
Kelemen Hunor és Orbán Viktor Debrecenben
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
A határon túli magyarok számára van nagy tétje a választásnak, hiszen az elmúlt 16 év nemzetegyesítési politikája hosszabb távra is garantálja az ő túlélésüket – jelentette ki Magyarország miniszterelnöke csütörtökön Debrecenben. Orbán Viktort Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is elkísérte a cívisvárosban rendezett kampánygyűlésre.
2026. április 09., 23:052026. április 09., 23:05
2026. április 10., 09:152026. április 10., 09:15
Orbán Viktor beszédében azt mondta, a határon túli magyaroknak nemzeti elkötelezettségű, erős és elkötelezett kormányra van szükségük. Hangsúlyozta, hogy a külhoni magyar közösségtől érkező támogatás lelki megerősítést jelent, majd megjegyezte: „várjuk, hogy a nemzetegyesítés következő lépéseit is megtehessük”.
Beszédében felidézte, hogy a magyar kormány milyen lépéseket tett a határon túli magyarok érdekében. „Meg akarjuk őrizni azt, amit sikerült megszerezni” – fogalmazott Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke hozzátette, azért vett részt a debreceni eseményen, mert a választási kampányban felmerült a határon túli magyarok szavazati joga. „Mi nem határon túli magyarok vagyunk, hanem határtalanul magyarok vagyunk”– idézte Kelement az Index.
„Amikor hívtuk, jöttek. Most, amikor hívtak, én is ott voltam” – közölte az RMDSZ elnöke
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
Orbán Viktor egyébként azt kérte hallgatóságától, beszéljenek a
Elmondta, régebben azt mondták, hogy mindenki hozzon még egy embert, most azt mondja, hogy mindenki hozzon el mindenkit.
Orbán Viktor közölte, megérti a fiatalokat, hogy hatalomra akarnak kerülni, mindenkinek ott van a zsebében a marsallbot, de mindennek megvan a rendelt ideje, és ez most nem az ő idejük. „Ide most tapasztalat, biztonság, tudás, rutin, tiszta fej, hidegvér és biztos kéz kell” – hangsúlyozta a Fidesz elnöki tisztségét betöltő kormányfő. A debreceni kampány rendezvényt különben Pataki Attila, az Edda énekese nyitotta meg, majd Papp László, Debrecen fideszes polgármestere lépett a pódiumra.
Az RMDSZ elnöke lapunknak úgy fogalmazott: a szövetség azért foglalt állást a Fidesz-KDNP támogatása mellett, mert 2010 után történt egy olyan paradigmaváltás, amely a nemzetpolitikát „egy teljesen más pályára helyezte”. „A könnyített honosítással, az állampolgárság megszerzésével (…) Magyarország, a magyar kormány meghaladja azt a százéves fájdalmat, hogy a nemzet és az ország határai nem esnek egybe” – mutatott rá, hangsúlyozva, hogy az erdélyi magyarok többsége jól viszonyult ehhez.
Hozzátette, a nemzetpolitikai támogatási rendszerben is volt egy jelentős átalakulás, megerősítették az identitáshoz kapcsolódó intézmények, programok támogatását, kiterjesztették a sportra, a gazdaságra is. „Ezek hiánypótlók, ezek nem helyettesítik a romániai forrásokat, hanem pontosan oda érkeznek, ahol ilyen vagy olyan ok miatt kevesebb romániai forrás van, és azt gondolom, hogy ezt ismét csak a helyén kezelik az erdélyi magyarok” – mondta. Hozzátette: a Tisza Párt részéről a szövetség nem ismeri a nemzetpolitikai célokat, célkitűzéseket, és az emberek zöme az ismeretlenért nem adja föl azt, amit ismer.
Kelemen Hunor arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenlegi kormánypártok morálisan és politikailag is segítették az erdélyi magyarságot. „Én nem fordítok hátat soha annak, aki segítette az én közösségemet” – jelentette ki a Krónikának az RMDSZ elnöke.

Kelemen Hunor szerint az anyaországban 2010 óta megvalósult nemzetpolitikai paradigmaváltásra vezethető vissza, hogy az RMDSZ az idei országgyűlési választáson is a Fidesz-KDNP pártszövetséget támogatja.
Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.
Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.
Ukrajna elismerte, hogy a pénteken reggel Konstanca kikötőjében felrobbant tengeri drón az ukrán haditengerészethez tartozott. Közben az incidens miatt több száz személyt evakuáltak megelőző jelleggel Konstanca és Tulcea megye tengerparti övezeteiből.
Szolidaritási tüntetést tartottak a nemzeti összetartozás napján, csütörtökön este a budapesti román nagykövetség előtt Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát mellett, akit múlt héten lakoltatott ki a rendházból a város önkormányzata.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz államfőnek címzett nyílt levelében sürgette a háború lezárását és a vezetők közti közvetlen tárgyalásokra való áttérést – ismertette az Interfax Ukrajina ukrán hírügynökség.
Juraj Blanár szlovák külügyminiszter visszautasítja Magyar Péter miniszterelnök azon csütörtöki kijelentését, hogy Magyarország saját magával szomszédos – közölte a pozsonyi diplomáciai tárca.
Az Európai Bizottság indokolással ellátott vélemény megküldésével szólította fel Magyarországot és Romániát csütörtökön, hogy ültessék át nemzeti jogrendjükbe az energiahatékonyságra vonatkozó uniós szabályokat.
Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter is üzent a nemzeti összetartozás napján, hangsúlyozva: „úgy élhetünk együtt, hogy most már nem kell különbséget tenni magyar és magyar között”.
Ezer éven is túl nyúló történelmünk, anyanyelvünk, gazdag hagyományaink, közösen vallott értékeink fűznek össze bennünket, magyarokat határainkon innen és túl – írta Sulyok Tamás csütörtökön, a nemzeti összetartozás napján a Facebook-oldalán.
Ukrajna drónszakértők Romániába küldésére készül, akik megosztják tapasztalataikat az Oroszországi Föderáció által jelentett fenyegetésekre való reagálás terén – jelentette be az ukrán elnök.
1 hozzászólás