött, és kíváncsi volt arra, hogy mit adunk elő.
Külön öröm volt az is, hogy sokan együtt énekelték velünk a dalt, és megmosolyogtam, hogy többeknek ez a csengőhangja” – jegyezte meg Kovács Nóri. Úgy vélte, a szerzemény mondanivalójával szinte mindenki tud azonosulni, hiszen a szeretetről szól, és arról, hogy bármit mondjon a világ, kitartunk szerelmünk mellett.
A széki öregúr egyébként egész életében kétkezi munkával tartotta el családját, ugyanakkor rengeteg népdalt tanult édesapjától és egykori egyházfi révén számos templomi éneket is ismer. „Elég széles a repertoárja, nemcsak népdalok, hanem egyházi énekek terén is. Józsi bácsi nem népdalgyűjtő, hanem inkább hagyományélő” – hangsúlyozta az előadó, akinek munkásságát a magyar állam Nemzeti Értékké nyilvánította.
„Nagyon bízom abban, hogy Józsi bácsi egészsége még nagyon sokáig kitart, és valóban meg tud ez valósulni. Azt el kell mondanom, hogy egy ilyen projekt azért hosszadalmas folyamat, a De szeretném a világot című dal munkálatai két év alatt lettek meg. Én nagyon szeretném folytatni a közös munkát, alkotást, remélem, hogy a jó Isten is megengedi” – fogalmazott Kovács Nóri.
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
szóljon hozzá!