Hirdetés

Az energiaválságban is várja a turistákat Nyíregyháza, a romániaiak egyik kedvelt magyarországi célpontja

•  Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft.

Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft.

Gasztronómiai ízelítővel egybekötött sajtórendezvényen mutatkozott be Nyíregyháza a kolozsvári, erdélyi média képviselőinek, valamint a turisztikai irodáknak, ezáltal is igyekezve még szorosabbá fűzni a kapcsolatot a kincses város és a tőle körülbelül 250 kilométerre található, gyógyfürdőjéről és állatparkjáról híres magyarországi város között.

Tóth Gödri Iringó

2022. november 18., 16:292022. november 18., 16:29

Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő desztinációját – amely az elmúlt években közel kétszeresére növelte vendégforgalmát – Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere, valamint Furkóné Szabó Marianna, a Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője mutatta be pénteken a kincses város közönségének.

Az eseményen – melynek Magyarország kolozsvári főkonzulátusának rendezvényterme adott otthont – Grezsa Csaba főkonzul üzenetét Mile Balázs első beosztott konzul tolmácsolta, sok sikert kívánva a két város együttműködésének. Oláh Emese, Kolozsvár RMDSZ-es alpolgármestere elmondta, hogy a sajtórendezvény előtt személyes találkozó is zajlott a két település elöljárói között. Kovács Ferenc polgármesterrel megegyeztek abban, hogy a jövőben igyekeznek olyan találkozási pontokat találni, amelyek mindkét városnak az előnyére, hasznára válnak majd. 

Hirdetés

Hozzátette, hogy mivel ő maga nagykárolyi születésű, évente többször is el szokott látogatni Nyíregyházára, így lehetősége volt az elmúlt tíz évben megfigyelni, mennyit fejlődött a település.

A magyar polgármester megosztotta vele, hogy az elmúlt években jelentősen megnőtt a településre érkező romániai turisták száma, ami Oláh Emese szerint egy külön öröm mindkét fél számára.

Nyíregyháza küldöttségének tagjai közül elsőként a város polgármestere, Kovács Ferenc szólalt fel, kiemelve, hogy az elmúlt években folyamatosan fejlesztették a várost – gyakorlatilag minden évben megvalósítottak egy új turisztikai fejlesztést –, aminek eredményességét a vendégéjszakák száma is érzékelteti, hiszen tíz évvel ezelőtt még csak 100 ezer körül volt egy évben, ma pedig ennek a háromszorosa. Felidézte azt is, hogy nyolc éve éppen Kolozsvár polgármesterével, Emil Bockal tárgyaltak arról, hogy

a Nyíregyházára érkező romániai turisták száma akkor a harmadik helyen volt a nemzetek rangsorában, ám jelenleg az első helyre kerültek. A legtöbb romániai turista Bihar és Szatmár megyéből érkezik a magyarországi kisvárosba.

•  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Fotó: Tóth Gödri Iringó

Furkóné Szabó Marianna a település látnivalóiról, vonzerejéről beszélt, kiemelve, hogy a legfontosabb ezek közül a gyógyvize, illetve az ezt felhasználó Sóstógyógyfürdő.

 A fürdőkomplexum, amely a Fürdőházból, a Tófürdőből, a Parkfürdőből és az Aquarius Élményfürdőből áll, gyerekeket, felnőtteket és időseket egyaránt vár.

Az 1400 négyzetméteren kialakított gyógyászati részleg – az ilyenkor megszokott kórházi hangulat helyett – minőséget és eleganciát kínál, 21. századi színvonalon; itt balneo- és fizikoterápiás kezelések teljes sora vehető igénybe. Mivel a település az utóbbi években szálláshelyhiánnyal küzdött, a fürdő közelében felépítették a 123 szobás, 200 főt befogadó Hunguest Hotel Sóstó** nevet viselő helyet, melyet egy zárt, fűthető híd köt össze az Aquarius Élményfürdővel, s melynek vendégei ingyenesen és korlátlanul használhatják a fürdő szolgáltatásait. 

•  Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. Galéria

Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft.

A település másik büszkesége a  SóstóZoo, amely háromszor is elnyerte az Európa legjobb állatparkja címet az 500 ezer látogató alatti kategóriában. A park egy 35 hektáros tölgyerdőben található, ahol több mint 5000 állat csodálható meg.

A parkban az állatokat – igazi ritkaságokat is – kontinensenként mutatják be; igyekeznek nem ketrecekben és drótkerítések mögött láttatni azokat, hanem minél természetesebb közegben, például vizes árkok mögött. Az állatparkban található a kelet-közép-európai térségben egyedülálló Zöld piramis is, amelynek alján ócenáriumot, felső szintjén indonéz őserdőt, azaz pálmaházat alakítottak ki.

Furkóné Szabó Marianna kiemelte, hogy a legtöbb állat az európai fajmegmentési program keretében van náluk, illetve hogy nagyon komolyan foglalkoznak a kihalás szélén álló fajok megmentésével.

Olyan érdekességeket is megosztott a hallgatósággal, hogy az elefántok egyedenként napi 150 kiló gyümölcsöt, szénát esznek. De a legdrágább az oroszlánfókák etetése, ugyanis egy példány körülbelül napi 12 kiló óceáni halat fogyaszt el, melyeket jégtömbökben hoznak Hollandiából –  éppen ezért amikor a koronavírus-világjárvány miatt akadozott a nemzetközi árúforgalom, a fókák közel álltak ahhoz, hogy éhezzenek.

Az állatkertben jelenleg a Jégkorszak nevű attrakció kialakítása zajlik, mely 2024-re készül el. Az állatkert mellett található az önkormányzathoz tartozó Hotel Pangea, melyből közvetlen és korlátlan az átjárás az állatparkban, és a létesítmény minden szobája egy-egy állathoz kapcsolódik a dekorációja, berendezése által.

•  Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. Galéria

Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft.

A város büszkesége a Múzeumfalu is, ahol egy egységes faluszerkezetbe foglalva ismerkedhetnek meg a látogatók a térség népi építészetével, kultúrájával, hagyományos mesterségekkel. 

A Múzeumfaluban gyakoriak a hagyományőrző rendezvények: nemrég a Márton-napot ünnepelték, februárban disznótorral várják majd az érdeklődőket. A látogatók nemcsak a jeles napokkor, hanem egy-egy hétköznapi látogatás során is megízlelhetik a kemencében sült finomságokat.

•  Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. Galéria

Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft.

 A város központja kapcsán kiemelték, hogy tavaly ősszel kezdte meg működését az ország második legnagyobb zenélő szökőkútja, illetve, hogy Budapesten kívül Nyíregyháza az egyetlen magyarországi település, ahol van Hop On Hop Off busz.

•  Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. Galéria

Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft.

Azt is megtudtuk, hogy a városban kialakult egy kulturális negyed színházzal, szabadtéri színpaddal, illetve itt található a Kállay-ház is, ahol egy interaktív várostörténeti kiállítás tekinthető meg, valamint a Jósa András Múzeum, mely jelenleg felújítás miatt zárva van. A város az aktív kikapcsolódásra is nagy hangsúlyt fektet: több mint 80 kilométer bicikliutat alakítottak ki, melyek közül a legkedveltebb az a 30 kilométeres szakasz, mely a boráról híres Tokajra vezet.

•  Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft. Galéria

Fotó: Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft.

Zárásként Kovács Ferenc polgármester elmondta, hogy bár érzik az energiaválság hatását, hiszen a turisztikai létesítmények a város tulajdonában vannak, de igyekeznek mindent megtenni azért, hogy a turizmus ne álljon le, ezér csak ésszerű korlátozásokat vezetnek be.

Megemlítette, hogy például az állatpark a téli időszakban csak 10 és 15 óra alatt tart nyitva, illetve a karácsonyi forgatag díszkivilágítását este 11 órakor lekapcsolják. Leszögezte, hogy a fürdő január 9-ig biztosan működik, és a vendégek számától függ, hogy ezt követően egy részét lezárják-e. Remélik, hogy március 1-től újra korlátozások nélkül zajlik majd mindenféle turisztikai tevékenység.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés