
Meg sem történt? Dmitrij Peszkov szerint csak hírlapi kacsa, hogy Putyin és Trump máris felvette a kapcsolatot
Fotó: Orosz elnöki hivatal
Hírlapi kacsa, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump telefonon beszélt egymással – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Rosszija 1 televízió Moszkva. Kreml. Putyin című vasárnapi magazinműsorában.
2024. november 18., 09:332024. november 18., 09:33
Egy hete a The Washington Post amerikai napilap és a Reuters hírügynökség is azt állította, hogy Putyin és Trump kapcsolatba lépett egymással.
„Ez egy rejtélyes történet. Maga a kiadvány (a The Washington Post) azt állítja, hogy vasbeton szilárdságú megerősítéssel rendelkezik, hogy ez a beszélgetés megtörtént. És hogy enélkül nem adták volna ki ezt a közlést. Eszerint ezt valaki megerősítette nekik amerikai részről. Hogy mi volt a célja annak, aki ezt megerősítette? Vagy talán tapasztalatlanságból, tudatlanságból erősítette meg? Nehéz ezt megmondani.
– mondta a szóvivő.

Változatlan Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja – ismertette vasárnap Olaf Scholz német kancellár, egyúttal védelmébe vette az orosz vezetővel november 15-én folytatott telefonbeszélgetését.
Peszkov szerint
Közölte, hogy nem folynak előkészületek egy Putyin és Trump közötti megbeszélés tető alá hozására, de ha mindkét fél szükségesnek érzi, akkor gyorsan meg lehet szervezni egy ilyet.
Kiért arra is, hogy néha „nagyon dinamikus események történnek”, és az állami vezetők hirtelen megváltoztatják a menetrendjüket. Ezt a két vezető között az amerikai fél által kezdeményezett, majd lemondott, teljeskörű kétoldalú megbeszéléssel kapcsolatban mondta, amelynek 2017-ben a vietnami APEC-csúcstalálkozó alkalmából kellett volna megtörténnie.
Peszkov Trumpot „meglehetősen impulzív” politikusként és államférfiként jellemezte, ugyanakkor megjegyezte, hogy ő a természeténél fogva üzletember, aki mindenben megpróbál alkut kötni. Úgy vélekedett, második hivatali ideje alatt a megválasztott amerikai elnök keze kevésbé lesz megkötve, mint az elsőben, mert a szenátus és a képviselőház is republikánus ellenőrzés alá kerül, de, mint mondta,

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője tagadta, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök beszélt volna Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ezzel cáfolva a Washington Post beszámolóját a két vezető múlt heti telefonbeszélgetéséről.
Trump első elnökségét az orosz elnöki szóvivő „túlságosan ellentmondásosnak” nevezte a kétoldalú kapcsolatok fejlődése szempontjából. Emlékeztetett rá, hogy egyfelől meglehetősen intenzív kommunikáció volt a két vezető között, akik között négy év alatt 19 telefonbeszélgetés és hat személyes találkozó történt, és hogy annak idején Trump azt mondta, ki fog jönni Putyinnal, hogy kedvező üzemmódba fogják helyezni a kétoldalú kapcsolatokat. A szóvivő ugyanakkor rámutatott, hogy
Peszkov felidézte, hogy a mély nézeteltérések ellenére Moszkva és Washington szakértői kapcsolatokat tartott fenn Szíria és a Közel-Kelet ügyében, sikerült újraindítani a terrorizmus elleni közös csoport munkáját is, a kétoldalú kereskedelmi forgalom pedig közel 30 milliárd dollár volt, ami, mint mondta, nem rossz.
Peszkov ugyanakkor rámutatott, hogy
akkor kezdték el korlátozni a banki tranzakciókat, és „foglaltak le teljesen törvénytelenül” az Egyesült Államokban orosz diplomáciai tulajdont.
„Egyfelől újból felvettük a párbeszédet a hadászati kérdésekről. Mi is lehetne ennél fontosabb? Újraindítottuk a párbeszédet, megvoltak az első próbálkozások, és a folyamat elindult. Ugyanakkor Trump alatt az USA olyan lépéseket enged meg, amelyek egyszerűen a hadászati stabilitás rendszerének szétverését célozzák. Kilépnek a rövid és közepes hatótávolságú rakétákról szóló szerződésből” – hangsúlyozta Peszkov.
– mondta Peszkov.

Donald Trump megválasztott elnök közvetlenül beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ami az első telefonbeszélgetésük volt Trump választási győzelme óta – mondták az ügyet ismerő források a Washington Postnak.
A Putyin és az Olaf Scholz német kancellár közötti pénteki, két év szünet után létrejött telefonbeszélgetéssel kapcsolatban azt mondta, hogy „csak üdvözölni lehet a német vezetés politikai akaratát az Oroszországgal való párbeszéd újrafelvételére”. Emlékeztetett rá, hogy az orosz fél többször is nyitottságot mutatott a tárgyalásra.
„Amennyire tudom, meglehetősen tárgyszerű megbeszélés volt, részletes és meglehetősen őszinte, mert a felek kölcsönösen kifejtették álláspontjukat” – mondta Dmitrij Peszkov.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
szóljon hozzá!