
Fotó: Videófelvétel
Az izraeli és az egyiptomi hatóságok szerda hajnalban bejelentették, hogy az elmúlt napok bonyolult nemzetközi tárgyalásait követően szerdán megnyitják a Gázai övezet és az Egyiptom közötti rafahi határátkelőt – közölte a román külügyminisztérium.
2023. november 01., 12:292023. november 01., 12:29
Az eddig rendelkezésre álló információk szerint először a nemzetközi szervezetek tisztviselői, a betegek és a külföldi állampolgárok egy része számára engedélyezik a határátkelést.
A közlemény szerint a külügyminisztérium kairói és tel-avivi diplomáciai képviseletein keresztül továbbra is szoros kapcsolatban áll az izraeli és egyiptomi hatóságokkal a román állampolgárok és családjaik kimenekítése érdekében.
Az egyiptomi és izraeli hatóságok közlése szerint a határátkelő a következő napokban is nyitva lesz az evakuálások előtt – olvasható a külügy tájékoztatásában.
A közlemény emlékeztetett, hogy
A külügyminisztérium egy második mobil konzuli csoportot is sürgősen a helyszínre küldött segíteni a román állampolgárok kimenekítésében.
A kairói és tel-avivi román diplomáciai képviselet készen áll biztosítani a ramallahi román képviseleten keresztül segítséget kérő román állampolgárok lehető leggyorsabb evakuálásának feltételeit – közölte még a minisztérium.
A tárca jelezte: folyamatos párbeszédet folytat az érintett hatóságokkal a Gázából való kimentését kérő mintegy 260 román állampolgár kihozatala érdekében.
A beszámolók szerint a katari közvetítéssel, washingtoni közreműködéssel létrejött alku nyomán a megnyitott határátkelőn először mintegy 90 sebesült palesztint szállítottak át, hogy egyiptomi kórházakban kezeljék őket.
Eközben Szaúd-Arábia szerdán „a lehető leghatározottabban” elítélt egy gázai menekülttábor elleni izraeli bombázást, amely több tucat halálos áldozatot követelt, és Izrael szerint a Hamász palesztin iszlamista mozgalom egyik parancsnokát vette célba.
„A Szaúd-Arábiai Királyság a leghatározottabban elítéli az izraeli megszálló erők embertelen célba vételét az ostromlott Gázai övezetben lévő Dzsabalíja menekülttábor ellen, amelynek során számos ártatlan civil meghalt és megsebesült” – közölte a szaúdi külügyminisztérium.
Szaúd-Arábia korábban úgy döntött, hogy felfüggeszti az Egyesült Államok égisze alatt az Izraellel való kapcsolatok esetleges normalizálásáról folytatott tárgyalásokat, egy héttel a Hamász október 7-ei, Izrael elleni támadása által kiváltott konfliktus kezdete után.
A felfüggesztést október 14-én jelentették be, Antony Blinken amerikai külügyminiszter rijádi látogatásának kellős közepén, aki megbeszéléseket folytatott szaúdi kollégájával, Feiszal bin Farhánnal.
Szombaton az Öböl menti arab országok óva intették Izraelt minden újabb szárazföldi hadművelettől a Gázai övezetben, Szaúd-Arábia a nemzetközi jog „indokolatlan” megsértését rótta fel, Omán pedig „háborús bűnökkel” vádolta Izraelt.
A Hamász egészségügyi minisztériuma kedden bejelentette, hogy a konfliktus kezdete óta 8525 ember halt meg a Gázai övezetben, többségük civil, és közülük 3542 gyermek.
Izraelben a hatóságok szerint október 7-e óta több mint 1400 ember halt meg, többségükben civilek, akiket a Hamász támadásának napján mészároltak le. A palesztin iszlamista mozgalom még mindig legalább 240 túszt tart fogva.
Az izraeli hadsereg szerda reggel azt közölte, hogy
Két katona akkor halt meg, amikor harckocsijukat kedd délután felrobbantotta egy, az útra telepített pokolgép, heten pedig egy harci járműben ültek, amelyet eltalált egy páncéltörő rakéta. A halottakon kívül négy katona súlyosan megsebesült.
A katonai szóvivő szerda reggeli jelentése szerint a hadsereg egyesített erői az éjszaka folyamán több mint tizenegyezer terrorista célpontot támadtak meg a Gázai övezetben, köztük hadműveleti főhadiszállásokat és a Hamász terrorista-csoportjait.
„Az izraeli hadsereg harcosainak eleste a Hamász terroristái elleni gázai csatákban kemény és fájdalmas csapás. Szívünk és gondolataink családjukkal vannak. A Gázai övezet mélyén folytatott hatalmas harcok jelentős eredményei sajnos súlyos árat követelnek. Előkészültünk és készen állunk egy hosszú és összetett hadjáratra, amely bátorságot, elszántságot és kitartást igényel – nyerni fogunk” – írta Joáv Galant izraeli védelmi miniszter haláluk után.
A keddi harcokban az izraeli erők a Hamász számos fegyveresével végeztek, akik az övezet északi részén, a dzsabalíjai menekülttábor egyik többszintes épületében barikádozták el magukat. Az épület iskola, orvosi rendelő és kormányhivatalok közelében fekszik.
A palesztin egészségügyi minisztérium jelentése szerint az éjjeli razziákon négy palesztin vesztette életét Ciszjordániában kitört összecsapásokban. Hárman Dzseninben, egy palesztin pedig Tulkaremben halt meg. Az egyik halott a palesztin beszámolók szerint egy, hatvanöt éves civil volt.
A Hamász október 7-ei terrortámadása után kitört háborúban szerdáig háromszáztizenöt izraeli katona esett el. Mellettük több tucat rendőr, és a Sin Bet belbiztonsági szervezet számos tagja is áldozatul esett a harcokban.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
szóljon hozzá!