
Kocsik Imre pécskai alpolgármester, Erdős Norbert békési országgyűlési képviselő, Antal Péter pécskai polgármester, Magyar Levente államtitkár és Mákos Árpád battonyai polgármester a román–magyar határon
Fotó: Facebook/Antal Péter
Magyar Levente külgazdasági és külügyi államtitkár is megtekintette a román–magyar határon a Pécska és Battonya közötti új út nyomvonalát. A történelmi összekötő utat az első világháborút lezáró békeszerződés, az új román–magyar határvonal szelte ketté, de a két település önkormányzata európai uniós támogatással újjáépítené, s egyúttal majdnem tíz kilométerrel lerövidítené a jelenlegi távolságot a két város között.
2026. március 13., 18:562026. március 13., 18:56
2026. március 15., 13:062026. március 15., 13:06
A napokban lakossági fórumon vett részt a Békés vármegyei Battonyán Magyar Levente, a magyarországi külgazdasági és külügyminisztérium államtitkára, és ezt kihasználva Mákos Árpád polgármester és Erdős Norbert országgyűlési képviselő elvitte a román–magyar határra, ahol a két oldalon megépülő út csatlakozási pontját képzelték el. A szemléről Antal Péter, az Arad megyei Pécska polgármestere számolt be a közösségi oldalán.
„Magyar Levente biztosított bennünket a magyar kormány támogatásáról a két ország közötti új közúti kapcsolatok létrehozásában, a határ menti térség gazdaságának fejlesztése érdekében.
A régi út egy részét, a 222-es utcát már felújítottuk és körülbelül hét kilométer van még a határig” – írta Antal Péter.
Az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés előtt közvetlen út létezett Pécska és Battonya között, amit az 1922-ben rögzített határvonal kettészakított. Az évtizedek alatt a régi út nemcsak a köztudatból kopott ki, hanem valóságosan is eltűnt egy része: a magyarországi oldalra „eső” két kilométert teljes egészében újból kellene építeni.
Jelenleg mintegy 20 kilométer a távolság Pécska és Battonya között, de a közigazgatásilag Pécskához tartozó Tornyán van a legközelebbi átkelőhely.
„Nemcsak a két várost kötjük össze az út által, hanem elérhető lesz általa az A1-es autópálya Arad megyei szakasza is. Ezzel Pécskát és Battonyát is bekapcsoljuk a romániai és a magyarországi autópálya-hálózatba” – nyilatkozta korábban a Krónikának a pécskai polgármester.
Antal Péter szerint nem csupán nosztalgiából szeretnék újjáépíteni a régi utat, hanem a gazdasági haszna miatt is:

A schengeni csatlakozással új lendületet kapott a Pécska és Battonya közötti történelmi út újjáépítési terve. Közvetlen autóbuszjáratot is indítanának a két város között. Battonyának mentőövet jelente egy közvetlen kapcsolat a dél-erdélyi autópályához.
Az elmúlt 15 évben nagyon sok Arad megyei lakos vásárolt házat Battonyán, és sokan visszajárnak dolgozni Aradra, Pécskára, vagy a környező településekre, ipari övezetekbe.
Mákos Árpád battonyai polgármester korábban a Krónikának azt mondta, hogy Románia 2025 januári csatlakozásával a schengeni térséghez újból jelentőséget adott a korábban is dédelgetett tervnek az út újjáépítését illetően, továbbá Battonya státusán is javított, mert az addig határszéli városnak, Magyarország legszegényebb régiójának tartott település visszaszerezheti kistérségi központi szerepét, az infrastrukturális fejlesztéseknek köszönhetően pedig a Dél-Békésben rejlő gazdasági potenciált is felfedezhetik a befektetők.

Új szakaszba lépett az Arad megyei Pécska és a Békés vármegyei Battonya közötti történelmi út felújítási-újjáépítési terve, amit román–magyar határ menti együttműködés révén valósítanának meg.
Az új utat európai uniós támogatásból próbálják megépíteni, a forrásokra az öt–öt magyarországi és romániai város által alapított Európai Területi Társulás tagjaiként pályázna közösen Battonya és Pécska.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
szóljon hozzá!