
A farkas nem számít többé szigorúan védett vadnak, ha az EP is úgy dönt
Fotó: Pixabay
Az európai uniós tagállamokat tömörítő Európai Unió Tanácsában szerdán döntés született arról, hogy a farkas lekerüljön a védett vadak listájáról, miután több tagállam – közöttük Románia is – jelezte, hogy a túlszaporodott vadállomány súlyos károkat okoz az állattartó gazdaságokban. Több kezdeményezéssel ellentétben a medve egyelőre megmaradt védett fajnak, de a Krónikának nyilatkozó Vincze Loránt EP-képviselő szerint idő kérdése, hogy a nagyragadozóra is sor kerüljön.
2024. szeptember 25., 18:562024. szeptember 25., 18:56
2024. szeptember 25., 20:022024. szeptember 25., 20:02
Az európai uniós tagállamok nagykövetei szerdán Brüsszelben az Európai Unió Tanácsában minősített többséggel elfogadtak egy előterjesztést, amely szabad utat enged az európai, vadon élő állat- és növényfajok, valamint a természetes élőhelyek védelméről szóló, 1979-ben életbe lépett Berni Egyezmény módosítására. Az Európai Bizottság kezdeményezésére az Európai Tanács által tagállami többséggel elfogadott dokumentum kimondja, hogy a Berni Egyezmény élőhely-irányelv mellékletéből a szigorúan védett fajok listájáról kerüljön le a farkas.
Az előterjesztésről csütörtökön az EU-tagállamok illetékes miniszterei is szavazhatnak. Egyébként az ötlet Ursula von der Leyentől, az Európai Bizottság elnökétől ered, aki decemberben nyújtotta be erről szóló javaslatát, miután 2022 decemberében a családja póniját széttépte egy szürke farkas az alsó-szászországi Beinhornban.
A szerdai szavazás eredményéről Vincze Loránt, az RMDSZ európai parlamenti képviselője a Krónikának elmondta, hogy az Európai Unió több országában – közöttük Romániában is – a túlszaporodott farkasállományok egyre több gazdasági kárt okoznak.
Vincze Loránt jelentős előrelépésnek tartja az Európai Unió Tanácsának döntését, amelynek komoly előzményei vannak, hiszen az Európai Bizottságban és az Európai Parlamentben is egyaránt többségi támogatókra talált a vadgazdálkodás megerősítése, és a védett fajokkal kapcsolatos eddigi álláspont átértékelése. „Egyelőre csak a farkas kerül le a védett vadfajok listájáról, de a következő lépésben ugyanezt az eljárást kell lefolytatni a túlszaporodott medvepopulációk esetében is, hiszen emberéletekről és igen komoly gazdasági kárról van szó. Ugyanakkor a ragadozók támadásai sokat ártanak a turizmus fejlődésének is” – összegezte portálunknak a szavazás jelentőségét az erdélyi politikus.
A medveállományok egységes szabályozásáról később döntenek az uniós illetékesek
Fotó: Veres Nándor
Vincze úgy látja, hogy a mostani lépésben ellenérdekelt állatvédő és zöld szervezetek lobbijánál sokkal erősebb volt az európai polgárok hangja, akik a választásokon olyan uniós törvényhozást szavaztak meg, ahol egyértelmű többség támogatja a vadgazdálkodás „visszavételét”, vagyis azt, hogy a károkozó kis- és nagyragadozók legyenek ismét vadászhatóak.
Mindezt csak olyan jogi szabályozással lehet orvosolni, amely védi az embert és a gazdaságot. A készülő új jogszabályok a természet rendje szerint lehetőséget adnak a vadak létének, azzal a feltétellel, hogy ne boruljon fel az egyensúly. A medve és a farkas esetében Romániában – de más európai országokban is – fel van borulva az egyensúly” – nyomatékosította portálunknak Vincze Loránt EP-képviselő.
Az elmúlt hetekben magyar szürke marhát és francia húshasznosítású teheneket tartó mákófalvi gazda kongatta meg a vészharangot a kalotaszegi falvak legelőin kíméletlen öldöklést végző farkasok miatt. Az állományából egy év alatt mintegy ötven borjat elpusztító farkasfalkák kártétele után még nem kapott pénzt, de sok reményt nem is fűz az állami kártérítéshez. A tíz éve állattenyésztéssel foglalkozó gazdát videós összeállításban is megszólaltattuk.

Magyar szürke marhát és francia húshasznosítású teheneket tartó mákófalvi gazda kongatta meg az elmúlt hetekben a vészharangot a kalotaszegi falvak legelőin kíméletlen pusztításba kezdett farkasok miatt.
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
1 hozzászólás