
Sepsiszentgyörgyön archív felvételeket lehet megtekinteni az AnnART performansz fesztivál (1990–1999) anyagából
Fotó: MAGMA Contemporary Medium
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
2025. július 13., 17:392025. július 13., 17:39
Amint a sepsiszentgyörgyi MAGMA kortárs művészeti tér közleményében szerepel, 35 évvel ezelőtt Baász Imre képzőművész (1941 – 1991) kezdeményezte, majd tragikus halálát követően Ütő Gusztáv vezetésével, összesen tíz alkalommal került megrendezésre a fesztivál a Szent Anna-tó körül.
hogy az a nagyközönség számára is hozzáférhetővé váljon, valamint a művészeti kutatás és oktatás szolgálatába állítható legyen. Ezt kiegészítendő, a gyűjtemény folyamatos bővítésére való törekvésként személyes visszaemlékezések és közös történetalkotás révén kerül sor az ÉLŐ TÉKA közösségi multimédiás eseményre, amely a fesztivál egykori adminisztratív központja és ikonikus szimbóluma, az AnnART sátor köré szerveződik, amelyet 25 év után újra felállítunk, ezúttal a Székely Nemzeti Múzeum udvarán” – közlik a szervezők.
Baász Imre – indulás a Szent Anna-tóhoz. 1990. július 28. – az első AnnART fesztiválra
Fotó: Imre Baász/Facebook
a fesztivál szervezőivel és közönségével, videóközvetítés révén kapcsolják a művészeket és a helyi közönséget. Az eseményt multimédiás performanszok fogják gazdagítani, amelyet a fesztivál történetének ikonikus hanganyagaiból összeállított zenei performansz zár. A teljes eseményt élőben közvetítik. További részletek az AnnART Archívum projektről ezen az oldalon találhatóak: https://annart.magma.ro/.
Amint a projekt honlapján olvasható,
Ebben a szellemben a projekt célja egy olyan tudásbázis létrehozása is, amely támogatja a fiatalabb generációknak szóló oktatási programokat. Ez az oktatási komponens középiskolákban és egyetemeken tartott workshopok és beszélgetések sorozatán keresztül fog megvalósulni, elősegítve a fenntartható együttműködést az AnnART folyamatosan fejlődő archivális laboratóriumával.

Sepsiszentgyörgy belvárosában, az úgynevezett Bazár-épület sarkán működik Erdély egyik legkarakteresebb kortárs művészeti tere: a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér.
Változatos programokkal ünneplik a szecesszió világnapját június 13-án az erdélyi szecesszió központjainak számító Marosvásárhelyen és Nagyváradon.
Méhes Katit, a szatmárnémeti Harag György Társulat művésznőjét is beválogatta Tízen a filmért listájába a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
Lisa Simone amerikai jazz- és gospelénekes, Marcos Valle brazil zenészlegenda és Arooj Aftab pakisztáni Grammy-díjas zenész is fellép a június 5–7. közötti kolozsvári Jazz in the Park fesztiválon – közölték szerdán a szervezők.
Kortárs erdélyi magyar szerző, Karácsonyi Zsolt regénye alapján készült előadást mutat be a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A szenátus kinevezte a Román Kulturális Intézet (ICR) új vezetőségét keddi ülésén.
Premierre készül a Kolozsvári Magyar Opera: Anger Ferenc rendezésében mutatják be Giuseppe Verdi Nabucco című operáját. Az előadást a tervek szerint Erdély több városában láthatja a közönség.
Rendezői pályafutásáért Életműdíjjal tüntette ki Tompa Gábort, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatóját a Román Színházi Szövetség (UNITER).
Bírálta Cannes-ból való visszatérése után a román államot Cristian Mungiu filmrendező, aki Fjord című filmjével Arany Pálmát nyert a filmfesztivál szombat esti díjkiosztó gáláján.
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Először találkozik erdélyi olvasóival Krasznahorkai László, aki június 2-án, kedden Marosvásárhelyen vesz részt író–olvasó találkozón.
szóljon hozzá!