
Újabb támogatás. Lloyd Austin védelmi miniszter Kijevben jelentette be, hogy Washington 400 millió dollár értékű katonai segélycsomaggal segíti Ukrajnát a Moszkva seregei elleni háborúban
Fotó: X/Lloyd Austin
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
2024. október 22., 08:302024. október 22., 08:30
„A KNDK közeli szomszédunk, partnerünk, kapcsolatainkat minden téren fejlesztjük, és ez a mi szuverén jogunk. Ez senkiben nem kelthet aggodalmat, mert ez az együttműködés nem irányul harmadik országok ellen. Tovább fogjuk fejleszteni ezt az együttműködést” – szögezte le az orosz elnök szóvivője.
és mivel szavai szerint az az ukrajnai háborút érinti, azt tanácsolta az újságíróknak, hogy vegyék fel a kapcsolatot az orosz védelmi minisztériummal.
A szöuli külügyminisztérium hétfőn bekérette a dél-koreai orosz nagykövetet, és tiltakozását fejezte ki amiatt, hogy Oroszország észak-koreai katonákat vet be az Ukrajna ellen vívott háborújában.
A dél-koreai titkosszolgálat a múlt héten közölte, hogy Észak-Korea októberben 1500 katonát küldött Oroszországba, hogy Ukrajnában vessék be őket, és várhatóan további észak-koreai katonákat is vezényelnek majd az ukrán frontra.
Eközben
Austin a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott megbeszélésén közölte, hogy új segélycsomagot adományoznak – számolt be Ukrinform hírügynökség.
„Joe Biden elnök vezetésével az Egyesült Államok tovább növeli Ukrajna támogatását. Ma szeretném bejelenteni, hogy 400 millió dolláros segélycsomagot különítünk el Ukrajna számára lőszerre, katonai felszerelésekre és fegyverekre” – mondta a Pentagon vezetője.
Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „tökéletesen érti” Vlagyimir Putyin orosz elnök háborújának Ukrajnára és az egész világra gyakorolt következményeit. Austin ezzel összefüggésben biztosított afelől, hogy
„Továbbra is segítséget nyújtunk a kétoldalú biztonsági megállapodásnak megfelelően, amelyet ön Biden elnökkel írt alá. Ezért örülök, hogy megvitathatom önnel stratégiai partnerségünk további erősítését” – hangoztatta a Zelenszkijjel folytatott megbeszélésen.
Austin hétfőn érkezett Kijevbe előre be nem jelentett látogatásra.
Eközben
„Kínzás, megaláztatás és éhezés: ez az, amit az ukránok átélnek az orosz börtönökben és táborokban” – mutatott rá az államfő. Kiemelte, hogy eddig 3767 ukrán férfit és nőt sikerült fogolycserével hazavinni.
„Szinte mindenki közülük hosszú távú kezelést és rehabilitációt igényelt. Oroszország több ezer embert tart jogellenesen fogva, és nem hagyott fel az ukrán gyerekek elhurcolásával sem. A világon mindenkivel, aki tiszteli az emberi életet össze kell fognunk, és mindent meg kell tennünk, hogy kiszabaduljanak. Számítunk a Vatikán és minden partnerünk segítségére” – írta Zelenszkij.
Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője kijelentette, hogy
„Közvetítő cégeket használnak a kettős felhasználású nyugati elektronikai alkatrészek beszerzésére, továbbá fiktív vállalkozásokat is létrehoznak, hogy LNG-tartályhajókból álló árnyékflottájukkal cseppfolyósított földgázt szállítsanak” – fejtette ki a Telegramon.
Megjegyezte, hogy az orosz fegyverek nyugati alkatrészeket is tartalmaznak. „Eközben az Oroszország-Irán-Észak-Korea szövetség már katonaivá vált, és nyíltan kigúnyolja a demokráciákat. Egyre kevesebb idő marad a demokráciák pozícióinak megerősítésére világszerte, amiért haladéktalanul cselekednünk kell” – figyelmeztetett a tisztségviselő.
Az ukrán főügyészség közölte, hogy
A hivatal a háborús törvények és szokások megsértése és szándékos emberölés címén indított vizsgálatot. A főügyészség hírszerzési információkra hivatkozva közölte, hogy október 18-án helyi idő szerint 14 óra 38 perckor az orosz fegyveres erők tagjai elfogtak két ukrán katonát az ukrán erők állásai elleni támadásuk során Pokrovszk térségében.
„A megszállók arccal lefelé fektették le a fegyvertelen hadifoglyokat. A lábukkal a földhöz nyomva tartották őket, majd egy idő után közvetlen közelről automata fegyverekkel lelőtték őket” – írta a hivatal a Telegramon.
Kiemelte, hogy
Vadim Filaskin, Donyeck megye kormányzója arról adott hírt, hogy az orosz hadsereg hétfőn a régió pokrovszki térségét ágyúzta, aminek következtében Mirnohradban hárman meghaltak, ketten pedig megsebesültek, továbbá károk keletkeztek egyebek mellett 15 többszintes lakóházban és egy üzlethelyiségben.
Az ukrán energetikai minisztérium közleményben tájékoztatott arról, hogy hétfőn déltájban az orosz hadsereg szisztematikus ágyúzása miatt lekapcsolták a két vezeték egyikét, amely az orosz megszállás alatti zaporizzsjai atomerőművet összeköti Ukrajna egységes energiarendszerével. Az erőművet így most már csak egy vezeték látja el, ami miatt ismét veszélybe került a biztonságos működéséhez szükséges külső áramellátása.
– figyelmeztetett a tárca.
„Amint a biztonsági helyzet lehetővé teszi, az energetikai mérnökök mindent megtesznek az atomerőmű tápvezetékének helyreállítása érdekében” – szögezte le Herman Haluscsenko energiaügyi miniszter.
Ivan Fedorov, Zaporizzsja megye kormányzója arról adott hírt, hogy a megyeszékhely, Zaporizzsja központja elleni reggeli orosz rakétacsapásban az eddigi adatok szerint két ember halt meg, és 15 megsebesült.
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
szóljon hozzá!