
A nyilvánosság ereje. Magyar Péter miniszterelnök kommentálta a kegyelmi ügy nyilvánosságra hozott részleteit
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Nyilvánosságra hozták a kormany.hu oldalon kedden a kegyelmi ügy azon dossziéját, amely az Igazságügyi Minisztériumban található.
2026. május 19., 11:002026. május 19., 11:00
2026. május 19., 12:082026. május 19., 12:08
Az iratokhoz fűzött tájékoztatásban azt írták: a dokumentumok közzétételének oka, hogy a magyar társadalomnak joga van megismerni,
A kormany.hu/igazságtetel oldalon az Igazságügyi Minisztérium Kegyelmi Főosztályának előterjesztése található meg, egy irat arról, hogy a kegyelem gyakorlását Répássy Róbert parlamenti államtitkár nem javasolja, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter Novák Katalin köztársasági elnöknek írt levele.
Az ügyben Magyar Péter miniszterelnök a dokumentumok nyilvánosságra hozatalával párhuzamosan sajtótájékoztatót tartott.
Ezen kijelentette:
A miniszterelnök azt mondta: az ügyben, amelyben K. Endre kegyelmi kérvénye is volt, 49 terhelt 48 ügye volt. K. Endre kérvényét az Igazságügyi Minisztérium kegyelmi főosztálya nem támogatta.
A köztársasági elnöknek küldött dokumentumban, a minisztériumi javaslatnak megfelelően, három esetben javasolja az igazságügyi miniszter a kegyelem megadását, a további 46 személy – köztük K. Endre – 48 ügyét felterjeszti, ami azt jelenti, hogy ott nem javasolja a kegyelem megadását.
A kormányfő az Index beszámolója szerint hangsúlyozta, olyan ritkán fordul elő, hogy az igazságügyi miniszter nem jegyzi ellen a köztársasági elnök döntését, utoljára talán 1998-ban volt ilyen eset, az Agrobank-ügyben Göncz Árpád kegyelmet adott, amit Dávid Ibolya akkori igazságügyi miniszter nem jegyzett ellen.
Dávid Ibolya elmondta, hogy egyeztetett Orbán Viktor akkori miniszterelnökkel.
„Ez fontos részlet. A miniszteri ellenjegyzés politikai felelősségvállalás, a köztársasági elnöktől ezzel az aktussal a mindenkori kormány átvállalja a politikai felelősséget” – húzta alá a miniszterelnök.
Az Igazságügyi Minisztérium kegyelmi főosztályának előterjesztését egy képernyőn mutatták be a sajtótájékoztatón.
A dokumentumban az áll, hogy
Egy másik dokumentum is előkerült, amit Répássy Róbert akkori államtitkár írt alá. 49 terhelt és 51 kegyelmi ügy volt egy csoportban.
A monogramok ki vannak satírozva a dokumentumból, ebben nem is szerepelt K. Endre. A dátum 2023. áprilisi 17., néhány nappal Ferenc pápa látogatása előtt. Párhuzamosan futott egy másik kegyelmi ügycsoport, a Hunnia-perben érintetteké.

A gyermekek bántalmazása esetén kegyelemnek helye nincs, ezért a kegyelmi ügyben a lemondás helyes volt, és megerősít bennünket - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a budapesti Várkert Bazárban tartott évértékelő beszédében.
Magyar Péter szerint a kegyelmi ügyek folyamatai több hónapot vesznek igénybe, viszont K. Endrénél az első irat április 14-i, majd elkészült április 17-én a feljegyzés, amelyből kiderül, hogy a minisztérium nem javasolja a kegyelmet. Április 18-án már Varga Judit aláírásával készült felterjesztés, amiből szintén kiderült, hogy három ügyben kegyelmet javasolt, viszont a további 46 személy 48 ügyében nem.
A negyedik dokumentum április 27-én keletkezett, ami a köztársasági elnöki kegyelmet tartalmazza.
„Ilyen még soha nem történt. A szolgálati út úgy néz ki, hogy az elnöki határozatot visszaküldik az Igazságügyi Minisztériumba, és ott végigmegy a szolgálati úton az akta, több hétig, lehet több hónapig. Először a kegyelmi főosztályra, majd az illetékes államtitkárhoz kerül, aki elküldi a miniszteri kabinetbe” – fogalmazott Magyar Péter.
A miniszterelnök felszólította Sulyok Tamás köztársasági elnököt, hogy hozza nyilvánosságra az elnöki hivatal kegyelmi üggyel kapcsolatos dokumentumait.
Magyar Péter újságírói kérdésre kitért arra is, hogy a kegyelmi kérvény jóval korábban, már 2022-ben beérkezett, majd „egyszer csak előkapták az Igazságügyi Minisztériumban”.
Két lehetőség van: megtárgyalta a kormány és tudott róla, de akkor nem logikus, hogy negatívan terjesztette fel a miniszter. A másik az, hogy szándékos átverés volt vagy negligencia – vélekedett Magyar Péter, aki él a gyanúperrel, hogy nem véletlenül került kihagyásra a szolgálati út.
„Ezeket az ügyeket valakik kilobbizták. Erről az érintettek fognak tudni beszámolni. Egyszer be kell számolniuk, ezért hozzuk létre az országgyűlési vizsgálóbizottságot, ahol kötelező lesz megjelenni és válaszolni” – közölte Magyar Péter.
Mint ismeretes, a 2024. február elején kirobbant kegyelmi ügy lényege, hogy Novák Katalin akkori köztársasági elnök kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon igazgató-helyettesének, akit kényszerítés kísérlete miatt ítéltek el abban az ügyben, ahol az igazgatót a gyerekek ellen elkövetett szexuális zaklatás miatt ítéltek el.

Több mint bűn: hiba – hangzik az Antoine de Boulay grófnak, Meurthe megye küldöttének tulajdonított, a napóleoni idők egyik vitatott döntését jellemző bonmot, és most Novák Katalin pedofilügyben hozott kegyelmi döntése is ebbe a kategóriába soroltatott.
Az ügyet egy Vidéki prókátor nevű, az elmúlt hétig ismeretlen ügyvéd, Fülöp Botond robbantotta ki, miután kikérte a kegyelmi dokumentumokat a Kúriától, a botrány nyomán néhány napon belül lemondott Novák Katalin, a kegyelmi döntést ellenjegyző Varga Judit akkori igazságügyi miniszter pedig visszavonult a közélettől.
Fidesz-frakció: a kegyelmi ügyről 2024 februárjában értesültek az akkori kormány tagjai
A kegyelmi ügyről annak kirobbanásakor, 2024 februárjában értesültek az akkori kormány tagjai – írta a Fidesz-frakció keddi közleményében, reagálva a miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatóján elhangzottakra.
„Felháborodásunkat jól mutatta, hogy a kormány egyetértett az érintettek lemondásával” – áll a Fidesz-frakció közleményében.
Hozzátették: K. Endre kegyelmi kérvényét az akkori igazságügyminiszter nem támogatta, de a köztársasági elnök döntését követően mégis ellenjegyezte.
A Fidesz-frakció Magyar Péter miniszterelnök keddi sajtótájékoztatóját, amelyen az ügyben az igazságügyi tárcánál lévő dossziéról beszélt, „csak egy újabb Facebook-eseményként” értékelte, hozzátéve, hogy ezen „sem tudtunk meg semmi újat”.

Lemondott Novák Katalin a köztársasági elnöki tisztségről. Varga Judit volt igazságügyi miniszter is lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról és az EP-lista vezetéséről is, és visszavonul a közélettől.
Az Iránnal folytatott háború befejezéséről szóló előzetes megállapodást már aláírták, a dokumentum részleteit „hamarosan” közzé fogják tenni – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Az Európai Unió és Ukrajna megnyitotta a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját, azt a klasztert, amely az uniós tagság alapvető értékeit és intézményi követelményeit foglalja magában – közölte hétfőn az uniós tagállamokat tömörítő Tanács.
Jelentős alkotmánymódosítást fogadott el hétfőn az Országgyűlés: a jövőben összesen legfeljebb nyolc évig töltheti be valaki a miniszterelnöki tisztséget Magyarországon. Az alaptörvény tizenhatodik módosítását szavazták meg hétfőn a képviselők.
Magyarország a jelenlegi formájában továbbra is elutasítja az Európai Unió migrációs paktumát, ezért nem készített tagállami végrehajtási tervet, és a jövőben sem tervezi ilyen dokumentum benyújtását – jelentette ki Pósfai Gábor belügymini
Négy ember életét vesztette, amikor lángokba borult az ukrán szellemi és kulturális örökség szimbólumának számító kijevi Pecserszka Lavra kolostor az elmúlt két hét legsúlyosabb orosz légitámadása során – közölték hétfőn a hatóságok.
Az Egyesült Államok megkötötte a megállapodást Iránnal a konfliktus lezárásáról – jelentette be Donald Trump amerikai elnök vasárnap.
Hatályba lépett pénteken az Európai Unió új migrációs és menekültügyi paktuma, amely egységesebb menekültügyi eljárásokat, szigorúbb határellenőrzést és új szolidaritási mechanizmust vezet be.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének szombaton a párt 32., tisztújító kongresszusán, Budapesten; a négy alelnök Gál Kinga, Bóka János, Gyopáros Alpár és Kreicsi Bálint lett. Orbán Viktor őszre erős, rendezett Fideszt ígért.
Tisztújító kongresszust tart szombaton a Fidesz Budapesten. A küldöttek várhatóan újabb egy évre pártelnökké választják Orbán Viktort, aki a kongresszus előtt közzétett Küldetés című röpiratában elemezte a 2026-os országgyűlési választási vereség okait.
Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól – közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!