
A farkas nem számít többé szigorúan védett vadnak, ha az EP is úgy dönt
Fotó: Pixabay
Az európai uniós tagállamokat tömörítő Európai Unió Tanácsában szerdán döntés született arról, hogy a farkas lekerüljön a védett vadak listájáról, miután több tagállam – közöttük Románia is – jelezte, hogy a túlszaporodott vadállomány súlyos károkat okoz az állattartó gazdaságokban. Több kezdeményezéssel ellentétben a medve egyelőre megmaradt védett fajnak, de a Krónikának nyilatkozó Vincze Loránt EP-képviselő szerint idő kérdése, hogy a nagyragadozóra is sor kerüljön.
2024. szeptember 25., 18:562024. szeptember 25., 18:56
2024. szeptember 25., 20:022024. szeptember 25., 20:02
Az európai uniós tagállamok nagykövetei szerdán Brüsszelben az Európai Unió Tanácsában minősített többséggel elfogadtak egy előterjesztést, amely szabad utat enged az európai, vadon élő állat- és növényfajok, valamint a természetes élőhelyek védelméről szóló, 1979-ben életbe lépett Berni Egyezmény módosítására. Az Európai Bizottság kezdeményezésére az Európai Tanács által tagállami többséggel elfogadott dokumentum kimondja, hogy a Berni Egyezmény élőhely-irányelv mellékletéből a szigorúan védett fajok listájáról kerüljön le a farkas.
Az előterjesztésről csütörtökön az EU-tagállamok illetékes miniszterei is szavazhatnak. Egyébként az ötlet Ursula von der Leyentől, az Európai Bizottság elnökétől ered, aki decemberben nyújtotta be erről szóló javaslatát, miután 2022 decemberében a családja póniját széttépte egy szürke farkas az alsó-szászországi Beinhornban.
A szerdai szavazás eredményéről Vincze Loránt, az RMDSZ európai parlamenti képviselője a Krónikának elmondta, hogy az Európai Unió több országában – közöttük Romániában is – a túlszaporodott farkasállományok egyre több gazdasági kárt okoznak.
Vincze Loránt jelentős előrelépésnek tartja az Európai Unió Tanácsának döntését, amelynek komoly előzményei vannak, hiszen az Európai Bizottságban és az Európai Parlamentben is egyaránt többségi támogatókra talált a vadgazdálkodás megerősítése, és a védett fajokkal kapcsolatos eddigi álláspont átértékelése. „Egyelőre csak a farkas kerül le a védett vadfajok listájáról, de a következő lépésben ugyanezt az eljárást kell lefolytatni a túlszaporodott medvepopulációk esetében is, hiszen emberéletekről és igen komoly gazdasági kárról van szó. Ugyanakkor a ragadozók támadásai sokat ártanak a turizmus fejlődésének is” – összegezte portálunknak a szavazás jelentőségét az erdélyi politikus.
A medveállományok egységes szabályozásáról később döntenek az uniós illetékesek
Fotó: Veres Nándor
Vincze úgy látja, hogy a mostani lépésben ellenérdekelt állatvédő és zöld szervezetek lobbijánál sokkal erősebb volt az európai polgárok hangja, akik a választásokon olyan uniós törvényhozást szavaztak meg, ahol egyértelmű többség támogatja a vadgazdálkodás „visszavételét”, vagyis azt, hogy a károkozó kis- és nagyragadozók legyenek ismét vadászhatóak.
Mindezt csak olyan jogi szabályozással lehet orvosolni, amely védi az embert és a gazdaságot. A készülő új jogszabályok a természet rendje szerint lehetőséget adnak a vadak létének, azzal a feltétellel, hogy ne boruljon fel az egyensúly. A medve és a farkas esetében Romániában – de más európai országokban is – fel van borulva az egyensúly” – nyomatékosította portálunknak Vincze Loránt EP-képviselő.
Az elmúlt hetekben magyar szürke marhát és francia húshasznosítású teheneket tartó mákófalvi gazda kongatta meg a vészharangot a kalotaszegi falvak legelőin kíméletlen öldöklést végző farkasok miatt. Az állományából egy év alatt mintegy ötven borjat elpusztító farkasfalkák kártétele után még nem kapott pénzt, de sok reményt nem is fűz az állami kártérítéshez. A tíz éve állattenyésztéssel foglalkozó gazdát videós összeállításban is megszólaltattuk.

Magyar szürke marhát és francia húshasznosítású teheneket tartó mákófalvi gazda kongatta meg az elmúlt hetekben a vészharangot a kalotaszegi falvak legelőin kíméletlen pusztításba kezdett farkasok miatt.
Hétfő éjjel egy 30 éves szudáni állampolgár Belfastban több késszúrással megsebesített egy helyi férfit, mire bevándorlásellenes tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak.
Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.
A természetes, a félszintetikus és a szintetikus opioidok használata, általában más anyagokkal kombinálva, továbbra is a kábítószerek okozta halálesetek vezető oka Európában – derült ki az EU Kábítószer-ügynökségének kedden közzétett éves jelentéséből.
A Kreml elfogadhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amelyeket az európai országok támasztanak Oroszországgal szemben ahhoz, hogy közvetítői erőfeszítésekbe kezdjenek az ukrajnai konfliktus rendezéséért – jelentette ki Dmitrij Peszkov.
Még a börtönben is az ellopott dák műkincsekből próbál jövedelemre szert tenni a bűncselekmény egyik elkövetője – számolt be a holland sajtó.
Éles vita dúlt a magyar Országgyűlésben a képviselők állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát célzó mihazánkos kezdeményezésről. Gurzó Mária, a Tisza Párt képviselője tisztázta: soha nem rendelkezett román állampolgársággal.
Ukrajna vezetői és szoros európai szövetségesei – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – öt feltételt fogalmaztak meg egy „igazságos és tartós” megállapodás elérése érdekében, amely véget vetne az Oroszországgal folytatott háborúnak.
Ismét közvetlen katonai csapások történtek Irán és Izrael között, miután Irán rakétákat lőtt ki a zsidó államra.
Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.
Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.
1 hozzászólás