
A karácsonykor kezdődött jubileumi szentévben a becslések szerint negyvenmillióan érkezhetnek Rómába
Fotó: Vatican News/Facebook
A jubileumi szentév biztonsági és idegenforgalmi kihívást jelent Róma városának. A karácsonykor megnyitott jubileumi szentévben negyvenmillió zarándok látogatására számítanak.
2024. december 28., 18:402024. december 28., 18:40
2024. december 28., 18:432024. december 28., 18:43
Karácsony idején naponta több mint százezren mozogtak a Szent Péter téren és környékén Lamberto Giannini római prefektus adatai szerint, aki biztonsági kihívásnak nevezte a szenteste megkezdődött jubileumi szentévet. A szuvenírárusok idegenforgalmi kihívásról beszéltek az MTI tudósítójának.
Gyalogos övezetek a jubileumi szentévben
Az Angyalvártól a Szent Péter térre vezető sugárutat a jubileumi szent év kezdetére gyalogos övezetté alakították át, ahol naponta egyszerre százötvenezren mozogtak az ünnepek alatt. Hasonló tömeget várnak szilveszterkor és újév első napjaiban, valamint 2025 majdnem minden hétvégéjén, amikor a jubileumi szentév kiemeltebb eseményeit tartják.
A kapu 2026. január 6-ig minden nap a bazilika nyitvatartását követi, ami télen reggel nyolc órától délután ötig tart. A kapun való áthaladás ingyenes, nem kell hozzá jegyet váltani, és előzetes helyfoglalás sem szükséges.
Az első napokban a látogatók tömege káoszt okozott, a bazilika őrei alig tudták terelni az emberfolyamot a szent kapun át. Sokan meg szeretnének egy pillanatra állni és imádkozni, még többen csak fényképezni akarnak, ami torlódáshoz vezet.
A Szent Péter térre vezető útvonalakon több ponton is biztonsági ellenőrzést tartanak: a rendőrség és csendőrség emberei kézi fémdetektorral vizsgálják át a kabátokat, táskákat, hátizsákokat.
A szent kapuhoz tartó zarándokcsoportoknak, akik kereszttel a kezükben, imádkozva, énekelve haladnak végig az útvonalon, külön folyosót építettek ki, amelyet növényekkel díszített betonelemek öveznek. Ez a folyosó biztonsági célt is szolgál: a tömeget megkerülve tudnak rajta végighajtani a hatósági járművek, vagy esetleg a mentőautó, ha valaki orvosi ellátásra szorul.
A jubileumi szentév logója
Karácsony napjaiban több ezer rendőr, csendőr, pénzügyőr és a fegyveres erők katonái szolgáltak a Vatikán körüli római utcákban.
Két információs pont is működik, az egyik a Szent Péter téren. Az ünnepek alatt kisebb tábori kórházat állítottak fel a tér oldalában, jelen voltak a vöröskereszt tagjai, valamint külön sátor hirdette, hogy pszichológusok is rendelkezésre állnak lelki segélyszolgálatra. Hasonló lesz a készültség minden nagyobb jubileumi eseményen.
„Nyugodtan sétálunk, maximális biztonság van szerintem. A Szent Péter tér környékén rengeteg rendőr van, különféle akadályokat kiraktak, ezért biztonságban érezzük magunkat” – mondta az MTI-nek Gerhes József, aki családjával jelen volt a bazilika szentkapuja megnyitási szertartásán.
Biztonsági kihívásról beszélt Lamberto Giannini római prefektus, aki szerint a jubileumi szentév karácsonyi megnyitása volt a „premier”,
A biztonsági intézkedések jelentős részét az emberek nem is veszik észre – tette hozzá, utalva a Vatikán és Róma számos pontját pásztázó térkamerákra, a paloták tetején rejtőzködő mesterlövészekre, valamint a repülőtereken, vasútállomásokon és szállodákban maximálisra emelt informatikai ellenőrzésekre.
Problémák azonban még akadnak:
Hamisított divtcikkek
Gondot jelentenek a Vatikán környékén megjelent utcai árusok is, afrikaiak és ázsiaiak, akik hamisított divatcikkeket kínálnak. A rendőrök közeledtére eltűnnek, de általában csak egy utcával arrébb költöznek.
„Mindenki keresni akar a jubileumi év alatt, de a zarándokok nem azért jönnek a Vatikánig, hogy sok pénzt költsenek. Igaz, a szentév egy teljes évig tart, ezért mindennap lesz bevételünk” – mondta az MTI-nek Alfredo Chiarelli, az egyik szuvenírárus, aki pápai engedéllyel a Szent Péter tér területén árulhatja a rózsafüzéreket, kereszteket, medálokat. Ez a negyedik jubileumi szentév, amelyet végigdolgozik.
Hozzátette, sokat vár a szentévtől, többek között azt, hogy
Matteo Piantedosi belügyminiszter becslése szerint közel negyvenmillióan is érkezhetnek a szentévre Rómába.

Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért Ferenc pápa karácsonyi üzenetében, amelyet szokás szerint a római Szent Péter-bazilika erkélyén mondott el több ezer hívő előtt az ünnep első napján.
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
szóljon hozzá!