
Odacsaptak. Az ukrán légierő orosz Sahid drónokat semmisített meg
Fotó: Facebook/ukrán vezérkar
Az ukrán légierő egységei és a védelmi erők január 26-án csapást mértek dróntároló létesítményekre az oroszországi nyugati Orjol területen – jelentette az Ukrán Fegyveres Erők vezérkara a Facebookon vasárnap.
2025. január 27., 12:012025. január 27., 12:01
2025. január 27., 12:092025. január 27., 12:09
A csapás az orosz drónok termobarikus robbanófejeit tároló betonszerkezeteket célozta, jelentős számú másodlagos detonációt okozva.
„Az eredményeket és a károk mértékét még pontosítják, de az már előzetesen ismert, hogy több mint 200 Sahedet nem fognak többé használni hazánk ellen” – áll a közleményben.
Az előzetes jelentések szerint
A nyilatkozat hangsúlyozta, hogy az Ukrajna polgári infrastruktúrája elleni támadásokat támogató kritikus létesítmények elleni műveletek folytatódnak.
Oroszország 2022 ősze óta több ezer olcsó, de hatékony, iráni tervezésű Sahed drónt vetett be Ukrajna ellen.
A Sahed-136 drónok repülési hatótávolsága különböző források szerint 1000 kilométertől 2500 kilométerig terjed. A súlyuk körülbelül 200 kilogramm, maximális repülési sebességük pedig körülbelül 185 kilométer/óra.
A nyugati média, például a New York Times, arról számolt be, hogy
Az Orjoli régió az elmúlt hónapban számos ukrán támadás célpontja volt: december 28-án egy dróntároló, -karbantartó és -javító létesítményt semmisítettek meg, december 22-én pedig egy olajraktárat találtak el drónok, amely később kigyulladt.
Eközben az oroszok is támadták Ukrajnát.
Ivano-Frankivszk polgármestere, Ruszlan Marcsinkiv felszólította a lakosokat, hogy maradjanak óvóhelyeken, mivel a légiriadó már több mint két órája érvényben volt a térségben.
Az Ivano-Frankivszki területet már korábban, január 15-én is célba vette Oroszország, a támadás során „kritikus infrastrukturális létesítményeket” rongáltak meg a térségben, bár akkor nem jelentettek áldozatokat.
A robbanás és a törmelék jelentős károkat okozott a közelben parkoló járművekben. Sérültekről vagy halálos áldozatokról nem érkezett azonnali jelentés.
Az oroszok bejelentették Velika Novoszilka elfoglalását
Elfoglalta az orosz hadsereg Velika Novoszilka községet, amely „az ukrán fegyveres erők utolsó nagy, jól előkészített védelmi vonala és logisztikai központja a dél-donyecki irányban” – közölte vasárnap délután az orosz védelmi minisztérium.
A településről ellenőrzés alatt lehet tartani a donyecki, dnyipropetrovszki és zaporizzsjai régió határának találkozását.
Bevétele lehetővé teszi majd az orosz hadsereg számára, hogy széles fronton nyomuljon előre a Donyeck-Zaporizzsja országút mentén, nyugatra szorítva az ukrán csapatokat a már elfoglalt Kurahovétól – fejtette ki a tárca.
Igor Kimakoszkij, a „Donyecki Népköztársaság” vezetőjének tanácsadója csütörtökön azt mondta, hogy az ukrán fegyveres erők összefüggő védelem helyett csak szórványos ellenállást tanúsítanak Velika Novoszilkánál. Az orosz Kelet haderőcsoport parancsnoksága ultimátumot adott a településen tartózkodó ukrán katonáknak, hogy adják meg magukat.
Velika Novoszilka a Volnovahai járásban található. A háború előtt a településen mintegy 5500 ember élt, ami tavaly decemberre mintegy 300 főre csökkent.
A moszkvai védelmi tárca vasárnap korábban donyecki régióban lévő Zelene település elfoglalásáról tett bejelentést.
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
szóljon hozzá!