
Nem kevés. Az elnöki hivatal havi több mint félmillió dollárt fizet egy amerikai lobbicégnek
Fotó: Presidency.ro
Jókora összeget szán a román elnöki hivatal arra, hogy megpróbálja tisztára mosni Románia imázsát az Egyesült Államokban.
2026. május 26., 13:182026. május 26., 13:18
Az államfői hivatal hétfőn jelentette be, hogy nem sajnálja a pénzt a célra:
a fontos nemzetközi struktúrákba való integráció, az állampolgárok szabad mozgását, valamint az emberkereskedelem és a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelmet.
A havi maximum 565 ezer dollár értékű szerződés újdonságnak számít az elnöki hivatal esetében.
A szerződést az amerikai Eversheds Sutherland céggel kötötték, amelynek romániai irodáját Mihai Guia ügyvéd vezeti.
A romániai irodában Mihai Guia a vezető partner, a többi partner pedig Cristian Guia, Cristian Lina, Oana Paliță (Dobre), Luminița Popa, Alexandra Sulea, Sorin Susnea és Elena Teletin.
Az Eversheds Sutherland a Lina & Guia ügyvédi iroda beolvasztása nyomán működik Bukarestben.
A cég az Egyesült Államokban lobbitevékenységet is folytat.
Globális szinten a céget Keith Froud és Lino Mendiola III vezérigazgatók irányítják.
A közlemény szerint a szerződés céljai között szerepel a „fontos nemzetközi struktúrákba való integráció” is, az OECD pedig az egyetlen olyan nemzetközi struktúra, amelyhez Románia csatlakozni igyekszik.
„Az Egyesült Államokkal való stratégiai kapcsolatok elmélyítése minden területen nemzeti érdekű célkitűzés, amelyet intézményi szinten vállaltak, és amelyet Románia nyugatbarát demokratikus erői politikai konszenzussal támogatnak.
Ez egyben a polgáraink többsége elvárásainak is megfelel.
A fentiek értelmében az elnöki hivatal tájékoztatja, hogy stratégiai tanácsadási és támogatási szerződést kötött az Egyesült Államok kormányával és kongresszusával való kapcsolatok terén. A szerződés célja stratégiai jelentőségű célok elérése Románia számára: a védelmi képesség növelése, jelentős hatással bíró beruházások vonzása, fontos nemzetközi struktúrákba való integráció, a polgárok szabad mozgása, az emberkereskedelem és a transznacionális bűnözés elleni küzdelem, valamint egyéb célok.
Ezen szolgáltatások megrendelése a nyugatbarát parlamenti pártok és képviselőcsoportok vezetői által kifejezetten vállalt politikai megállapodás alapján történt, és összhangban áll a román elnök alkotmányos hatásköreivel a külpolitika és a nemzetbiztonság területén” – áll a dokumentumban.
A közlemény rögzíti: a szerződést az Eversheds Sutherland (US) LLP céggel kötötték, amely egy Romániában is jelen lévő globális társaság, jelentős tapasztalattal a kormányzati kapcsolatok és a stratégiai tanácsadás területén.
„Az ilyen típusú szolgáltatások igénybevétele szokásos gyakorlat az amerikai közigazgatással való kapcsolattartásban, amelyet más szövetséges államok is alkalmaznak az intézményi párbeszéd elősegítése és a nemzeti érdekű célok támogatása érdekében az amerikai kormányzattal és kongresszussal szemben. Ez a kezdeményezés kiegészíti a román elnök, a kormány, a parlament és az egyéb releváns nemzeti intézmények hivatalos lépéseit.
Az Elnöki Hivatal megerősíti elkötelezettségét az intézményi átláthatóság, a közpénzek felelősségteljes felhasználása és országunk euroatlanti egységhez való hozzájárulásának megerősítése iránt, amely Románia kül- és biztonságpolitikájának egyik alapja” – áll az Elnöki Hivatal közleményében.
A bejelentés azonban bírálatokat is szült.
Dan Dungaciu, az ellenzéki, szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első alelnöke kedden egy közleményben úgy vélekedett:
„Ez egy egyéves kudarc elismerése. Egy kudarcé, amelyet mi is folyamatosan kommentáltunk és amelyről beszéltünk. Azon túl, hogy azt rótták fel nekünk, hogy fizettünk volna olyasmit, amit soha nem fizettünk, amikor az Egyesült Államokba utaztunk, és Donald Trumpról beszéltünk, könyveket adtunk ki Donald Trumpról, és konferenciákat tartottunk Donald Trumpról. Akkoriban azzal vádoltak minket, hogy túl közel állunk a Trump-adminisztrációhoz. Egy év elteltével, amelyben semmi sem történt, megváltozott a hangnem. A román állam megváltoztatja a hozzáállását. Fel kellene számolni a nagykövetséget, haza kellene hívni mindenkit, mert nyilvánvaló, hogy semmit sem teljesítettek. A külügyminisztériumot, legalábbis az atlanti részét, ha úgy tetszik, be kellene zárni, mert semmit sem teljesített” – nyilatkozta Dan Dungaciu az AUR közleménye szerint.
Az AUR alelnöke arra figyelmeztet, hogy
„Az amerikaiak pontosan ugyanígy fognak ránk tekinteni, mert nem fognak teljes mértékben megbízni ebben a kormányzatban. Az európaiak pedig, és különösen a németek, úgy fognak ránk nézni, mint akik megint átállnak a másik oldalra. Az amerikaiak úgy fognak ránk nézni, mint akik most még nagyobb összegekkel próbálják megvásárolni a jóindulatukat. Tehát rosszul fogunk kijönni mind az amerikaiak, mind az európaiak szemében” – vélekedett az AUR politikusa.
Dan Dungaciu felhívta a figyelmet arra, hogy
„Ez a tét: megvásárolni a nyugalmukat. És ez a tét minden olyan megbeszélésnél, amely jelenleg a román állam által vállalt projektek körül folyik, és amelyekben nagyon sok amerikai lobbista vesz részt. Tudniuk kell, hogy az a cég, amelyet Nicuşor Dan úr bérelt fel, a demokratákhoz áll közel. Nem tudom, ki tanácsolta neki. Úgy gondolom, inkább valaki el akarta temetni” – pontosította Dan Dungaciu.
Az AUR első alelnöke arra figyelmeztetett, hogy Románia kockára teszi külső partnereinek megbecsülését egy olyan hatalom miatt, amely elfordult a nemzeti érdekektől, és a diplomáciát improvizációval és lobbiszerződésekkel váltotta fel.
– nyilatkozta Dan Dungaciu.
Mint ismeretes, Románia számára elsődleges fontosságú az Egyesült Államokkal fennálló stratégiai partnerség, amely a NATO- és az EU-tagságot is megelőzi.
Ennek érdekében szinte kritikátlanul teljesítette Washington minden elvárását.
Ugyanakkor a Trump-adminisztráció bizalma megingott Bukarestben a 2024-es elnökválasztás első fordulójának állítólagos külföldi befolyás miatti érvénytelenítése miatt, azt ugyanis a demokrácia lábbal tiprásaként értelmezték.
Azóta a viszony enyhülni kezdett.
Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.
Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.
Ukrajna elismerte, hogy a pénteken reggel Konstanca kikötőjében felrobbant tengeri drón az ukrán haditengerészethez tartozott. Közben az incidens miatt több száz személyt evakuáltak megelőző jelleggel Konstanca és Tulcea megye tengerparti övezeteiből.
Szolidaritási tüntetést tartottak a nemzeti összetartozás napján, csütörtökön este a budapesti román nagykövetség előtt Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát mellett, akit múlt héten lakoltatott ki a rendházból a város önkormányzata.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz államfőnek címzett nyílt levelében sürgette a háború lezárását és a vezetők közti közvetlen tárgyalásokra való áttérést – ismertette az Interfax Ukrajina ukrán hírügynökség.
Juraj Blanár szlovák külügyminiszter visszautasítja Magyar Péter miniszterelnök azon csütörtöki kijelentését, hogy Magyarország saját magával szomszédos – közölte a pozsonyi diplomáciai tárca.
Az Európai Bizottság indokolással ellátott vélemény megküldésével szólította fel Magyarországot és Romániát csütörtökön, hogy ültessék át nemzeti jogrendjükbe az energiahatékonyságra vonatkozó uniós szabályokat.
Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter is üzent a nemzeti összetartozás napján, hangsúlyozva: „úgy élhetünk együtt, hogy most már nem kell különbséget tenni magyar és magyar között”.
Ezer éven is túl nyúló történelmünk, anyanyelvünk, gazdag hagyományaink, közösen vallott értékeink fűznek össze bennünket, magyarokat határainkon innen és túl – írta Sulyok Tamás csütörtökön, a nemzeti összetartozás napján a Facebook-oldalán.
Ukrajna drónszakértők Romániába küldésére készül, akik megosztják tapasztalataikat az Oroszországi Föderáció által jelentett fenyegetésekre való reagálás terén – jelentette be az ukrán elnök.
szóljon hozzá!