
Tarr Zoltán leszögezte: a Tisza-kormány kiáll a határon túl és a diaszpórában élő magyar közösségért is, megtartva támogatásukat is
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
A Tisza-kormány határozottan és feltételek nélkül kiáll a határon túli, valamint a diaszpórában élő magyar közösségekért, megőrizve az elmúlt tizenöt év minden előremutató kezdeményezését. Szigorúan elutasítjuk és felszámoljuk azonban azt a káros gyakorlatot, amely a nemzeti forrásokat politikai befolyásszerzésre és a közösségek megosztására használta fel – fogalmazta meg Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a Facebook-oldalán szerda reggel közzétett bejegyzésben, amelyhez az Országgyűlés előző napi ülésén készült videófelvételt mellékelt.
2026. május 27., 11:002026. május 27., 11:00
„Véget vetünk annak az álszent politikának, amely hangzatos szavak mögé bújva cserbenhagyta a kárpátaljai magyarságot, és némán asszisztált a magyarellenes intézkedésekhez; a jövőben a támogatások elosztása átlátható lesz, és mentes minden politikai zsarolástól” – szögezte le posztjában Tarr Zoltán, aki miniszterként többek között a nemzetpolitikáért is felel a Tisza-kormányban.
A poszthoz mellékelt videó az Országgyűlés előző napi ülésén készült, és Nacsa Lőrinc (KDNP) korábbi nemzetpolitikáért felelős államtitkár kérdésére adott választ tartalmazza.

Ötvenöt államtitkár kinevezése jelent meg a vasárnapi Magyar Közlönyben.
Nacsa Lőrinc az MTI szerint arról beszélt, hogy a magyar nemzet határokon átívelő újraegyesítése az elmúlt másfél évtized egyik legfontosabb nemzetpolitikai eredménye volt;
A külhoni magyar közösségek számára kulcskérdés, hogy megőrzi-e a kormány a határon túli magyarok támogatásait – jelezte.
Válaszában Tarr Zoltán leszögezte: a Tisza-kormány kiáll a határon túl és a diaszpórában élő magyar közösségért is, megtartva támogatásukat is. Változtatnak ellenben azon, hogy az előző kormányzat politikai megosztásra használta a támogatásokat, miközben nem álltak ki a magyar közösség jogaiért – jelentette ki.

Öt évre visszamenőleg megvizsgálja és feltárja a Tisza-kormány a Bethlen Gábor Alap működését, a Fidesz-KDNP-kormány idején odaítélt támogatások folyósításának és felhasználásának jogszerűségét – jelentette be hétfőn Tarr Zoltán.
„Egyértelműen elmondtuk és elmondjuk most is, hogy a Tisza-kormány kiáll a magyar közösségért, a határon túl élő és a diaszpórában élő magyar közösségért. Azt is elmondtuk a kampány során és azóta is, hogy meg fogunk mindent őrizni az elmúlt 16 esztendőből, ami jó, ami továbbvihető, ami továbbfejleszthető, és így fogunk eljárni a határon túli közösségeknek adott támogatásokkal” – fogalmazott Tarr országgyűlési felszólalásában.
Ezekkel a támogatásokkal Önök politikai befolyást igyekeztek szerezni, megosztották végzetesen a határon túl és a diaszpórában élő magyar közösségeket, azért is úgy adták ezeket a pénzeket, hogy ezzel az önök politikai támogatását erősítsék. Ez bűn és ez hiba” – folytatta. Mulasztásokat róva fel ugyanakkor az előző kormánynak.

A Tisza a magyar nemzet egységéért és a megbékélésért dolgozik, semmilyen új, határon túli párt alapításában nem vállal szerepet, és nem támogat olyan kezdeményezéseket, amelyek a közösség megosztására lennének alkalmasak – szögezte le Tarr Zoltán.
„Ehhez képest pedig, amit nem tettek meg, nem álltak ki a magyar közösségek jogaiért, nem segítették a magyar közösségeket, nem támogatták többek között a kárpátaljai magyarságot, ahova a háború kitörése óta nem látogatott el az akkori magyar miniszterelnök.
Vagy nem állt ki a magyar kormány a Benes-dekrétumok kapcsán (…). És hasonló módon a vajdasági magyar közösség érdekeivel ellentétesen a szerb nacionalista körökkel és pártokkal ápolt és ápol a mai napig szoros kapcsolatot. Én azt tudom mondani önnek és önöknek, hogy meg fogjuk őrizni ezeket a támogatásokat,
– zárta válaszát Tarr Zoltán.

Magyarságpolitikánk legfőbb küldetése a határokon átívelő, valódi lelki és szellemi nemzetegyesítés. Kötelességünk, hogy a magyarság újra egyetlen, megtörhetetlen és összetartó közösséget alkosson – fogalmazta meg kedden Tarr Zoltán.
Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.
Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.
Ukrajna elismerte, hogy a pénteken reggel Konstanca kikötőjében felrobbant tengeri drón az ukrán haditengerészethez tartozott. Közben az incidens miatt több száz személyt evakuáltak megelőző jelleggel Konstanca és Tulcea megye tengerparti övezeteiből.
Szolidaritási tüntetést tartottak a nemzeti összetartozás napján, csütörtökön este a budapesti román nagykövetség előtt Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát mellett, akit múlt héten lakoltatott ki a rendházból a város önkormányzata.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz államfőnek címzett nyílt levelében sürgette a háború lezárását és a vezetők közti közvetlen tárgyalásokra való áttérést – ismertette az Interfax Ukrajina ukrán hírügynökség.
Juraj Blanár szlovák külügyminiszter visszautasítja Magyar Péter miniszterelnök azon csütörtöki kijelentését, hogy Magyarország saját magával szomszédos – közölte a pozsonyi diplomáciai tárca.
Az Európai Bizottság indokolással ellátott vélemény megküldésével szólította fel Magyarországot és Romániát csütörtökön, hogy ültessék át nemzeti jogrendjükbe az energiahatékonyságra vonatkozó uniós szabályokat.
Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter is üzent a nemzeti összetartozás napján, hangsúlyozva: „úgy élhetünk együtt, hogy most már nem kell különbséget tenni magyar és magyar között”.
Ezer éven is túl nyúló történelmünk, anyanyelvünk, gazdag hagyományaink, közösen vallott értékeink fűznek össze bennünket, magyarokat határainkon innen és túl – írta Sulyok Tamás csütörtökön, a nemzeti összetartozás napján a Facebook-oldalán.
Ukrajna drónszakértők Romániába küldésére készül, akik megosztják tapasztalataikat az Oroszországi Föderáció által jelentett fenyegetésekre való reagálás terén – jelentette be az ukrán elnök.
szóljon hozzá!