Orbán Viktor felajánlja lemondását a választási kudarc miatt
Nem hozott meglepetést a magyarországi választások második fordulója: a nem végleges eredmények szerint az MSZP várhatóan 57, a Fidesz–KDNP 36, az SZDSZ három, az MSZP–SZDSZ két és a Somogyért Szövetség egy mandátumra számíthat.
Az eredmények nem véglegesek, mivel a 110 közül 11 választókerületben azokat még befolyásolhatják a hét végére beérkező külföldi szavazatok. A választások második fordulójában az Országos Választási Iroda adatai szerint az 5 059 000 választásra jogosult állampolgár 64,36 százaléka szavazott, a voksolás érvényes volt valamennyi választókerületben. Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője szerint a külképviseletekben is rendben lezajlott a szavazás: az előre bejelentkezett 5944 személy közül 4335-en szavaztak, ami közel 73 százalékos részvételnek felel meg. Végleges eredmény szombaton délután várható, az esetleges jogorvoslatok miatt azonban várhatóan csak május 7–8-án lesz jogerős végeredménye a 2006-os parlamenti választásoknak. Az irodavezető beszámolt az országos listás mandátumok várható kiosztásáról is: a jelenlegi adatok szerint az országos listán a Fidesz 26, az MSZP 18, az SZDSZ 11, az MDF pedig kilenc mandátumot kap majd. A magyar országgyűlés összes mandátumának várható megoszlása a következő: MSZP 186, Fidesz–KDNP 164, MSZP–SZDSZ 6, SZDSZ 18, MDF 11 és 1 független. A végleges eredmények kihirdetése után az új Országgyűlés alakuló ülését a köztársasági elnök hívja össze a választást követő egy hónapon belül. Az új Országgyűlés megalakulásával a kormány, a kormányfő megbízatása megszűnik, és korlátozott hatáskörrel, ügyvezető kormányként működik tovább az új kabinet megalakulásáig. A miniszterelnök megbízatásának megszűnése után a köztársasági elnök köteles 30 napon belül javaslatot tenni az Országgyűlésnek az új kormányfő személyére. A miniszterelnökről és a kormányprogramról egyszerre szavaz majd a parlament. Sólyom László köztársasági elnök a választások után bejelentette: annak ellenére, hogy még nincs végleges eredmény, külön-külön tárgyalni fog a pártok vezetőivel és a miniszterelnök-jelöltekkel annak érdekében, hogy a miniszterelnök jelölése és a kormány alakítása minél hamarabb megtörténhessen. A köztársasági elnök eddig mindig a kormányképes parlamenti többség jelöltjét bízta meg a kormányalakítással. Gyurcsány Ferenc, az MSZP miniszterelnök-jelöltje tegnap már be is jelentette: csütörtökön kezdődnek a koalíciós tárgyalások az MSZP és az SZDSZ között. Gyurcsány reményét fejezte ki, hogy az Országgyűlés május közepén, a kormány pedig június közepén alakulhat meg. A koalíciós tárgyalások menetrendje egyszerű: először a programról döntenek a koalíciós partnerek, és ennek a programnak a végrehajtásához keresnek majd embereket – közölte a szocialista politikus. A tervek szerint nem az egyes tárcavezetőknek lesz programjuk az egyes részterületekről, hanem a kormánynak lesz programja valamennyi fontos kérdésről. Gyurcsány hozzátette: személyi kérdésekről csak azt követően kezdenek el tárgyalni, ha meghatározták a program végrehajtásához szükséges kormányzati, közigazgatási szerkezetet. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke válaszként bejelentette: a liberálisok akkor lépnek koalícióra, ha látnak esélyt programjuk lényeges elemeinek megvalósítására. Kiemelte: az SZDSZ célja a koalíciós tárgyalásokon és a későbbiek során a parlamenti politizálásban, hogy elősegítse azon programok megvalósulását, amelyek új pályára állíthatják Magyarországot. Kuncze Gábor szerint a következő ciklusban bizonyos alapkérdésekben elengedhetetlen a kormánypártok és az ellenzéki pártok együttműködése, ezért a liberálisok ezt kezdeményezni fogják, és kidolgozzák ennek részleteit. A választások után egyébként a Fidesz teljes elnöksége és Orbán Viktor is felajánlja majd a lemondását a Fidesz kongresszusán – közölte az ellenzéki párt elnöke. „A kampányért minden felelősség engem terhel” – jelentette ki Orbán. Dávid Ibolya, az MDF elnöke úgy vélekedett: a választást nem a koalíció nyerte meg, hanem az ellenzék vesztette el. Hírösszefoglaló
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
szóljon hozzá!