
Katonai folyosó. Az izraeli hadsereg növeli mozgásterét a Gázai övezetben
Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg
Az izraeli hadsereg új katonai folyosót alakít ki Hán-Júniszban, a Gázai övezet déli részén.
2025. július 16., 13:412025. július 16., 13:41
A katonaság új katonai útvonalat nyitott a Gázai övezet déli részén, amely körülbelül 15 kilométer hosszú és kettévágja a várost kelet-nyugati irányban- jelentették az izraeli katonai szóvivők.
Az „Erős Védelem” (Magen Óz) néven megjelölt útvonal célja, hogy növelje az övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezetre nehezedő nyomást, és elszigetelje a fegyveres csoportokat a térségben. Ez a katonai művelet egybeesik a túszok szabadon engedéséről és tűzszünetről zajló tárgyalásokkal, melyek legfőbb vitapontja a hadsereg kivonulásának feltételei Gázából és egy „humanitárius város” létrehozása Rafah környékén.
A haderő jelentései szerint az elmúlt 24 órában több mint 120 terrorista célpontot semmisítettek meg az övezetben, ahol öt hadosztály folytatja a szárazföldi műveleteket. A légicsapások során felszámoltak fegyveres csoportokat, terroristák által használt épületeket, fegyverraktárakat, alagutakat és más stratégiai létesítményeket.
A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) bejelentette, hogy húsz palesztin vesztette életét szerda reggel Hán-Júniszban egy segélyelosztó pontnál történt tülekedésben.
A GHF szerint 19 embert agyontapostak, egy embert pedig leszúrtak „egy kaotikus és veszélyes roham során, amelyet a tömegben lévő zavarkeltők idéztek elő”.
„Hiteles információink vannak arról, hogy a tömegben jelen lévő – felfegyverzett és a Hamászhoz köthető – elemek szándékosan gerjesztették a zűrzavart” – közölte az alapítvány, hozzátéve, hogy a műveletek kezdete óta először történt meg, hogy több lőfegyvert is azonosítottak a tömegben.
Izraeli védelmi miniszter: nem hagyjuk magukra a drúzokat Szuvejdában
Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter szerdán leszögezte, hogy Izrael nem hagyja magára a Szuvejdában élő drúz kisebbséget.
Az izraeli védelmi miniszter a Szíriának szóló határozott izraeli figyelmeztetésben bejelentette: az izraeli hadsereg továbbra is csapásokat fog mérni a szíriai kormányerőkre, ha nem vonulnak ki a térségből.
„A szíriai rezsimnek békén kell hagynia a drúzokat Szuvejdában, és vissza kell vonnia csapatait. Ahogy már világossá tettük és figyelmeztettünk: Izrael nem hagyja magára a szíriai drúzokat, és érvényt szerez az általunk meghirdetett demilitarizációs politikának” – fogalmazott Kac.
„Ha a damaszkuszi vezetés nem érti meg az üzenetet, Izrael fokozni fogja válaszlépéseit”– tette hozzá.
Az elmúlt napokban több tucat halálos áldozattal járó súlyos harcok robbantak ki az Szuvejda környékén élő drúzok és a szíriai hadsereg, illetve beduin fegyveresek között.
A válság nyomán Muvafak Tarif sejk, Izrael drúz közösségének vallási vezetője is rendkívüli üzenetet küldött Benjámin Netanjahu miniszterelnöknek és Kacnak, melyben felszólította az izraeli kormányt, hogy „csapjon le a szíriai rezsimre, és kényszerítse ki, hogy visszavonuljon Szuvejdából – ez a drúz közösség létkérdése”.
Tarif arra is figyelmeztette az izraeli vezetést, hogy választaniuk kell, hogy „a drúz közösséggel vagy az Iszlám Állammal (ISIS) kötnek szövetséget.”
A drúz közösségből származó források szerint Netanjahu és Kac egyaránt ígéretet tettek arra, hogy határozott lépéseket fognak tenni a drúzok érdekében.
Izrael évek óta figyelemmel kíséri a szíriai drúz közösség helyzetét, akikkel történelmi és családi kapcsolatok kötik össze a drúz kisebbséghez tartozó izraeli állampolgárok révén, akik elismerik Izraelt, és fiaik harcolnak az izraeli hadseregben is.
Szuvejdában az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja szerint már csaknem 250 halálos áldozata van a fegyveres erőszaknak, és az ellenségeskedés szerda hajnalban, pár órával a tűzszünet bejelentése után ismét kiújult a kormányerők és a drúzok között.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
szóljon hozzá!